Blog IT, Blog Marketing

Kobiety w branży IT

Kobiety w branży IT

TeamQuest 19.04.2015 r.

Według raportu „Kobiety na politechnikach 2015”, na kierunkach związanych z telekomunikacją i informatyką studiuje około 13% studentek. To mało, a przecież mówi się, że odnotowano znaczący przyrost kobiet na wydziałach technicznych.

Co ciekawe, badania pokazują również, że mniej więcej taka sama liczba kobiet, co mężczyzn zdaje matematykę na egzaminie maturalnym. Jednak przy podejmowaniu decyzji o swojej przyszłości zawodowej, kobiety wciąż zachowują się zachowawczo. Mają obawy, że nie poradzą sobie na wydziałach związanych chociażby z informatyką, czy też telekomunikacją.

Kobiety w branży IT

Takie przekonanie nie ma tak naprawdę racji bytu. Rynek IT chętnie zatrudnia kobiety i to nawet na stanowiska programistyczne. Osobiście sam zrekrutowałem kilka kandydatek do programowania w Javie. Pracodawcy nie różnicują kandydatów ze względu na płeć, ale na rzeczywiste umiejętności, na przykład te programistyczne.

Branża IT boryka się z niedoborem rąk do pracy. Z tego też powodu coraz więcej osób (niekoniecznie z wykształceniem technicznym) może liczyć na znalezienie zatrudnienia właśnie w tej branży. Dzięki zmianie podejścia firm informatycznych, również kobiety nie posiadające specjalistycznego doświadczenia, mogą liczyć na oferty pracy. Co więcej nie muszą być to stanowiska związane stricte z programowaniem. Kobiety doskonale odnajdują się na stanowiskach związanych z analizą biznesową, czy też testowaniem rozwiązań.

Również stanowiska kierownicze są w coraz większym odsetku zajmowane przez kobiety. Nie mam na myśli jedynie stanowisk związanych z zarządzaniem pojedynczym projektem, ale również kierowanie linią biznesową, czy też całym przedsiębiorstwem. Branża IT wymaga kreatywności, zaangażowania, czy też sumienności; a tych cech przecież kobietom nie brakuje.

Na podstawie: GazetaPraca

Interactive/Experience Designer 11300 - 16600 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

AI Specialist

Warszawa
Aplikuj

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Programista .Net - Senior 9000 - 17000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Customer Support Engineer 15000 - 22000 PLN

Ulm
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej