Blog IT, Blog Marketing

Programista, analityk, project manager – którą ścieżkę kariery w IT wybrać?

Programista, analityk, project manager – którą ścieżkę kariery w IT wybrać?

TeamQuest 28.11.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie są najważniejsze profesje w branży IT?
  • z czym wiąże się wybór danej ścieżki kariery?
  • jakie role pełnią poszczególne osoby w zespole projektowym?

Mówiąc o pracy IT, zwykle mamy na myśli zawód programisty. Tymczasem branża ta skupia wiele bardzo różnych specjalności niekoniecznie bezpośrednio związanych z tworzeniem oprogramowania. Wybór jednej ścieżki kariery ma ogromny wpływ na późniejsze warunki finansowe i możliwości rozwoju, dlatego nie powinien być przypadkowy. Nie wiesz, na jaki kierunek się zdecydować? Zastanawiasz się, czy praca w IT jest w ogóle dla ciebie? Być może poniższy przegląd podstawowych ścieżek kariery IT pomoże ci w podjęciu decyzji.

Project manager

Project manager

Osoba pełniąca tę funkcję dowodzi grupą ludzi, którzy tworzą zespół projektowy. Do jego głównych zadań należy szeroko pojęte planowanie, negocjowanie, monitorowanie, zarządzanie ryzykiem, czy rozwiązywanie konfliktów. Pośredniczy on również w przekazywaniu informacji pomiędzy komitetem sterującym a zespołem. Choć techniczna wiedza nie jest tu niezbędna, przydaje się w komunikacji z członkami teamu i podczas weryfikacji efektów ich pracy. O sukcesie w tym zawodzie decyduje połączenie fachowej wiedzy i doskonałych kompetencji interpersonalnych.

Analityk biznesowy

Analityk biznesowy

Profesja ta działa na pograniczu IT i biznesu. Analityk pełni rolę pośrednika między klientem a zespołem programistów, przekładając potrzeby i oczekiwania pierwszego z nich na język techniczny. Pełniący tę funkcję stoją na straży spójności dokumentacji, wiedzą, komu należy oddelegować poszczególne zadania, aby osiągnąć cele biznesowe projektu, a w razie potzeby wprowadzają zmiany w harmonogramie lub priorytetach. Choć tę ścieżkę kariery często wybierają osoby zajmujące się wcześniej programowaniem, nie jest to jedyna droga, aby zostać analitykiem. Niezbędnych kompetencji można również nauczyć się samodzielnie.

Java Full Stack Developer (projekty w obszarze AI)

Lublin
Aplikuj

Senior PHP Developer (Symfony)

Praca zdalna
Aplikuj

Technical Support Specialist

Riga
Aplikuj

SAP CO Consultant 20000 - 34000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Architekt/projektant systemów IT

Architekt

Osoba na tym stanowisku projektuje systemy informatyczne, nadzoruje proces ich wdrażania oraz odpowiada za ich zgodność z początkowymi założeniami. To ściśle techniczna rola. Architekt nie tylko koordynuje powstawanie oprogramowania, ale często również sam uczestniczy w jego tworzeniu. Oprócz doskonałego posługiwania się daną technologii, musi znać formalne języki opisu, takie jak UML czy BPML, a także metodykę tworzenia i rozwijania architektury. Niemniej pożądane są tu kompetencje interpersonalne. Architekt zwykle pełni bowiem rolę mentora dla reszty zespołu.

Programista/developer

Programista

Programista pisze systemy informatyczne na podstawie otrzymanej dokumentacji. Zawód ten dzieli się na wiele specjalizacji. Mimo że osoby spoza branży ich nie rozróżniają, to programista PHP, .NET czy Java to praktycznie inne profesje. W pracy developera kluczowa jest nie tylko znajomość samej składni danego języka programowania, ale również frameworków i bibliotek. Choć wykształcenie informatyczne bywa tu atutem, coraz mniej pracodawców przywiązuje do niego wagę.

Tester /specjalista QA

Tester

Do głównych obowiązków testera należy upewnienie się, że projekt działa zgodnie z przewidywaniem oraz dokumentacją. Kontroluje on kompatybilność z wymogami klienta, zabezpieczenia oraz spójność. Osoba pełniąca tę rolę nie musi mieć wykształcenia technicznego, konieczna jest natomiast znajomość narzędzi testujących. Wiele osób swoją karierę w branży IT zaczyna właśnie na tym stanowisku.

Technical writer/dokumentalista IT

Dokumentacja

Do głównych zadań dokumentalisty IT należy dostarczenie użytkownikowi informacji niezbędnych do poprawnego posługiwania się aplikacją. Nie tylko czuwa nad wszystkimi tekstami, które pojawiają się na interfejsie użytkownika, w tooltipach, plikach konfiguracyjnych czy komunikatach błędów, ale również proponuje rozwiązania znalezionych problemów oraz zgłasza usprawnienia. To jeden z niewielu zawodów IT, który stoi otworem przed humanistami.

Jeszcze do niedawna osoby zajmujące się zawodowo nowymi technologiami wrzucane były do jednego worka pod nazwą „informatyk”. Dziś, jak widać, IT to zbiór wielu zawodów, które oferują różne możliwości. Co istotne, przekwalifikowanie z jednej profesji na inną, choć realne, w praktyce bywa bardzo trudne i niewiele osób decyduje się na ten krok. Dlatego tak ważne jest, aby wybór ten dobrze przemyśleć.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej