Blog IT, Blog Marketing

Najpopularniejsze języki programowania 2018

Najpopularniejsze języki programowania 2018

TeamQuest 15.04.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie technologie są obecnie najbardziej popularne?
  • których języków programowania warto się uczyć?
  • jakie kompetencje są pożądane na rynku pracy IT?

O tym, jak ważny jest wybór języka programowania, nie trzeba nikogo przekonywać. W zależności od znajomości określonych technologii i biegłości w posługiwaniu się nimi, kształtują się zarówno szanse na rynku pracy jak i zarobki. Największe światowe portale regularnie publikują raporty, które pomagają się zorientować, które języki programowania są najbardziej popularne i podjąć tę niełatwą decyzję. Nawiązując do naszego ubiegłorocznego wpisu Najpopularniejsze języki programowania 2017, postanowiliśmy przyjrzeć się, jakie technologie są na topie obecnie. Tym razem bierzemy na warsztat trzy zestawienia: TIOBE Index for April 2018, StackOverflow Developer Survey 2018 oraz PYPL PopularitY of Programming Language March 2018. Podobnie jak w ubiegłym roku popularność języków programowania podsumowujemy własnym zestawieniem. Które języki odnotowały spadek a które wzbiły się górę? Jak kształtowała się popularność języków na przestrzeni ostatnich lat? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć poniżej.

Popularność języków programowania według StackOverflow

Popularność języków programowania według StackOverflow Developer Survey 2018

Na początku przyjrzyjmy się, jak kształtuje się popularność języków programowania według opublikowanego niedawno dorocznego raportu StackOverflow. Otóż niezmiennie od kilku już lat bezapelacyjne pierwsze miejsce należy do JavaScript. Trudno się dziwić. Nie jest tajemnicą, że platforma StackOverflow zdominowana jest przez front-end developerów, dla których JavaScript jest nie do zastąpienia. Z technologii tej korzystają również backendowcy. Nie jest również zaskoczeniem popularność SQL, który jest językiem bardzo uniwersalnym. Nieznaczny wzrost, w porównaniu z ubiegłym rokiem, odnotowała Java, która znalazła się w pierwszej piątce. Korzysta z niej już 45% respondentów ankiety. W czołówce popularności znalazł się również Python, znany ze swoich wielu różnych zastosowań. Warto zaznaczyć, że na wynik tego zestawienia ma wpływ to, że użytkownicy StackOverflow moją możliwość wybrania w ankiecie kilku języków.

Indeks popularności języków programowania według PYPL

Popularność języków programowania według indeksu PYPL w marcu 2018 roku

Przyjrzyjmy się teraz, jak wygląda ranking PYPL. W tym wypadku popularność języków programowania mierzona jest poprzez sprawdzanie, jak często są wyszukiwane są w Google kursy z danej dziedziny programowania. Według twórców świadczą one o ilości osób, które chcą się nauczyć konkretnej technologii. Dane w tabeli na każdy miesiąc prezentowane są procentowo. Im więcej procent, tym technologia jest bardziej popularna. Dodatkowo w jednej z kolumn podane są również zmiany w stosunku do tego samego miesiąca w poprzednim roku. Analizując dane z marca 2018 widzimy, że dwa pierwsze miejsca nie uległy zmianom i należą kolejno do Java (22,7%) i Python (21,69%). Ten drugi odnotował również największy wzrost, aż o 5,4%. Na podium znalazł się również Javascript (8,53%). Mimo że PHP każdego roku wieści się koniec, znalazł się on w tym rankingu na czwartej pozycji. Świadczy to o tym, że technologia ta wciąż jest szeroko wykorzystywana, zwłaszcza w biznesie.

Popularność języków programowania na przestrzeni ostatnich trzynastu la - skala logarytmiczna

Warto również rzucić okiem, jak rozkładała się popularność języków programowania na przestrzeni ostatnich trzynastu lat. Jak widać na poniższym wykresie, bezprecedensowym zwycięzcą jest w tym rankingu Java. Nawet niewielki spadek popularności w ostatnich latach nie zdołał strącić jej z pierwszej pozycji. Największym konkurentem stał się natomiast dla niej Python, który w ciągu tego czasu, systematycznie pnie się do góry. Zdecydowanie natomiast spada popularność PHP.

Indeks TIOBE, czyli dane z wyszukiwarek

Popularność języków programowania według TIOBE - kwiecień 2017

Ciekawie wygląda zestawienie tych raportów z danymi TIOBE. Indeks ten również publikowany jest co miesiąc a jego podstawą są zapytania zawierające nazwę języka programowania, jakie użytkownicy internetu kierują do wiodących na rynku wyszukiwarek, takich jak Google, Bing, Baidu i Wikipedia. Patrząc na poniższą tabelę widzimy, że największy udział w ogólnoświatowym wyszukiwaniu informacji na temat języków programowania ma Java (15,7%). Na drugim miejscu znalazł się C, który jednocześnie odnotował największy skok w górę w porównaniu z poprzednim rokiem. Trzecie miejsce podobnie jak w 2017 roku należy do C++. Ten ranking również jest dowodem na to, że Python jest najszybciej rozwijającym się językiem ostatnich lat. Technologia ta zyskuje na popularności a w TIOBE index awansowała z piątej na czwartą pozycję.

Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych języków na przestrzeni lat według Tiobe

Tiobe prezentuje również wykres przedstawiający zmiany popularności języków programowania na przestrzeni ostatnich szesnastu lat. Tym, co rzuca się w oczy jest ponowny wzrost popularności takich języków jak Java i C, pomimo wcześniejszego wyraźnego spadku. Silną pozycję utrzymuje wciąż C++, choć widać wyraźnie tendencję spadkową tej technologii.

Podsumowanie popularności języków programowania według Teamquest

22 najpopularniejsze języki programowania w 2018

Podobnie jak w 2017 roku na podstawie trzech analizowanych rankingów przygotowaliśmy również nasze własne zestawienie. Tak jak w ubiegłym roku wzięliśmy pod uwagę tylko te języki, które występują w co najmniej dwóch rankingach. Poniższa grafika pokazuje, że trzy pierwsze miejsca nie uległy zmianie i należą kolejno do: Java, Javascript i Python. W pierwszej piątce znalazły się również C# i C. Z kolei szóste miejsce ex aequo zajął C++, który spadł z czwartego oraz SQL, który w ubiegłym roku w naszej tabeli był dopiero na dwunastej pozycji.

Popularność danej technologii nie jest łatwo zmierzyć. Jak widać, wyniki w poszczególnych rankingach, w zależności od użytej metodologii mogą się od siebie bardzo różnić. Mimo to, analiza powyższych danych pozwala zauważyć pewne trendy w programowaniu i na ich podstawie wysnuć wnioski, jak będzie kształtował się rynek IT a tym samym którym technologiom warto poświęcić większą uwagę.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej