Blog IT, Blog Marketing

Jakie pytania zadać na rozmowie rekrutacyjnej

Jakie pytania zadać na rozmowie rekrutacyjnej

Marcin Sarna , 27.04.2021 r.

Kandydujesz? Postaraj się dowiedzieć czegoś o kulturze organizacyjnej Twojego potencjalnego chlebodawcy.

Lepiej miej jakieś pytania

Trwają właśnie ostatnie minuty rozmowy kwalifikacyjnej, a osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną pyta Cię: „Czy ma Pan do nas jakieś pytania?”. Czas jest ograniczony, więc zadajesz pytanie, które Twoim zdaniem będzie najbardziej pomocne: „Jak się tu pracuje?”. Nie rób tego. Są lepsze pytania, aby zrozumieć kulturę organizacyjną firmy. W sumie, to prawie każde jest lepsze niż to. Na tak postawione pytanie otrzymasz opis wartości firmy, coś jak różne warianty zaufania, współpracy, przejrzystości, uczciwości – to samo co w innej formie usłyszysz u innego pracodawcy. Nihil novi.

Jeśli naprawdę chcesz się czegoś dowiedzieć, zadaj szczegółowe pytania.

Czy była jakaś sytuacja gdy członek zespołu zmienił zdanie?

Dzięki temu wiesz, czy lider czuje, że jest jedyną osobą, która zna odpowiedzi, czy też jest otwarty na różne opinie. Dowiesz się, w jaki sposób wolą otrzymywać informacje i co cenią.

Czy mógłby Pan opowiedzieć o kimś, z kogo jest dumny?

Dzięki temu dowiesz się, jakie zachowania i umiejętności są cenione. Możesz także poznać stosunek firmy do rozwijania się ludzi i świętowania ich sukcesów.

Czy całkowicie odłączamy się od pracy podczas wakacji i świąt?

Będziesz miał jakieś pojęcie czy słyszeli tu o wolnym czasie, chronionej przestrzeni i work-life balance? A może unikniesz pracy u kogoś kto będzie dzwonił do Ciebie na wakacjach?

Czy mogę prosić o opis ostatniego Państwa sukcesu?

Indagowani powinni być w stanie szybko coś wymyślić. Jeśli nie mogą, może to oznaczać, że nie są zbyt biegli w celebrowaniu postępów albo rozpoznawaniu talentów ludzi. Nie muszą przy tym wcale opisywać jakichś wielkich biznesowych zwycięstw. Powinni jednak móc pomyśleć o niedawnym wydarzeniu, które pokazuje postęp w ich firmie.

Czy w Państwa teamie było ostatnio jakiś spór lub konflikt i jak sobie z nim Państwo poradzili?

Każdy zespół popada czasem w konflikt. Dobrze gdy jest konstruktywny. Chcesz się tutaj dowiedzieć czy czasem nie usłyszysz „Nie mamy konfliktów”. Może to oznaczać, że różne opinie nie są mile widziane, a zespół siedzi sobie w (samotnej) ciszy. Albo też teamlider stara się unikać trudnych rozmów. Szef zespołu powinien umieć mówić o swoich ludziach, mających różne opinie.

Jak zaczęliście Państwo swoje ostatnie spotkanie zespołu?

Czy od razu zaczęli pracować? Czy mieli jakieś zajęcia lub rozmowę, aby dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem? Możesz się wiele dowiedzieć o interakcjach, zaczynając od spotkań i rozmów.

Jaka jest według Państwa idealna osoba do roli, do której kandyduję?

Nieco samobójcze? Na pewno wymaga odwagi. To świetny sposób, aby zrozumieć, jakie wartości oraz wiedzę, umiejętności czy zachowania lider uważa za ułatwiające mu pracę. Prawdopodobnie będzie opisywać organizację, komunikację, zestaw umiejętności lub pewne osiągnięte wyniki danej osoby. Ta odpowiedź pomoże Ci zorientować się, jeśli pasujesz do idealnego kandydata lidera. I trochę móc oszacować „czy oddzwonią”.

Kogo Państwo awansują i dlaczego?

Jeśli rozmówca nigdy nikogo nie awansował, pytaj dalej, aby zrozumieć, co robi się w tej firmie, aby rozwijać ludzi. Jeśli są świeżymi menedżerami i nie mieli po prostu jeszcze takiej możliwości, zapytaj, co robią, aby pomóc podwładnym się rozwijać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej