Z tego wpisu dowiesz się:
- w jaki sposób ożywić swoją karierę developera?
- jak nie poddać się zawodowej monotonii?
- co robić, aby na nowo wzbudzić w sobie entuzjazm do programowania?
Utrzymanie motywacji bywa ciężkie dla każdego pracownika, niezależnie od zawodu. Jeśli praca dodatkowo wymaga na co dzień intensywnego skupienia i koncentracji, jak w przypadku tworzenia oprogramowania, jest to podwójne trudne wyzwanie. Kodowanie nie sprawia ci przyjemności? Tęsknisz za entuzjazmem z początków kariery? Brakuje motywacji do rozwoju? To prawdopodobnie „wina” rutyny, która może dopaść każdego developera niezależnie od stażu pracy. Jak ją przełamać i spojrzeć świeżym okiem na swoją pracę? Oto kilka wskazówek.
Zadbaj o work-life balance
Nie ma większego zabójcy motywacji i entuzjazmu niż przemęczenie. Branie na siebie zbyt wiele, częste nadgodziny i kodowanie do późnych godzin w nocy to prosta droga do frustracji i wypalenia. Dlatego pamiętaj o robieniu regularnych przerw podczas pracy, weekendy i urlop, zamiast na dodatkowe zlecenia, przeznaczaj na odpoczynek i upewnij się, że ilość twojego snu jest wystarczająca.
Znajdź podobnych sobie
Społeczność programistów na świecie od lat z rozmachem się rozwija. Hackatony, branżowe konferencje i lokalne spotkania IT to inicjatywy przyciągające rzesze entuzjastów kodowania, wśród których masz szansę znaleźć osoby o podobnych poglądach do twoich. Networking nie tylko może otworzyć przed tobą nowe zawodowe perspektywy, ale również zainspirować do rozwoju. Jeśli nie masz wielu możliwości nawiązywania kontaktów, zawsze pozostaje zaangażowanie się w społeczność online, choćby na StackOveflow.
Doskonal się w tym, co lubisz
Pasjonuje cię Web Development? Trzymaj się tego. Rynek pracy IT jest tak chłonny i oferuje tyle możliwości, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby całą swoją energię skierować w to, co naprawdę sprawia ci przyjemność, nawet jeśli oznacza to specjalizację w zupełnie niszowym obszarze. Nie ma lepszej motywacji do nauki i zaangażowania niż pasja.
Poproś o feedback
Informacja zwrotna na temat twojej pracy od osoby, z której zdaniem się liczysz, może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju twojej kariery. Zarejestruj się na forum lub jednej z platform przeznaczonych dla programistów. Udostępniając fragment swojego kodu, będziesz mógł liczyć na to, że użytkownicy wskażą ci obszary do poprawy. Ty z kolei możesz pomóc wyeliminować błędy kogoś z mniejszym niż twoje doświadczeniem.
Wypłyń na nieznane wody
Konieczność stałego uzupełniania wiedzy jest wpisana w zawód programisty. Developer uczy się nowych rzeczy praktycznie codziennie, choćby wdrażając nową bibliotekę do projektów. A może by tak zrobić coś, z czym zupełnie do tej pory nie miałeś do czynienia? Zacznij na przykład uczyć się od podstaw kolejnego języka lub złam czyjś kod. Robiąc coś po raz pierwszy, uczymy się przede wszystkim cierpliwości i pokory, którą w tej branży łatwo można stracić. Być może zdobyte w ten sposób umiejętności pozwolą ci na nowo rozpalić pasję do programowania.
Pracując od dłuższego czasu w danej technologii czy też języku, trudno całkowicie uniknąć elementów nudy i monotonii. Jeżeli masz jednak wrażenie, że w twojej pracy jest ich za dużo, szukaj sposobów, aby je przełamać, zanim dopadnie cię wypalenie. Pamiętaj o tym, że zmiany potrafią być niebezpieczne, ale rutyna jest tym, co zabija.