Blog IT, Blog Marketing

Archiwum sieci a wiarygodność źródeł

Archiwum sieci a wiarygodność źródeł

Marcin Sarna , 04.11.2020 r.

Internet Archive’s zacznie ostrzegać przed wątpliwymi informacjami.

Weryfikacja faktów

Na fali obaw przed fake newsami nawet Wayback Machine wprowadza obecnie weryfikację treści pod kątem ich prawdziwości. W poście na swoim blogu Internet Archive ogłosiło bowiem właśnie, że ich Wayback Machine będzie teraz wyposażony w dodatkowe adnotacje, dotyczące weryfikacji faktów na niektórych archiwach stron internetowych.

Według Marka Grahama, dyrektora Wayback Machine, organizacja poczuła potrzebę wprowadzenia tej funkcji po zauważeniu wielu grup weryfikujących fakty, które odsyłają nie do aktualnych, ale właśnie do zarchiwizowanych wersji stron.

Staramy się zachować naszą cyfrową historię, ale dostrzegamy problemy związane z udostępnianiem fałszywych i wprowadzających w błąd informacji pochodzących z różnych źródeł

Graham stwierdził też, że zapewniając wygodne linki do informacji kontekstowych, mamy nadzieję, że nasi klienci lepiej zrozumieją, co czytają w Wayback Machine.

Zasadniczo więc, ze względu na fakt, że organizacje weryfikujące informacje ujawniały stare, nieaktualne informacje w celu wykazania ich nieprawdziwości, Internet Archive uznało, że ważne jest, aby Wayback Machine sam ukazywał ten kontekst na zarchiwizowanych stronach.

W jaki sposób?

Wiadomość od Internet Archive zawierała także przykłady etykiet sprawdzających fakty, jakie będą stosowane w Wayback Machine. U góry zarchiwizowanej strony mamy się więc spodziewać żółtego paska informującego użytkowników, że została ona zweryfikowana. Na etykiecie znajduje się link do artykułu weryfikującego fakty.

Przykłady dostarczone przez organizację obejmują zarchiwizowaną historię CNN dotyczącą rachunku za opiekę zdrowotną z 2017 roku, która została zweryfikowana przez Politifact. Innym przykładem jest zarchiwizowany odsyłacz do strony, którą badacze uznali za część kampanii dezinformacyjnej. Wayback Machine zawiera teraz link do raportu dezinformacyjnego.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Ostatni przykład wydaje się najbardziej odpowiedni. Wayback Machine może być świetnym źródłem materiałów pierwotnie opublikowanych na platformach społecznościowych, które zostały usunięte z powodu naruszenia zasad. W tym przykładzie post zamieszczony na takim portalu, który był przykładem dezinformacji dotyczącej COVID-19, został usunięty z portalu z powodu jednego z tych naruszeń zasad. Portal Wayback Machine wyświetla teraz etykietę wyjaśniającą, że strona została usunięta z powodu złamania zasad tej platformy. Jednocześnie ma to charakter suchej informacji, opinię na temat faktów użytkownik Wayback Machine może sobie wyrobić sam a to wydaje się najważniejsze.

Etykiety kontrolne są dobrym krokiem w kierunku zwalczania dezinformacji, ale mówią też coś o stanie Internetu, gdy nawet biblioteka archiwalna ich potrzebuje.

Wayback Machine? Pierwsze o tym słyszę

Wayback Machine to największe internetowe archiwum materiałów cyfrowych, utrzymywane przez organizację non-profit o nazwie Internet Archive. Użytkownicy mogą wyszukiwać prawie każdą stronę internetową i znajdować zarchiwizowaną wersję tej strony. Niektóre witryny internetowe mają zarchiwizowane wiele wersji swoich stron, co pozwala cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak dana strona wyglądała w dowolnym momencie w historii.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej