Blog IT, Blog Marketing

6 nawyków najlepszych developerów

6 nawyków najlepszych developerów

TeamQuest 07.06.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co odróżnia najlepszych programistów od przeciętnych koderów?
  • jakie nawyki warto wcielić w życie, aby stać się lepszym specjalistą?
  • jak podnieść swoją wartość na rynku pracy IT?

Dobry programista jest dziś na wagę złota. To o nich konkurują między sobą firmy oferując coraz to lepsze warunki pracy. Co wyróżnia najlepszych developerów? Z całą pewnością są to pasja, chęć rozwoju, zdolność do dostarczenia najwyższej jakości produktu w określonym terminie, umiejętność pracy w zespole i predyspozycje do bycia liderem. To jednak nie wszystko. O dołączeniu do zaszczytnego grona najlepszych programistów decyduje cały szereg drobnych nawyków, którym dziś chcemy przyjrzeć się bliżej.

Testy, testy, testy…

Testy

Nie chodzi tutaj bynajmniej o przeprowadzenie beta testów na gotowym kodzie, ale o systematyczne sprawdzanie jego jakości na każdym etapie jego tworzenia. Dzięki temu nawykowi topowi programiści unikają sytuacji, kiedy to potrzeba długotrwałej i żmudnej pracy wielu osób, by wykryć błąd. Oczywiście nie ma stuprocentowych metod czy sposobów na uniknięcie bugów, należy jednakże minimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia od samego początku każdego projektu.

Tworzenie prototypów

Na pierwszy rzut oka tworzenie prototypów może wydawać się przesadą oraz wyrzucaniem pieniędzy (i czasu) w błoto. Tym bardziej, że developer musi pracować jednocześnie nad samym projektem (albo projektami). Jednakże w przypadku aplikacji mobilnych, stron oraz wszędzie tam, gdzie UI/UX ma duże znaczenie, tworzenie prototypów pozwala na łatwe zbieranie opinii i niezbędnego feedbacku od klientów i użytkowników końcowych, co przekłada się finalnie na jakość projektu.

Zadawanie pytań

Pytania

Najlepsi programiści nie różnią się pod tym względem od innych profesji, które oparte są na wiedzy. Zdarza się, że specjaliści z długoletnim doświadczeniem nie znają odpowiedzi na określone pytania lub nie potrafią rozwiązać jakiegoś problemu. Ci najlepsi jednak zamiast błądzić po omacku po prostu pytają innych o radę i zapraszają innych developerów, by wspólnie rozwiązać daną kwestię. Nie trzeba chyba dodawać, że aby w pełni korzystać z różnych specjalistycznych stron i forów niezbędna jest świetna znajomość języka angielskiego.

Tworzenie dokładnej dokumentacji

Im lepsza dokumentacja na samym początku projektu, tym łatwiej się wszystkim zaangażowanym w projekt pracuje. W idealnym świecie pełna, bardzo dokładna dokumentacja jest gotowa zanim jeszcze powstanie pierwsza linijka kodu. Szczególnie warto o nią dbać, kiedy tworzymy projekty dla klientów zewnętrznych – spisana i zaakceptowana przez wszystkie strony dokumentacja niejednokrotnie może się przydać w sytuacjach spornych czy w poważnych konfliktach.

Brak pośpiechu

W większości przypadków życiem programistów rządzą niewzruszone deadliny. Niestety, w przyrodzie nic nie ginie. Jeśli w fazie pisania zaoszczędzi się czas pospieszając developerów, straci się go tyle samo a może i więcej podczas fazy testów i poszukiwania błędów. Poza tym, duża presja czasu nie wpływa motywująco, a gdy wywierana jest przez dłuższy czas – działa destrukcyjnie. Dlatego najlepsi programiści nie poddają się powszechnemu pędowi a swoim projektom poświęcają tyle czasu, ile to jest potrzebne, aby utrzymać jakość na najwyższym poziomie.

Czas na rozwój

Czas na rozwój

Truizmem jest powiedzenie, że otacza nas ciągła zmiana, tym bardziej jeśli chodzi o świat nowych technologii. Dlatego najlepsi programiści mają świadomość, że koniecznością jest ciągłe uczenie się, przeglądanie forów specjalistycznych, ciągłe poddawanie w wątpliwość tego co istnieje teraz, próbowanie nowych rozwiązań. Tylko dzięki podejmowaniu takich działań można stać się lepszym specjalistą, nieważne czy jest się programistą, inżynierem maszyn górnictwa odkrywkowego, marketingowcem czy specjalistą ds. produkcji czekolady.

Droga do perfekcji nigdy nie jest drogą na skróty. Znając nawyki, jakie warto w sobie wyrobić jako programista, nie pozostaje nic innego jak wprowadzić je w życie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej