Blog IT, Blog Marketing

Najbardziej nielubiane języki programowania

Najbardziej nielubiane języki programowania

TeamQuest 11.02.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • które języki programowania wzbudzają wśród developerów największe obawy i niechęć?
  • z jakimi technologiami programiści nie chcą pracować?

Nie jest tajemnicą, że wybór technologii ma decydujący wpływ na przebieg kariery developera. O tym, ile emocji potrafi wzbudzać ta decyzja, można przekonać się, przeglądając dyskusje na ten temat, jakie toczą się na branżowych forach internetowych. Każdy z koderów ma przynajmniej jeden język, który w szczególny sposób wzbudza w nim negatywne emocje. StackOverflow postanowił usystematyzować tę wiedzę, udostępniając listę technologii, które programiści uzupełniający swoje zawodowe profile na tej platformie, wskazywali jako te, z którymi nie chcieliby pracować. Rzućmy zatem okiem na pięć języków programowania, które budzą największe antypatie.

Perl

Niekwestionowanym liderem niechlubnego rankingu StackOverflow jest Perl. To język skryptowy, który został zaprojektowany jako praktyczne narzędzie do analizy plików tekstowych i tworzenia raportów. Uchodzi za relatywnie łatwy i bardzo elastyczny, posiadający wiele cech innych języków. Czemu więc zawdzięcza swoją złą sławę? Być może to kwestia jego wad, wśród których wymienia się m.in. trudności w czytaniu, wolne wykonywanie kodu, brak możliwości ukrycia go oraz problemy ze znalezieniem i naprawieniem bugów.

Delphi

Wśród budzących największą niechęć technologii znalazł się również Delphi. Jest to system szybkiego tworzenia aplikacji, w którym programy w dużym stopniu buduje się z gotowych komponentów. Świetnie nadaje się do pisania małych i średnich aplikacji biznesowych dostosowanych do potrzeb firmy. Mimo wielu niewątpliwych zalet jest raczej odrzucany przez większość profesjonalnych programistów.

VBA

Mało zaszczytne podium zamyka Visual Basic for Applications. VBA jest narzędziem firmy Microsoft, stworzonym z myślą o automatyzacji pracy z dokumentami, na przykład poprzez makropolecenia. Co sprawia, że developerzy, którzy mieli z nim do czynienia, wolą raczej skoncentrować się na innych rozwiązaniach programistycznych? Stworzone w VBA programy są powolne i zajmują dużo miejsca. Dodatkowo za jego pomocą nie da się stworzyć samodzielnie działającej aplikacji w EXE.

PHP

Język ten, dzięki prostej składni, uznawany jest za jeden z najłatwiejszych do nauki. Od lat należy również do najpopularniejszych na świecie technologii. Spektrum jego zastosowań jest bardzo szerokie. Służy m.in. do tworzenie stron internetowych, budowanie aplikacji webowych, tworzenia systemów zarządzania treścią czy list mailingowych. PHP zyskało etykietkę języka „dla wszystkich”, przez co nie cieszy się poważaniem wśród profesjonalistów.

Objective-C

Ostatnie miejsce w tym zestawieniu należy do Objective-C, który stanowi rozszerzenie języka C o możliwości obiektowe wzorowane na Smalltalku. Ta kompilacja sprawia, że język ten uchodzi za specyficzny a wśród programistów wzbudza wiele obaw i niechęci. Dla wielu osób rekompensatą wszelkich niedogodności jest możliwość tworzenie aplikacji na platformy OS X, iOS.

Każdy developer ma zarówno swoje ulubione narzędzia, z którymi pisze mu się najwygodniej, jak i te, od których woli trzymać się z daleka. Wybór języka programowania to zatem nie tylko kwestia popularności danej technologii czy zapotrzebowania rynku pracy, ale również rzecz indywidualnych gustów. A o nich, jak wiadomo, się nie dyskutuje.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej