Programiści pracujący jako freelancerzy, prowadzący własną działalność gospodarczą, już od stycznia mają nowe obowiązki wobec Urzędu Skarbowego. Wejście nowych przepisów prawnych obliguje ich do comiesięcznego raportowania informacji o swoich operacjach gospodarczych, w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Co to jest JPK?
Jednolity Plik Kontrolny to sposób komunikacji firmy z Urzędem Skarbowym, obowiązujący od 2016 roku. Początkowo obejmował on wyłącznie duże przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 250 osób, lecz planowo miał być wdrażany również w mniejszych przedsiębiorstwach. Od stycznia zeszłego roku zaczął dotyczyć także średnie i małe przedsiębiorstwa, by w końcu wraz z nadejściem roku 2018 objąć również mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające poniżej 10 pracowników, a więc także jednoosobowe firmy zakładane przez programistów działających na własny rachunek. JPK przesyła się do Urzędu Skarbowego wyłącznie w wersji elektronicznej, przy użyciu podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego. Dane pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format w schemacie .xml, który ułatwia jego dalsze przetwarzanie.
Co zawiera JPK?
Programiści freelancerzy w ramach wysyłania JPK są zobligowani są do comiesięcznego przesyłania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w postaci pliku JPK_VAT. Nawet jeśli działalność rozlicza się kwartalnie, musimy dostarczać JPK_VAT co miesiąc, do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca. Ponad to w ramach struktur pliku JPK mieszczą się również dane, które będziemy musieli przedstawić Urzędowi, jedynie na jego wezwanie, co nie zwalnia nas z obowiązku kolekcjonowania danych na ich temat. W stosunku do mikroprzedsiębiorstw działających na różnych zasadach Jednolity Plik Kontrolny obejmuje dane dotyczące:
- Księgi rachunkowej – JPK_KR
- Wyciągów bankowych – JPK_WB
- Stanów magazynowych – JPK_MAG
- Faktur sprzedaży VAT – JPK_FA
- Podatkowej księgi przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
- Ewidencji przychodów – JPK_EWP
Kary za niedostarczenie JKP
Za brak przesłania lub niedostarczenie JPK w terminie przez firmę grożą kary finansowe. Wynikające z Kodeksu Karnego Skarbowego i ordynacji podatkowej, kary te mogą osiągnąć wysokość nawet 120 minimalnych stawek dziennych. Małe opóźnienia mogą być tratowane przez Urząd Skarbowy jako wykroczenia skarbowe, których wysokość jest znacząco mniejsza. Błędy w rozliczeniach JPK nie niosą ze sobą żadnych konsekwencji finansowych, pod warunkiem, że podejmiemy się ich korekty.