Jak przyjmować krytykę, aby stawać się coraz lepszym programistą?13 lutego 2018

Jak przyjmować krytykę Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak się zachować otrzymując negatywny feedback?
  • co zrobić, żeby niepochlebna ocena nie działała demotywująco?
  • w jaki sposób krytyczne uwagi przekuć na swój sukces?


Krytyka to groźny przeciwnik każdej pracy twórczej. Jest również nieodłącznym elementem w pracy programisty. Wysokie standardy w branży IT sprawiają, że powszechną praktyką są m.in. code review, czyli poddawanie ocenie przez innego developera fragmentu kodu, aby upewnić się, że jest on odpowiednio wysokiej jakości. Sytuacje, kiedy okazuje się, że trzeba coś poprawić nie należą do rzadkości. Najgorsze, co programista może wtedy zrobić to obrazić się. Dlatego kluczowa jest umiejętność zmierzenia się z negatywną oceną i wykorzystanie jej do tego, aby stawać się coraz lepszym specjalistą. Tylko jak to zrobić?

Oddziel krytykę od wypowiadającej ją osoby

Dlaczego relacje między programistami i testerami bywają dalekie od ideału? Pierwsi często traktują drugich jak wrogów. Tymczasem zakładanie, że negatywny feedback to nic innego jak efekt czystej złośliwości, do niczego nie prowadzi. Jeśli krytyka jest konstruktywna, nie powinno mieć znaczenia, kto ją wypowiada.

Zatrzymaj pierwszą reakcję

Pierwsze wrażenie

Słysząc krytyczne uwagi na swój temat, zwykle zaczynają nam puszczać nerwy. Nie pozwól sobie jednak na działanie pod wpływem emocji. Weź głęboki oddech, odczekaj i zdystansuj się. Wysłuchaj krytyki do końca, dając tym samym rozmówcy do zrozumienia, że traktujesz go poważnie, a samemu zyskując czas na ochłonięcie i przemyślenie dalszych kroków.

Zrozum zarzuty

Jeśli czujesz się zupełnie zaskoczony krytycznymi słowami, poproś rozmówcę o czas do namysłu lub sprawdzenie faktów. W sytuacji, kiedy ocena wydaje ci się zbyt ogólnikowa lub niesprawiedliwa, poproś o doprecyzowanie. O ile masz taką możliwość, „prześpij się z problemem” i zastanów, na ile feedback ten rzeczywiście jest słuszny.

Zareaguj asertywnie

Pewny siebie W zależności od tego, jak oceniasz słuszność zarzutów, dopasuj swoją reakcję. Jeśli jesteś przekonany o swojej racji, możesz na przykład powiedzieć: „Dziękuję za informację, ale pozwól mi zachować swoje zdanie”. Jeśli natomiast negatywna ocena twojej pracy jest trafna, zaakceptuj ją bez okazywania poczucia winy. Zapewnij, że w przyszłości będziesz bardziej uważał. Reagując w dojrzały sposób powstrzymasz nawet tych, których krytyka jest daleka od konstruktywności, a miała na celu jedynie wyładowanie niezadowolenia.

Wykorzystaj szansę

Zaakceptuj to, że nie jesteś idealny a jedynym sposobem, żeby się czegoś nauczyć jest popełnianie błędów, wyciągnięcie wniosków i ruszenie naprzód. Potraktuj więc krytykę jako okazję do lepszego poznania siebie i inspirację do rozwoju. Co może być cenniejszego niż wskazanie obszarów do poprawy?

Nikt nie lubi krytyki, nawet tej konstruktywnej. Jeśli jednak spojrzymy na nią jak na prezent, który ma służyć naszemu rozwojowi i sprawić, że staniemy się lepszymi specjalistami, dużo łatwiej będzie nam ją przyjąć. Warto ją docenić.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Drzemka w pracy? Dlaczego nie

Studenckie koła naukowe – źródło potencjalnych kandydatów do projektów naukowych

7 faktów na temat programowania, o których nie wiedzą osoby spoza branży (cz. II)

Kradzież doskonała czyli jak konkurencja szuka pracowników IT… w twojej firmie

Firmowe Christmas Party – jak zachować pracę, reputację i dobrze się bawić

Najnowsze komentarze

Martyna Ciempek
2018-02-01 23:48:04
Kasia Nowak
2018-01-16 15:43:48
Zuzanna Stec
2017-12-07 13:17:01
Katarzyna Dynek
2017-12-01 13:46:11
Marek Szewczyk
2017-11-24 14:52:44
Marek Dzimra
2017-11-02 13:50:29
Mirosław
2017-10-20 13:39:50
Madziak56
2017-10-01 19:55:25
Marek Dzimra
2017-09-05 09:38:05
Marek Dzimra
2017-08-03 15:17:36
Może zainteresuje Cię również:
1 Szukasz specjalistów IT?
Oddzwonimy do Ciebie!