Blog IT, Blog Marketing

Jak utrzymać motywację do programowania i nie popaść w rutynę?

Jak utrzymać motywację do programowania i nie popaść w rutynę?

TeamQuest 08.01.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • w jaki sposób ożywić swoją karierę developera?
  • jak nie poddać się zawodowej monotonii?
  • co robić, aby na nowo wzbudzić w sobie entuzjazm do programowania?

Utrzymanie motywacji bywa ciężkie dla każdego pracownika, niezależnie od zawodu. Jeśli praca dodatkowo wymaga na co dzień intensywnego skupienia i koncentracji, jak w przypadku tworzenia oprogramowania, jest to podwójne trudne wyzwanie. Kodowanie nie sprawia ci przyjemności? Tęsknisz za entuzjazmem z początków kariery? Brakuje motywacji do rozwoju? To prawdopodobnie „wina” rutyny, która może dopaść każdego developera niezależnie od stażu pracy. Jak ją przełamać i spojrzeć świeżym okiem na swoją pracę? Oto kilka wskazówek.

Zadbaj o work-life balance

Work-life balance

Nie ma większego zabójcy motywacji i entuzjazmu niż przemęczenie. Branie na siebie zbyt wiele, częste nadgodziny i kodowanie do późnych godzin w nocy to prosta droga do frustracji i wypalenia. Dlatego pamiętaj o robieniu regularnych przerw podczas pracy, weekendy i urlop, zamiast na dodatkowe zlecenia, przeznaczaj na odpoczynek i upewnij się, że ilość twojego snu jest wystarczająca.

Znajdź podobnych sobie

Społeczność programistów na świecie od lat z rozmachem się rozwija. Hackatony, branżowe konferencje i lokalne spotkania IT to inicjatywy przyciągające rzesze entuzjastów kodowania, wśród których masz szansę znaleźć osoby o podobnych poglądach do twoich. Networking nie tylko może otworzyć przed tobą nowe zawodowe perspektywy, ale również zainspirować do rozwoju. Jeśli nie masz wielu możliwości nawiązywania kontaktów, zawsze pozostaje zaangażowanie się w społeczność online, choćby na StackOveflow.

Doskonal się w tym, co lubisz

Pasjonuje cię Web Development? Trzymaj się tego. Rynek pracy IT jest tak chłonny i oferuje tyle możliwości, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby całą swoją energię skierować w to, co naprawdę sprawia ci przyjemność, nawet jeśli oznacza to specjalizację w zupełnie niszowym obszarze. Nie ma lepszej motywacji do nauki i zaangażowania niż pasja.

Poproś o feedback

Feedbacke

Informacja zwrotna na temat twojej pracy od osoby, z której zdaniem się liczysz, może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju twojej kariery. Zarejestruj się na forum lub jednej z platform przeznaczonych dla programistów. Udostępniając fragment swojego kodu, będziesz mógł liczyć na to, że użytkownicy wskażą ci obszary do poprawy. Ty z kolei możesz pomóc wyeliminować błędy kogoś z mniejszym niż twoje doświadczeniem.

Wypłyń na nieznane wody

Konieczność stałego uzupełniania wiedzy jest wpisana w zawód programisty. Developer uczy się nowych rzeczy praktycznie codziennie, choćby wdrażając nową bibliotekę do projektów. A może by tak zrobić coś, z czym zupełnie do tej pory nie miałeś do czynienia? Zacznij na przykład uczyć się od podstaw kolejnego języka lub złam czyjś kod. Robiąc coś po raz pierwszy, uczymy się przede wszystkim cierpliwości i pokory, którą w tej branży łatwo można stracić. Być może zdobyte w ten sposób umiejętności pozwolą ci na nowo rozpalić pasję do programowania.

Pracując od dłuższego czasu w danej technologii czy też języku, trudno całkowicie uniknąć elementów nudy i monotonii. Jeżeli masz jednak wrażenie, że w twojej pracy jest ich za dużo, szukaj sposobów, aby je przełamać, zanim dopadnie cię wypalenie. Pamiętaj o tym, że zmiany potrafią być niebezpieczne, ale rutyna jest tym, co zabija.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej