Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie wydatki prowadzący działalność gospodarczą programista może wrzucić w koszty uzyskania przychodu?
- jak obniżyć wysokość koniecznego do zapłaty podatku?
- które wydatki mogą budzić wątpliwości urzędników?
Wyższe zarobki, elastyczność pracy oraz możliwość wyboru projektów i technologii sprawiają, że młodzi programiści coraz chętniej zakładają swoje firmy. Jednym z nieodłącznych elementów prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwość wrzucania związanych z nią wydatków do kosztów firmy i tym samym zmniejszyć wysokość podatku dochodowego, jaki trzeba zapłacić. Programiści mają tu całkiem spory wachlarz możliwości. Jakie konkretnie wydatki samozatrudniony koder może zatem rozliczyć?
Sprzęt elektroniczny
Elementem, bez którego niewątpliwie nie sposób wyobrazić sobie firmy prowadzonej przez programistę, jest sprzęt elektroniczny. Pod tym ogólnym pojęciem kryje nie tylko komputer stacjonarny czy laptop, ale również akcesoria, takie jak monitory, klawiatura, myszka, drukarka, słuchawki czy głośniki. W koszty można również śmiało wrzucić zarówno smartfona jak i abonament. Żaden programista nie będzie miał również problemu z rozliczeniem tabletu. W końcu może on służyć nie tylko do programowania aplikacji mobilnych, ale także do sprawdzania responsywności stron internetowych. Karty pamięci, dyski zewnętrzne, dodatkowy RAM, kable i listwy zasilające to kolejne narzędzia, których przydatność w firmie nietrudno będzie każdej osobie działającej w branży IT udowodnić. Wątpliwości może budzić natomiast telewizor i radio. Uargumentowanie konieczności ich zakupu przed urzędnikiem może stanowić dla przedsiębiorcy prawdziwe wyzwanie.
Oprogramowanie
Sam sprzęt to nie wszystko. Do kosztów uzyskania przychodu z całą pewnością można zaliczyć zakup oprogramowania niezbędnego do prowadzenia firmy a także opłaty za licencje pozwalające na wykorzystywanie software’u na określonych warunkach. Co istotne, rozliczyć można również związane z tym dodatkowe usługi, takie jak opłaty za konfigurację, instalację, przeniesienia danych a nawet konsultacje mające miejsce jeszcze przed uruchomieniem oprogramowania. W przypadku specjalistów IT kosztem mogą być również coraz popularniejsze usługi online. Żaden urzędnik nie powinien być zdziwiony, jeśli programista będzie chciał rozliczyć wydatki poniesione na PayPal, GitHub, Google Drive, Azure czy Dropbox. Trzeba pamiętać, że aby te specjalistyczne narzędzia można było uznać za niezbędne do osiągnięcia dochodu, muszą być one ściśle związane z rodzajem prowadzonej działalności. Na przykład zakup programu graficznego w przypadku programisty takim wydatkiem już nie jest i jego przydatność może wymagać szerszego uzasadnienia.
Biuro
Na wysokość firmowych wydatków w ogromnej mierze wpływa miejsce, z którego wykonywana jest praca. Najtańszą opcją jest oczywiście praca w domu. Ma ona jednak swoje ograniczenia. Wynajem osobnego lokalu, choć droższe, zgodnie z przepisami stwarza jednak możliwość odliczenia wszystkich wydatków z tym związanych. Czynsz, wynajem, opłaty za media, Internet czy telefon stacjonarny to koszty, których rozliczenie nie budzi większych wątpliwości. Do tej listy śmiało można dopisać całe niezbędne wyposażenie. Jakie dokładnie? Biurka, fotele, szafki, lampki, czajnik, a także dekoracje, takie jak dywan czy zasłony. To jednak nie wszystko. W poczet kosztów można zaliczyć nie tylko wszelkie środki niezbędne do utrzymania czystości w biurze, takie jak detergenty czy odkurzacz a również wydatki związane z wynajęciem firmy sprzątającej. Warto wiedzieć, że zakup kawy czy herbaty możemy rozliczyć tylko w wypadku, jeśli zatrudniamy pracowników.
W kolejnym wpisie przyjrzymy się, jakie jeszcze inne zakupy programista może wliczyć w koszty działalności gospodarczej: Koszty samozatrudnionego programisty – co można rozliczyć? (część II).