Blog IT, Blog Marketing

Rekrutacja IT – 5 pytań, do których powinien przygotować się programista

Rekrutacja IT – 5 pytań, do których powinien przygotować się programista

TeamQuest 01.01.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakich pytań developer może spodziewać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
  • jakie „nietechniczne” kwestie mogą interesować rekrutera?
  • jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej IT?

Mimo że w branży IT panuje rynek pracownika, nie znaczy to, że dla każdego programisty praca leży na wyciągnięcie ręki bez jakiejkolwiek weryfikacji. Najbardziej stresującym elementem rekrutacji bywa zwykle rozmowa kwalifikacyjna. Dobre przygotowanie do niej to pierwszy krok do pokonania konkurencji i zdobycia wymarzonej pracy. Kwestie, jakie mogą być poruszone na spotkaniu oko w oko z rekruterem dotyczą nie tylko wykształcenia, doświadczenia czy zagadnień technicznych. O co jeszcze może zapytać rekruter?

Jaka jest pierwsza rzecz, którą robisz rozpoczynając nowy projekt?

Wśród czynników, które decydują o tym, czy dane działanie zakończy się sukcesem jest umiejętność planowania i ustalania przez programistę priorytetów. Zdolność do spojrzenia na cały projekt „z lotu ptaka” oraz wizualizacja poszczególnych etapów jego realizacji wymagają głębokiego zrozumienia programowania i są niezbędne do tego, by aplikacja była skończona na czas i miała odpowiednią jakość.

Co robisz, kiedy w toku prac pojawiają się problemy?

Problem, analiza, rozwiązanie

W trakcie realizacji projektu może pojawić się wiele zmiennych, które wymagają modyfikacji pierwotnych założeń i najczęściej mają wpływ na czas jego realizacji. Zadając to pytanie, rekruter chce się dowiedzieć, w jaki sposób radzisz sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami, które sprawiają, że deadline jest zagrożony i jakie jest twoje podejście do rozwiązywania problemów.

W jaki sposób aktualizujesz swoją wiedzę?

Nie ma drugiej tak szybko zmieniającej się branży jak IT. To sprawia, że praca programisty wymaga nieustannego śledzenia trendów, doskonalenia się i podążania za nową wiedzą. Udział w szkoleniach, konferencjach, targach, nauka kolejnych języków, nawiązywanie kontaktu z kolegami „po fachu” czy podejmowanie się udziału w projektach, które wymagają zdobycia dodatkowych umiejętności – to tylko przykłady działań pokazujących zaangażowanie w zawodowy rozwój, którymi warto się pochwalić.

Co robisz, kiedy odkryjesz, że w programie jest bug?

Błąd w pracy

Tworzenie doskonałego oprogramowania jest niewykonalne. Błędy w sztuce zdarzają się najlepszym programistom. Tym, co wyróżnia profesjonalistę, jest testowanie swojego kodu na każdym etapie jego powstawania i wzięcie odpowiedzialności za bugi w nim. „Przepraszam” to jednak za mało w przypadku znalezienia usterki. Naprawianie błędu w realnym kodzie to często zadanie praktyczne towarzyszące temu pytaniu.

Jakie jest twoje idealne środowisko pracy?

To jedno z najczęstszych pytań rekrutacyjnych niezależnie od branży. Warto jednak o nim wspomnieć, gdyż programiści najlepiej działają w środowisku, które sprzyja ich stylowi pracy. Zadając je, rekruter chce się przekonać, czy to, co oferuje firma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kandydata. Jeśli developer woli pracować samotnie w ciszy i spokoju, nie będzie się czuł dobrze w firmie z układem open space.

Od wyniku rozmowy kwalifikacyjnej zależy, w jakim kierunku potoczy się kariera programisty. Dlatego udział w niej warto potraktować poważnie. Solidne przygotowanie sprawi, że łatwiej będzie opanować emocje towarzyszące temu stresującemu wydarzeniu, a tym samym szanse na sukces wzrosną.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej