Blog IT, Blog Marketing

Jak rozpoznać toksycznego pracownika na rozmowie rekrutacyjnej?

Jak rozpoznać toksycznego pracownika na rozmowie rekrutacyjnej?

TeamQuest 22.11.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się o:

  • w jaki sposób zorientować się, że kandydat może być toksycznym pracownikiem?
  • jakie pytania zadać, aby go rozpoznać?
  • na jakie „sygnały ostrzegawcze” warto zwrócić uwagę?

Toksyczny współpracownik to zmora każdego zespołu. Jego działania potrafią nie tylko skutecznie zatruć atmosferę w firmie, ale również zaszkodzić reputacji pracodawcy, być przyczyną większej rotacji i osłabienia efektywność pozostałych członków teamu. W rezultacie koszt rekrutacji takiej osoby bywa nawet trzykrotnie wyższy niż koszty zatrudnienia jednego nietoksycznego pracownika. Podczas gdy metody weryfikacji umiejętności technicznych kandydata czy dopasowania do kultury organizacyjnej nie przysparzają rekruterom większej trudności, rozpoznanie toksycznego kandydata może być niełatwym zadaniem. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka sposobów.

Poradzenie sobie z trudną sytuacją

Trudne pytania

Jedną z cech osób toksycznych jest zrzucanie z siebie odpowiedzialności oraz szukanie winy wszędzie, tylko nie w sobie. Dlatego, jeśli kandydat na zadanie pytanie, jak poradził sobie z jakąś trudną sytuacją w przeszłości, niewspółmiernie akcentuje winę kolegów, partnerów biznesowych czy szefa, rekruterowi powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

„Ja” czy „my”?

Jeśli kandydat opowiadający o sukcesach projektowych w poprzedniej firmie używa tylko pierwszej osoby liczby pojedynczej – czyli mówi tylko o sobie – może mieć problem z własnym ego i raczej nie będzie to gracz zespołowy a sukcesy zespołu może przypisywać wyłącznie sobie.

Najlepsze momenty w firmie

Choć kandydat może być przygotowany na pytanie, jak poradził sobie z trudną sytuacją, pytanie o najlepsze momenty, jakie mu utkwiły w pamięci i jakie były dla niego ważne, może pozwolić na spontaniczną – a więc nieprzygotowaną – odpowiedź. Jeśli zapamiętane chwile to imprezy, wyjazdy integracyjne, spotkania po pracy w knajpie, może to świadczyć o jego braku zaangażowania w firmę i projekty oraz skupienie się na własnych przyjemnościach podczas pracy. Z takiego kandydata ambasadora firmy raczej nie będzie.

Swobodny potok słów

Warto jest kandydatowi pozwolić mówić – zadawać pytania otwarte, zachęcające do wyjaśnień czy uszczegółowienia. Toksyczny, ale i ostrożny kandydat, dzięki takim pytaniom poczuje się pewnie i „zapomni się”, a w którymś momencie pokaże swoje prawdzie oblicze, co nie powinno umknąć uwadze uważnego rekrutera.

Nietypowe pytania

Nietypowe pytania

Do pytań, które są często zadawane podczas rozmów rekrutacyjnych, kandydat będzie najprawdopodobniej przygotowany. Jeśli postawi się go natomiast przed pytaniem, którego się nie spodziewał, możemy nie tylko sprawdzić jego błyskotliwość, ale również wiele wywnioskować z jego mowy ciała.

Słabe strony

Arogancja idzie w parze z toksycznością. Jeśli kandydat na pytanie o słabe strony nie ma nic do powiedzenia, nie widzi w sobie niczego, co można poprawić czy usprawnić – powinno to wzbudzić duże zaniepokojenie osoby rekrutującej.

Intryganci, plotkarze, ponuracy, narcyzi są w stanie rozłożyć nawet najlepiej funkcjonujący zespół. Co istotne, ich zachowania bywają „zaraźliwe” i mogą sprawić, że bardziej podatni współpracownicy zaczną postępować w podobnie destrukcyjny sposób. Dlatego wielowymiarowe podejście do zatrudniania i zadanie sobie trudu, aby rozpoznać symptomy świadczące o „trudnym charakterze” kandydata, jest tak ważne. Powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, w tym wypadku świetnie się sprawdza.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej