Blog IT, Blog Marketing

4 nawyki osób nieustannie uczących się

4 nawyki osób nieustannie uczących się

TeamQuest 16.04.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie nawyki warto wcielić w życie, aby skuteczniej zdobywać nową wiedzę?
  • co przeszkadza w rozwijaniu swoich umiejętności?
  • jak stać się lepszym programistą?

Nowe technologie to najdynamiczniej rozwijająca się branża, w której nie da się nauczyć czegokolwiek raz na zawsze. To sprawia, że praca w IT wiąże się z nieustannym podnoszeniem swoich kwalifikacji i kompetencji. Od tego, ile czasu i uwagi programista poświęci na śledzenie nowych trendów i szlifowanie umiejętności zależy jakość jego projektów, zarobki i powodzenie na rynku pracy IT. Czy istnieje sposób, aby skuteczniej się rozwijać? Owszem wystarczy wcielić w życie kilka nawyków.

Wizualizacja pożądanych rezultatów

Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów – głosi chińskie przysłowie. Rzeczywiście, jednym z nawyków, które stale uczącym się osobom pomaga w osiąganiu ich zamierzeń, jest wizualizacja tego, co chcą osiągnąć. Nieustanne „wyświetlanie” w wyobraźni pożądanych rezultatów, niezależnie od tego, czy w danym momencie są one osiągalne czy też nie, prowokuje nasz umysł do wychodzenia poza sztywne ramy i sprawia, że określenie kroków, jakie trzeba wykonać, aby wizja ta stała się rzeczywistością, staje się łatwiejsze. W efekcie przestajemy móc wyobrażać sobie życie bez działania w kierunku osiągnięcia danego zamierzenia.

Wyznaczenie realistycznych celów

Wyznaczanie celów

Sama wizualizacja, bez podjęcia konkretnych działań, pozostanie jedynie marzeniem. Osoby nieustannie się uczące potrafią przekształcić ten obraz w zestaw konkretnych zadań do wykonania. Wiedząc, w jakim kierunku zmierzają, stawiają sobie realistyczne, możliwe do osiągnięcia cele. Zapisanie się na kurs online, przeczytanie określonej liczby książek w ciągu roku, stworzenie profilu na GitHub to tylko przykłady pozornie mało znaczących działań, które mogą stać się ważnymi krokami do osiągnięcia długoterminowych celów. Bez nich przekształcanie „niewidzialnego” w „widzialne” nie jest możliwe.

Otaczanie się ludźmi uczącymi się

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że działając samotnie nie jest łatwo utrzymać wysoką motywację. Dlatego chcąc skuteczniej osiągać swoje cele, dobrze jest otaczać się ludźmi, którzy mogą nas w tym wesprzeć. Gdzie ich znaleźć? Z pomocą przychodzi świat wirtualny. Można na przykład dołączyć do grupy na Facebooku poświęconej konkretnemu tematowi lub jednej z platform skupiających osoby programujące w danej technologii, które ułatwiają wymianę wiedzy i doświadczeń. Udział w takich społecznościach zwiększa zaangażowanie i sprawia, że nauka staje się po prostu przyjemniejsza.

Esencjalizm

Esencjalizm

Ludzie, którzy uczą się całe życie, nie rozmieniają się na drobne. Mając jasno wyznaczone cele, wytrwale dążą do ich osiągnięcia, ignorując wszechobecne rozpraszacze i nie wpadając w pułapkę działań pozornych. Ustalając swoje priorytety kierują się pytaniem „Czy dane działanie przybliża mnie do punktu, w którym chciałbym być za rok?”. Osoby, które stają się prawdziwymi ekspertami w swoim fachu potrafią w skupieniu, bezustannie pracować nad jedną rzeczą, która staje się ich specjalnością. Dzięki temu, że odmawiają wszystkiemu, co odciąga ich od obranego celu, mogą wnieść faktyczną wartość w dziedzinę, w której czują się najlepiej.

Kształtowanie w sobie dobrych nawyków uczenia się jest nie tylko jednym ze sposobów na utrzymanie swojego znaczenia na rynku pracy, ale również źródłem osobistej satysfakcji. Jednak nawet najcięższa praca nad swoimi przyzwyczajeniami nie będzie efektywna, jeśli nie zaakceptujemy faktu, że w dzisiejszym świecie nauka praktycznie nigdy się nie kończy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej