Blog IT, Blog Marketing

Programy poleceń pracowniczych w IT – dlaczego warto?

Programy poleceń pracowniczych w IT – dlaczego warto?

TeamQuest 27.03.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • na czym polega skuteczność programów poleceń pracowniczych?
  • jakie korzyści przynoszą firmie?
  • dlaczego employee referrals sprawdza się w przypadku rekrutacji specjalistów IT?

Zatrudnianie przez znajomości w większości z nas nie budzi pozytywnych skojarzeń. Tymczasem wiele firm przyjmuje w swoje szeregi rekomendowane osoby i nie ma to nic wspólnego z kumoterstwem. Programy referencyjne, bo o nich mowa, zataczają coraz szersze kręgi na rodzimym rynku pracy. Wśród pracodawców, którzy decydują się na nagradzanie swoich pracowników w zamian za polecenie kandydata na wolne stanowisko, prym wiodą firmy IT. Nie bez powodu. Employee referral to jedna z najskuteczniejszych metod rekrutacyjnych, która świetnie sprawdza się w przypadku programistów i informatyków. Oto kilka powodów, dla których warto ją stosować.

Więcej udanych rekrutacji

Rekrutacje Reality Show

Międzynarodowy raport „Global Recruiting Trends 2017” wskazuje, że polecenia pracownicze stanowią najlepsze źródło jakościowych rekrutacji dla co drugiego pracodawcy. Z kolei według Glassdoor, 70 proc. takich kandydatur kończy się zatrudnieniem. Trudno się dziwić. Osoba polecająca zwykle dobrze zna kompetencje przyszłego pracownika. To oznacza, że na biurko rekrutera trafiają jedynie kandydatury z potwierdzonymi już umiejętnościami. Dodatkowo, tacy specjaliści zwykle szybciej adaptują się w firmie, ponieważ w integracji z zespołem pomagają im znajomości „już na starcie”.

Oszczędność czasu i kosztów

Programy poleceń, dzięki temu że rekruter nie musi samodzielnie docierać do kandydatów zainteresowanych daną ofertą, pozwalają również znacząco usprawnić cały proces rekrutacji. Według badania przeprowadzonego przez JobVite, zatrudnienie kandydata za pośrednictwem zakładki kariera trwa średnio 55 dni, za pośrednictwem ogłoszeń o pracę – 39 dni, z kolei wykorzystanie rekomendacji pracowniczych skraca ten czas do 29 dni. Pracodawcy podkreślają także, że kandydaci z polecenia generują ponadto o połowę niższy koszt zatrudnienia.

Możliwość dotarcia do pasywnych kandydatów

Dotarcie do pasywnych kandydatów

Jedną z największych trudności w przypadku rekrutacji specjalistów IT jest fakt, że najlepsi w swoim fachu programiści są już gdzieś zatrudnieni i najczęściej nie szukają aktywnie pracy. Rekomendacja znajomego a następnie bezpośredni kontakt ze strony rekrutera może sprawić, że zainteresują się nową ofertą pracy i stanie się to dla nich motywacją do zmiany pracodawcy.

Lojalność obecnych pracowników

Cechą charakterystyczną programów referencyjnych jest to, że w poszukiwania kandydata na wolne stanowisko zaangażowany jest cały zespół. Oprócz korzyści wynikających z otrzymania bonusu, w przypadku kiedy polecona osoba zostanie zatrudniona, daje to pracownikom satysfakcję z tego, że ich opinia się w firmie liczy i mają oni realny wpływ na proces budowania zespołu. Wpływa to pozytywnie na relacje między współpracownikami a w wielu przypadkach pozwala również docenić swoją pracę.

Korzyści employer brandingowe

Employer branding ma znaczenie

Polecenia pracownicze to nie tylko sposób na udane rekrutacje, ale również doskonała okazja do zaangażowania obecnych pracowników w budowanie wizerunku dobrego pracodawcy. Czy można wyobrazić sobie lepszych ambasadorów marki niż zatrudnione już osoby, które przekonują swoich znajomych, dlaczego w danym miejscu warto pracować? Dodatkowo, sam fakt wykorzystywania employee referrals sprawia, że firma postrzegana jest na zewnątrz jako ciekawa, nowatorska i dająca atrakcyjne bonusy.

W dzisiejszej sytuacji na rynku pracy, kiedy pozyskanie dobrego specjalisty IT jest dla działów HR jest ogromnym wyzwaniem, każde narzędzie, które ułatwia ten proces, jest bezcenne. Siła odpowiednio zbudowanego systemu poleceń pracowniczych tkwi nie tylko w tym, że jest to jedna najbardziej skutecznych metod rekrutacyjnych, ale również w tym, że korzystają na niej wszyscy: pracodawcy dostają nowych specjalistów „na tacy”, pracownicy czują się docenieni i otrzymują ciekawe bonusy, kandydaci natomiast otrzymują atrakcyjną pracę.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej