Blog IT, Blog Marketing

Grzechy główne administratora IT

Grzechy główne administratora IT

TeamQuest 09.01.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakich błędów powinni się wystrzegać administratorzy IT?
  • do jakich konsekwencji mogą prowadzić niedopatrzenia z ich strony?
  • na co zwrócić szczególną uwagę pracując jako administrator IT?

W dzisiejszym świecie, kiedy coraz trudniej wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy bez nowych technologii, rolę administratorów IT trudno przecenić. To oni stoją na staży firmowych danych, bezproblemowego dostępu do Internetu i sprawnie działającego sprzętu. Odpowiedzialność, jaka wiąże się z tą funkcją, jest ogromna. Konieczność stawiania czoła nieprzewidzianym problemom, wysokie oczekiwania otoczenia i presja czasu sprawiają jednak, że nietrudno jest im popełnić błąd. Ten z kolei oznacza zwykle przestój w pracy a w konsekwencji mniejsze zyski dla firmy. Przedstawiamy listę najpoważniejszych w skutkach zaniedbań administratorów IT, jaką stworzyli eksperci odzyskiwania danych i informatyki śledczej z laboratoriów Kroll Ontrack. Ku przestrodze!

Przestarzała infrastruktura

Przestarzała infrastruktura

Wśród najczęstszych przyczyn awarii IT w firmach jest brak inwestycji w aktualizację infrastruktury lub duże opóźnienia w tym zakresie. Lekceważenie podstawowych procedur, takich jak regularna aktualizacja środowiska operacyjnego, nie tylko prowadzi do mniejszej wydajności sprzętu IT i nieplanowych przestojów, ale stanowi również poważne ryzyko naruszenia bezpieczeństwa danych. Nawet braki osobowe, na które cierpi większość działów IT, nie są usprawiedliwieniem dla tych zaniedbań.

Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Najmniejsze niedopatrzenie w obszarze bezpieczeństwa IT może prowadzić do dotkliwych w skutkach następstw, takich jak utrata danych czy poważne konsekwencje finansowe. Odpowiednia kontrola praw dostępu przysługujących użytkownikom odchodzącym z pracy oraz regularne aktualizowanie oprogramowania zajmującego się złośliwymi plikami to kluczowe elementy pozwalające zmniejszyć ryzyko cyberataku, na które żaden administrator nie może przymykać oka.

Senior DevOps Engineer 23520 - 26880 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Tester Automatyzujący

Warszawa
Aplikuj

Business Unit Manager (Recruitment Business) 10000 - 13000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Junior Rekruter 4300 - 4600 PLN

Warszawa
Aplikuj

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Nieefektywny system tworzenia kopii zapasowych

Backup

Nawet jeżeli w firmie wykonywane są kopie zapasowe, w momencie utraty danych często okazuje się, że odzyskanie ich jest niemożliwe. Dlaczego? Pominięcie danego urządzenia przy robieniu backupu, wadliwy nośnik, nieaktualna kopia lub, co gorsza, brak zapisu, który z jakichś powodów się nie wykonał – to najczęstsze powody tego, że posiadane backupy są bezużyteczne. Dlatego niezbędne jest cykliczne przeprowadzanie testów odzyskiwania danych, a także upewnianie się, że backupem objęte jest wszystko. Zaniedbania w tej kwestii mogą słono kosztować.

Brak dokumentacji

Do poważnych konsekwencji prowadzić mogą także niestaranna dokumentacja oraz brak stosownych procedur dotyczących przechowywania kopii zapasowych. Niejednokrotnie zdarza się, że administratorzy nie są świadomi zawartości poszczególnych nośników danych, skutkiem czego może być na przykład udostępnienie do użytku testowego serwera, na którym znajdują się istotne, niezbackupowane dane.

Usunięcie używanych danych

Usunięcie używanych danych

Do nierzadkich uchybień administratorów IT należą również sytuacje, kiedy z użytkowania wyłączone zostają nośniki lub serwery posiadające wykorzystywane wciąż dane. Skasowanie danych, które z biznesowego punktu widzenie mogą być jeszcze firmie potrzebne, jest niedopuszczalne. Dlatego, aby uniknąć nieporozumień, administrator powinien skonsultować każdą poważniejszą decyzję w tym zakresie.

Odpowiedzialność za infrastrukturę IT oraz bezpieczeństwo najbardziej poufnych danych sprawiają, że administrator IT nie ma łatwego życia. Choć błędy popełniamy wszyscy, w jego przypadku skutki niedopatrzenia i braku uwagi mogą być katastrofalne nie tylko dla samej firmy, ale i dla jego dalszej kariery. Nic dziwnego, że specjaliści ci należą do najbardziej pożądanych i opłacanych na rynku pracy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej