Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie aplikacje na Androida powinien znać każdy koder?
- które narzędzia warto wypróbować w codziennej pracy?
- w jaki sposób programista może ułatwić sobie życie?
Żyjemy w czasach, w których kolorowe ikony aplikacji mobilnych konkurują o miejsce na małym ekranie każdego smartfona. Jego przeciętny użytkownik korzysta dziś średnio z około 25 programów! Na rynku stale pojawiają się nowe narzędzia, które w taki czy inny sposób starają się uczynić nasze życie prostszym i efektywniejszym. Wśród nich nie brak takich, które są specjalnie dedykowane programistom. Którym z nich warto się bliżej przyjrzeć?
Online Compiler
Jest to mobilny kompilator, który obsługuje takie języki jak C, C++, Java, JavaScript, Perl, PHP, Python, Haskell i C#. Dzięki programowi możliwe jest skompilowanie kodu w tych językach i uruchomienie go na smarfonie lub tablecie. Aplikacja jest prosta w instalacji i szybka. Online Compiler zastępuje wiele innych kompilatorów przeznaczonych do każdego języka programowania z osobna. Jedynym warunkiem korzystania z niego jest posiadanie systemu Android na urządzeniu mobilnym.
Programmer Keyboard
Tworząc kod na urządzeniu mobilnym, warto zadbać o odpowiednią klawiaturę, która sprawi, że proces programowania stanie się szybszy i łatwiejszy. Naprzeciw tej potrzebie wychodzi aplikacja Programmer Keyboard, która nie jest niczym innym jak zestawem dwóch klawiatur: zwykłej i kompaktowej z dwoma zestawami klawiszy. Dużym udogodnieniem jest możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy nimi. Zalety tej aplikacji doceni każdy programista PHP. To głównie pod tych specjalistów została stworzona.
Programmer Calculator Binary
Niewątpliwie każdemu programiście przyda się również narzędzie pozwalające na szybką konwersję liczb. Dlatego wśród aplikacji, które warto zainstalować, jest podręczny i łatwy w obsłudze kalkulator, który pozwoli na szybkie konwertowanie liczb binarnych, ósemkowych i szesnastkowych oraz wykonywanie na nich działań. Co istotne, aplikacja ta jest zupełnie darmowa.
Wifi Analyzer
Must have każdego developera, któremu zdarza się pracować zdalnie z różnych miejsc. To rozbudowane, proste w obsłudze narzędzie pozwala rozpoznać sygnały Wi-fi w najbliższym otoczeniu, zmierzyć jego nasilenie i zatłoczenie konkretnych kanałów. Dzięki temu, programista może wybrać dla siebie najlepszy, czyli ten z najsilniejszym sygnałem i najmniej obciążony.
DroidEdit
Główną funkcją tej aplikacji jest możliwość edycji kodu źródłowego. Przydaje się ona w sytuacjach, kiedy będąc poza biurem i nie mając dostępu do komputera trzeba na przykład zmodyfikować fragment strony internetowej. Dzięki wielu zaawansowanym funkcjom, takim jak podświetlanie składni dla wielu języków, wsparcie dla kodowania znaków czy, w wersji płatnej, wsparcie SFTP, program zastępuje wiele innych narzędzi do zdalnej pracy z kodem.
Jakie Waszym zdaniem aplikacje powinny jeszcze znaleźć się w tym zestawieniu? Z których narzędzi najczęściej korzystacie w swoich smarfonach i tabletach? Podzielcie się w komentarzach.