Blog IT, Blog Marketing

Czas na zmianę pracodawcy czy zawodu? 5 pytań, które pozwolą zorientować się, którą opcję wybrać

Czas na zmianę pracodawcy czy zawodu? 5 pytań, które pozwolą zorientować się, którą opcję wybrać

TeamQuest 19.02.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • po czym poznać, jakich zawodowych zmian potrzebujemy?
  • jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że warto zacząć rozglądać się za pracą u konkurencji?
  • jak się zorientować, czy to dobry moment na zmianę zawodu?

Po kilku latach pracy w tym samym zawodzie przychodzi taki moment, kiedy sam dźwięk budzika rano zaczyna wprawiać w złe samopoczucie a pójście do pracy, do której do tej pory chodziło się z przyjemnością, zaczyna stanowić problem. Czy jest to oznaka wypalenia zawodowego, które może rozwiązać zmiana pracodawcy? Czy też może czas na bardziej radykalne zmiany, na przykład zmianę profesji? Przedstawiamy pytania, jakie warto sobie zadać przed podjęciem kluczowych zawodowych decyzji.

Co chciałbym robić za 5 lat?

Pytanie to bardzo porządkuje myślenie o karierze i swojej pracy, choć z pozoru wydaje się mało konkretne. Pozwala na głębsze zastanowienie się, czy posiada się pomysł na swoją przyszłość, a jeśli tak, czy ma się plan, by go realizować . Wreszcie – czy obecna praca i wykonywany zawód pomagają osiągnąć te cele?

Czy w obecnej pracy wykorzystuję w pełni swoje zdolności, talenty, umiejętności?

Umiejętności przede wszystkim

Odpowiedź na to pytanie wymaga sprawiedliwej i pełnej samooceny. Jeśli na obecnym stanowisku wiele naszych silnych stron pozostaje niewykorzystanych, należy zadać sobie kolejne pytanie: czy wynika to z tego miejsca pracy, zespołu, szefa, czy też jest to kwestia specyfiki danego zawodu?

Co przeszkadza mi w obecnej pracy?

Najlepszą techniką jest stworzenie listy zalet i wad aktualnej pracy, a następnie przeanalizowanie, które z wypisanych punktów dotyczą otoczenia (szefów, firmy, realizowanych projektów), które natomiast są związane z wykonywanym zawodem.

Czy jeśli zmienię pracodawcę, będę szczęśliwy robiąc to, co robię?

To pytanie pozwala zorientować się, na ile jesteśmy zadowoleni ze swojego zawodu. Jeśli wyobrażenie sobie świetnego biura, wspaniałych kolegów i koleżanek w zespole, satysfakcjonującego wynagrodzenia, świetnego szefa i ciekawych projektów, nie powoduje uśmiechu na twarzy i chęci pracy w takim otoczeniu – to sygnał, że warto zastanowić się nad zmianą zawodu.

Jeśli od jutra nie mógłbym pracować w swoim zawodzie, to…?

Praca w IT

…to co wtedy? Czy odnalezienie się w takiej nowej rzeczywistości będzie trudne czy wprost przeciwnie? Jakie mamy zawodowe alternatywy? Czy wybranie jednej z nich sprawi, że będziemy szczęśliwsi? Jeśli reakcja na taką hipotetyczną sytuację jest bardzo pozytywna, warto pomyśleć o bardziej radykalnych zmianach niż tylko przejście do innej firmy.

Wielu specjalistów po kilku, czasem kilkunastu latach przepracowanych w swoim zawodzie często czuje potrzebę zmiany kierunku swojej kariery. Czy jednak to będzie zmiana pracodawcy czy też całkowita zmiana wykonywanego zawodu, zależy od wielu czynników. Niezależnie od wybranej opcji, konsekwencje, jakie niesie ze sobą taka decyzja, są poważne. Dlatego warto ją bardzo dobrze przemyśleć.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej