Blog IT, Blog Marketing

Porozmawiajmy o javie. Wywiad z programistą Java

Porozmawiajmy o javie. Wywiad z programistą Java

TeamQuest 18.02.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Jakie projekty rekrutacyjne ma obecnie TeamQuest dla programistów Java?
  • Jak bardzo zmieniła się Java w ostatnich latach?
  • Z jakich narzędzi i technologii korzysta programista Java na co dzień?

Java cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród każdej społeczności tak czy inaczej związanej z IT. Na naszym blogu już opowiadaliśmy o powodach, przez które język Java jest tak popularny, o nowościach i perspektywach tego języka na rynku i, oczywiście, o zarobkach Java developerów. A więc nadszedł czas, aby porozmawiać z programistą Java i dowiedzieć się czy ten język jest łatwy do rozpoczęcia przygody z programowaniem, czy istnieje obecnie poważna konkurencja Javy, i dlaczego specjaliści od tego języka mają takie wysokie zarobki. O tych tematach i nie tylko porozmawialiśmy z naszym kandydatem, który za pomocą TeamQuest już rozpoczął nową drogę zawodową. A dla tych, którzy dopiero rozglądają się za ofertami pracy w IT w języku Java powiemy kilka słów o naszych obecnych projektach rekrutacyjnych.

Ciekawe i ambitne propozycje dla starszych i młodszych programistów Java to jeden z najczęstszych tematów w rekrutacjach TeamQuest na dzień dzisiejszy. Każdy zainteresowany rozwojem zawodowym Java Developer znajdzie u nas ofertę szytą na miarę – w dużej międzynarodowej korporacji lub w mniejszej firmie z branży niszowej, w większej lub mniejszej miejscowości. Obecnie prowadzimy projekty rekrutacyjne związane z językiem Java dla naszych klientów z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Białegostoku, Trójmiasta i Lublina. W Lublinie u jednego z naszych klientów, międzynarodowego software house, niedawno rozpoczął pracę na stanowisku Senior Java Developer pan Arkadiusz, z którym porozmawialiśmy na temat nauki i pracy w języku Java.

Dlaczego zdecydował się Pan na rozpoczęcie nauki i pracy mianowicie w języku Java?

Swoją karierę zawodową zacząłem od technologii webowych, czyli PHP. Język PHP nie jest bardzo skomplikowany, więc można się go szybko nauczyć, przynajmniej podstaw tego języka. Pracowałem tak przez około 4 lata, ale po jakimś czasie ten język mi się znudził. Zdecydowałem się, więc, przejść na język Java, naukę którego zacząłem podczas pracy w PHP, w wolnym czasie. Po jakimś czasie udało się nauczyć Javy na dobrym poziomie i zacząć pracować w tym języku, w którym pracuje do tej pory.

Czy miał Pan jakiekolwiek trudności z ogarnięciem tego języka na początku?

Przez to, że miałem już doświadczenie w języku PHP, prościej mi było się nauczyć języka Java. Sama Java jak i frameworki związane z tą technologią jest tak rozległą dziedziną, że praktycznie cały czas można się uczyć i rozwijać w tym kierunku. Za każdym razem dowiadujemy się czegoś nowego, czegoś prostszego do wykorzystania. Trudności na pewno były, ponieważ zaczynając drogę zawodową jako programista Java, trzeba się bardzo dużo uczyć, żeby poznać jak działają mechanizmy w aplikacji oraz w miarę potrzeb się dostosowywać. To jest bardzo duże wyzwanie, ponieważ, jak mówiłem wcześniej, Java oraz frameworki powiązane z Java jest bardzo dużym obszarem.

Jakie Pana zdaniem ma zalety Java w porównaniu do innych języków programowania, do jakich branż bądź technologii jest niezbędna?

Java ma wiele plusów, między innymi, jest to język obiektowy, silnie typowany. Java jest niezależna od platformy, na której jest uruchamiana. Język java jest wykorzystywany w wielu branżach. Można pisać w nim aplikacji desktopowe, na przykład, do bankomatów, można też pisać aplikacje webowe na przykład - systemy biznesowe.

Czy istnieje obecnie język programowania, który może lub będzie mógł w perspektywie w całości zastąpić Javę?

Według mnie językiem, który stanowi konkurencję dla Javy jest C#. Od wielu lat jest wewnętrzna rywalizacja pomiędzy tymi technologiami. Ale czy C# kiedyś w całości zastąpi Javę? Wątpię.

Obecnie na rynku pracy programiści Java mają największe zarobki. Jak Pan uważa, czym jest spowodowane?

Z tego to wynika, że język Java jest bardzo rozległą technologią, która się rozwija cały czas i jest dość trudny do nauczenia. Język Java jest wykorzystywany w wielu branżach, stąd bardzo duże zapotrzebowanie na programistów, a więc automatycznie zarobki też rosną.

Jakich narzędzi, technologii, frameworków używa Pan na co dzień w pracy?

Na co dzień pracuję jako programista Java aplikacji biznesowych. Do swojej pracy wykorzystuje Intellij, SoapUI, Tomcat, WebLogic. W pracy wykorzystuje takie technologie jak Java, Soap, Rest. Korzystam z frameworków EJB oraz Spring. Do pracy z bazą danych wykorzystuje Framework Hibernate, JPA., EclipseLink.

Jak bardzo zmieniła się Java od momentu kiedy rozpoczął naukę do dnia dzisiejszego?

Język Java tak samo jak inne języki bardzo ewoluowały w czasie. Związane to jest z tym, żeby ułatwić pisanie aplikacji przy użyciu frameworków oraz gotowych rozwiązań. Praca programisty nie polega teraz na pisaniu tylko kodu, który będzie działał, tak jak to miało miejsce kilka lat temu. Teraz kod musi być przejrzysty, musi się dać prosto czytać, musi być łatwy do rozszerzania, musi być pokryty testami jednostkowymi. To wszystko na przestrzeni kilku lat bardzo się zmieniło i z jednej strony ułatwiło pisanie aplikacji, a z drugiej strony dodało nowe wymagania dla programisty.

W jaki sposób początkujący programista może lepiej i szybciej nauczyć się Javy?

Co do nauki języka, nie zależnie od tego, czy to junior programista, czy to może doświadczony programista, musi się rozwijać cały czas - czytać książki, artykuły, uczestniczyć w szkoleniach, kursach. Każda metoda jest dobra, by móc się rozwijać i poznawać tajniki technologii Java. Najlepszym rozwojem według mnie jest praca w zespole z doświadczonymi programistami. Nic tak nie rozwinie człowieka, jak wiedza przekazywana od drugiego człowieka oparta na przykładach zawodowych.

Zastanawiasz się nad rozwojem zawodowym jako Java Developer lub masz coś ciekawego do powiedzenia na ten szeroki temat? Zapraszamy do kontaktu bądź aplikowania na naszej stronie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej