Z tego wpisu dowiesz się:
- jakich błędów powinni się wystrzegać administratorzy IT?
- do jakich konsekwencji mogą prowadzić niedopatrzenia z ich strony?
- na co zwrócić szczególną uwagę pracując jako administrator IT?
W dzisiejszym świecie, kiedy coraz trudniej wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy bez nowych technologii, rolę administratorów IT trudno przecenić. To oni stoją na staży firmowych danych, bezproblemowego dostępu do Internetu i sprawnie działającego sprzętu. Odpowiedzialność, jaka wiąże się z tą funkcją, jest ogromna. Konieczność stawiania czoła nieprzewidzianym problemom, wysokie oczekiwania otoczenia i presja czasu sprawiają jednak, że nietrudno jest im popełnić błąd. Ten z kolei oznacza zwykle przestój w pracy a w konsekwencji mniejsze zyski dla firmy. Przedstawiamy listę najpoważniejszych w skutkach zaniedbań administratorów IT, jaką stworzyli eksperci odzyskiwania danych i informatyki śledczej z laboratoriów Kroll Ontrack. Ku przestrodze!
Przestarzała infrastruktura
Wśród najczęstszych przyczyn awarii IT w firmach jest brak inwestycji w aktualizację infrastruktury lub duże opóźnienia w tym zakresie. Lekceważenie podstawowych procedur, takich jak regularna aktualizacja środowiska operacyjnego, nie tylko prowadzi do mniejszej wydajności sprzętu IT i nieplanowych przestojów, ale stanowi również poważne ryzyko naruszenia bezpieczeństwa danych. Nawet braki osobowe, na które cierpi większość działów IT, nie są usprawiedliwieniem dla tych zaniedbań.
Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa
Najmniejsze niedopatrzenie w obszarze bezpieczeństwa IT może prowadzić do dotkliwych w skutkach następstw, takich jak utrata danych czy poważne konsekwencje finansowe. Odpowiednia kontrola praw dostępu przysługujących użytkownikom odchodzącym z pracy oraz regularne aktualizowanie oprogramowania zajmującego się złośliwymi plikami to kluczowe elementy pozwalające zmniejszyć ryzyko cyberataku, na które żaden administrator nie może przymykać oka.
Nieefektywny system tworzenia kopii zapasowych
Nawet jeżeli w firmie wykonywane są kopie zapasowe, w momencie utraty danych często okazuje się, że odzyskanie ich jest niemożliwe. Dlaczego? Pominięcie danego urządzenia przy robieniu backupu, wadliwy nośnik, nieaktualna kopia lub, co gorsza, brak zapisu, który z jakichś powodów się nie wykonał – to najczęstsze powody tego, że posiadane backupy są bezużyteczne. Dlatego niezbędne jest cykliczne przeprowadzanie testów odzyskiwania danych, a także upewnianie się, że backupem objęte jest wszystko. Zaniedbania w tej kwestii mogą słono kosztować.
Brak dokumentacji
Do poważnych konsekwencji prowadzić mogą także niestaranna dokumentacja oraz brak stosownych procedur dotyczących przechowywania kopii zapasowych. Niejednokrotnie zdarza się, że administratorzy nie są świadomi zawartości poszczególnych nośników danych, skutkiem czego może być na przykład udostępnienie do użytku testowego serwera, na którym znajdują się istotne, niezbackupowane dane.
Usunięcie używanych danych
Do nierzadkich uchybień administratorów IT należą również sytuacje, kiedy z użytkowania wyłączone zostają nośniki lub serwery posiadające wykorzystywane wciąż dane. Skasowanie danych, które z biznesowego punktu widzenie mogą być jeszcze firmie potrzebne, jest niedopuszczalne. Dlatego, aby uniknąć nieporozumień, administrator powinien skonsultować każdą poważniejszą decyzję w tym zakresie.
Odpowiedzialność za infrastrukturę IT oraz bezpieczeństwo najbardziej poufnych danych sprawiają, że administrator IT nie ma łatwego życia. Choć błędy popełniamy wszyscy, w jego przypadku skutki niedopatrzenia i braku uwagi mogą być katastrofalne nie tylko dla samej firmy, ale i dla jego dalszej kariery. Nic dziwnego, że specjaliści ci należą do najbardziej pożądanych i opłacanych na rynku pracy.