Blog IT, Blog Marketing

Po co komu Code Review?

Po co komu Code Review?

TeamQuest 21.02.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym jest Code Review?
  • jakie są jego największe korzyści?
  • dlaczego w każdej firmie warto stosować przeglądy kodu?

Code Review, w języku polskim nazywany inspekcją lub przeglądem kodu, jest jedną z praktyk programistycznych, polegającą na dokładnym przeanalizowaniu kodu przez innego programistę, zwanego recenzentem. Działanie to odbywa się przed włączeniem kodu do systemu kontroli wersji i przekazaniem go do testowania. Choć głównym celem Code Review jest zapewnienie kodu wysokiej jakości, pośpiech i wiszące nad głową deadline’y sprawiają, że w wielu firmach praktyka ta jest marginalizowana. Dlaczego mimo wszystko warto znaleźć na nią czas? Oto kilka powodów.

Poprawa umiejętności programistów

Programiści, jak wszyscy twórcy, zwykle czują się związani ze swoim dziełem i raczej niechętnie poddają swoją pracę ocenie innych. Tymczasem nie ma lepszej metody, aby stać się lepszym koderem, niż informacja zwrotna. Przegląd kodu to okazja do tego, aby znaleźć lepsze rozwiązanie dla konkretnego problemu, poznać nowe sposoby wykorzystania danej technologii czy choćby… nauczyć się nowych skrótów klawiaturowych podpatrując je u innych.

Większa czytelność kodu

Developerzy, koncentrując się na tym, aby kod działał, często zapominają, że nie piszą go dla siebie. Tymczasem niezwykle istotną kwestią jest to, aby jego struktura była również czytelna i zrozumiała dla innych programistów, którzy w przyszłości będą go rozwijać i utrzymywać. Jeżeli recenzent podczas przeglądu rozumie zasady działania kodu, oznacza to, że jest on napisany w sposób przejrzysty.

Senior C Software Engineer

Warszawa
Aplikuj

Business Solution Architect/Presales (ERP systems area)

Praca zdalna
Aplikuj

Senior PHP Developer

Praca zdalna
Aplikuj

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Kierownik Spedycji

Warszawa
Aplikuj

Wymiana wiedzy w zespole

Wymiana wiedzy

Inspekcje kodu są niezwykle pomocnym narzędziem w zespołach, w których pracują osoby z różnym stażem. Stwarzają bowiem okazję do mentoringu. Z jednej strony doświadczeni programiści mogą uczyć młodszych kolegów pokazując im dobrej jakości kod podczas przeglądu, z drugiej – znalezione w kodzie błędy mogą stanowić punkt wyjścia do wymiany spostrzeżeń i dzielenia się dobrymi praktykami między programistami o podobnym stażu. Każdy chyba zgodzi się z tym, że dużo łatwiej jest się uczyć na konkretnych przykładach niż znając rozwiązania problemów tylko z teorii.

Wyłapanie błędów i literówek

Wiele osób podkreśla, że identyfikowanie bugów nie należy do najważniejszych zalet Code Review. I słusznie. Mimo że nie jest to jego głównym celem, trudno nie zgodzić się z faktem, że im więcej osób przeanalizuje kod aplikacji, tym większe prawdopodobieństwo, że drobne niedociągnięcie zostaną znalezione i naprawione odpowiednio wcześniej.

Kultura jakości w firmie

Kultura organizacyjna

Analizowanie i ocena pisanych kodów pod kątem ich zgodności z najlepszymi praktykami, nie tylko powoduje, że napisany kod jest lepszej jakości, ale również branie pod uwagę takich wzorów rynkowych staje się wśród pracowników automatyczne i nawykowe. Dbanie o jakość staje się częścią kultury firmy. Dzięki temu zyskują wszyscy: firma, która staje się bardziej konkurencyjna, aplikacja, gdyż ma mniej błędów, oraz sami programiści którzy są bardziej zadowoleni z tego, jak piszą.

Code Review to narzędzie, którego siły nie sposób przecenić. Wprowadzając je w życie i stosując w odpowiedni sposób, niewiele ryzykujemy a zyskać możemy bardzo wiele. Co więcej, na efekty nie trzeba długo czekać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej