Blog IT, Blog Marketing

Programowanie – freelancing czy praca na etat?

Programowanie – freelancing czy praca na etat?

TeamQuest 28.12.2017 r.

Praca jako wolny strzelec wciąż jest marzeniem wielu programistów, zmęczonych rutyną pracy w korporacji. Praca na własny rachunek niesie ze sobą wiele zalet, lecz równocześnie może być ryzykowna. Czy będąc programistą warto pracować jako freelancer? To zależy od naszych umiejętności zarówno zawodowych jak i organizacyjnych. Ogromnym plusem pracy jako freelancer jest wolność w wyborze zleceń dopasowanych dokładnie do profilu tego czym chcemy się zajmować. Pracując na etacie zmuszeni jesteśmy często przyjmować zlecenia nie do końca leżące w kwestii naszych zainteresowań, co często może doprowadzić do zniechęcenia do programowania. Problematyczna może być jednak kwestia odszukania samych zleceń. Szczególnie pierwsze miesiące pracy jako freelancer, gdy dopiero zdobywa się klientów i buduje własną markę, mogą być dość trudne.

Jaki wybór drogi zawodowej dla młodego programisty?

Młodym stażem programistom, nie posiadających jeszcze renomy na rynku może być wyjątkowo ciężko pozyskać klientów, jednak starsi stażem programiści, ze znaczącym dorobkiem i wyrobioną marką, z pewnością odnajdą wymagające i dobrze płatne zlecenia. Programując jako freelancer nie otrzymujemy zapłaty za godzinę pracy, lecz za zrealizowany projekt. Wiąże się to z tym, że nawet jeśli będziemy mieli mniej zadań do wykonania, to pod względem zarobków nasza praca może być tak samo korzystna jak osoby programującej na etacie. Pracując na własny rachunek koniczna jest jednak dobra organizacja pracy. Brak szefa który mobilizowałby nas do pracy oraz nienormowany czas pracy może doprowadzić do rozleniwienia i odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę. Warto więc wyznaczyć sobie sztywne zasady i pilnować terminowości zleceń, gdyż rzetelna i terminowa praca podniesie naszą wartość na rynku pracy dla programistów.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej