Blog IT, Blog Marketing

Programowanie przy muzyce – czy to dobry pomysł?

Programowanie przy muzyce – czy to dobry pomysł?

TeamQuest 08.02.2018 r.

Muzyka niezaprzeczalnie wpływa na nastrój słuchacza. Zależnie od tego jakiej muzyki słuchamy, może ona nas zrelaksować lub pobudzić, wprowadzić w nostalgiczny lub pogodny nastrój. Słuchanie muzyki podczas programowania, może zwiększyć naszą produktywność, lecz także nas rozkojarzyć i zakłócić współpracę z innymi pracownikami w zespole. Wpływ muzyki na nasze samopoczucie, tak samo jak gust muzyczny, jest kwestią indywidualną, dlatego jeżeli już zdecydujemy się na słuchanie muzyki podczas programowania, najlepiej robić to na słuchawkach. Słuchawki na uszach pozwolą nam odciąć się od dźwięków bliskiego otoczenia i skoncentrować się na pracy. Wybierając muzykę do programowania powinniśmy kierować się swoimi indywidualnymi preferencjami, lecz wskazana jest przede wszystkim muzyka instrumentalna. Piosenki z tekstami mogą za bardzo przykuwać naszą uwagę, dekoncentrując i odciągając od pisania linijek kodu. Dobrym alternatywą dla słuchania muzyki wspomagającej koncentrację podczas pracy, jest słuchanie nagrań typu field recording, czyli odgłosów otaczającego nas świata – deszczu, szumu morza, śpiewu ptaków, ale także stukotu kół jadącego pociągu. Tego typu nagrania pozwolą nam się zrelaksować nie odwracając uwagi od pracy oraz skutecznie odetną od harmidru panującego w biurze.

Słuchanie muzyki podczas programowania

Choć słuchanie muzyki na słuchawkach podczas programowania może pomóc nam w koncentracji, równocześnie utrudnia komunikację w zespole. Mając słuchawki na uszach, nie słyszymy, wołających nas kolegów, mogą nas ominąć również ważne zespołowe dyskusje. Słuchanie muzyki na głośnikach w pokoju pełnym ludzi, nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, nie każdemu musi się dobrze pracować przy muzyce, nie wszyscy mają też jednakowy gust muzyczny, w zwiąż z czym trudno znaleźć odpowiednią muzykę, dla wszystkich współpracowników. Ponadto emitowana z głośników muzyka może być zagłuszana przez inne dźwięki biura, przez co stanie się tylko jednym z elementów tła dźwiękowego. Chcąc słuchać muzyki w pracy musimy znaleźć złoty środek, zakładając słuchawki na uszy wtedy, kiedy potrzebujemy skupienia się na pracy i nie chcemy by ktoś nam przeszkadzał lecz jednocześnie musimy mieć świadomość, że siedzenie przez cały dzień ze słuchawkami w uszach nie najlepiej wpływa na przepływ informacji pomiędzy pracownikami oraz na relacje w zespole.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej