Blog IT, Blog Marketing

JavaScript – król frontendu

JavaScript – król frontendu

TeamQuest 21.11.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jaka jest sytuacja na rynku pracy programistów JavaScript?
  • które miejsce w rankingach zajmuje JavaScript oraz jakie są stawki wynagrodzeń?
  • jakie projekty rekrutacyjne na stanowisku developera JavaScript mamy do zaoferowania w TeamQuest?
  • jakie są popularne frameworki i połączenia JavaScript z innymi językami programowania?

Cały świat programowania dzieli się na frontend i backend. Programiści backendowi mogą sobie wybierać język z wielu istniejących w zależności od obszaru działalności, technologii i preferencji osobistych. W świecie frontendu natomiast bezapelacyjnie króluje JavaScript, który razem z HTML i CSS tworzy"święta trójcę" client-side w technologiach webowych. Ale nie tylko o czystym frontendzie mowa, współpracuje JavaScript również z innymi językami programowania i jest niezbędny zwłaszcza dla fullstack developerów. Postanowiliśmy się dowiedzieć, jaką pozycję zajmuje obecnie JavaScript na rynku, z czym go "je" i jak często pojawia się w naszych rekrutacjach IT.

Pozycja JavaScript i wynagrodzenie

Ranking

Język JavaScript obecnie znajduje się na topie rankingów Stack Overflow i Github, rośnie jego pozycja także w Index TIOBE. Średnie miesięczne wynagrodzenie programisty frontend według portalu wynagrodzenia.pl wynosi od 3800 do 8000 brutto. Na zarobki powyżej 8000 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych frontend webdeveloperów. Klienci TeamQuest mają do zaoferowania sporo ciekawych ofert dla doświadczonych programistów JavaScript w okolicach 10000 netto + VAT i wyżej. Mamy obecnie aktualne projekty rekrutacyjne dla frontend developerów na poziomach mid i senior w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie i t.d.

Prawdopodobnie zarobki JavaScript developerów nie są takie wysokie, jak na przykład wynagrodzenia programistów popularnych języków backendowych – Java lub C#, ale pozycje w rankingach i zapotrzebowania na rynku w Polsce i na świecie pozwalają twierdzić, że każdy dobry programista frontendu będzie miał sporo ofert do wyboru.

Projekty w JavaScript

Projekty

Nie tylko dla frontendowców znajomość JavaScript jest niezbędna, lecz i dla fullstack developerów. Przyda się ten język i programistom back-end. JavaScript pojawia się w większości ofert w rekrutacjach IT, w tym, w naszych projektach, nawet jeśli nie wśród technologii "must have", to jako mile widziane.

Frameworki wykorzystujące JavaScript

Zgodnie z powyższym, współpracuje JavaScript też z innymi językami programowania. Najcześciej spotyka się połączenie JavaScript i PHP niezbędne dla stworzenia zaawansowanych stron internetowych lub web aplikacji. W stosie technologicznym różnych projektów webowych, mobilnych, desktopowych JavaScript stoi obók takich technologii jak Python, C# ASP.NET, Java. W połączeniu Java-JavaScript, na przykład, najczęśściej używa się frameworka Angular.

Ranking frameworków JavaScript

Frameworki

Skoro już o frameworkach mowa, jest ich wiele, cześciej lub rzadziej spotykanych. W różnych rankingach frameworków JavaScript na pierwszych pozycjach obecnie znajduje się AngularJS i jego późniejsze wersje. Oprócz tego na polskim rynku często pojawia się React i biblioteka JQuery. Angłojęzyczne strony takie jak Hotframeworks jako popularne frameworki podają też Ember.js, Sails.js, Vue.js, Aurelia.js.

Mówiąc o JavaScript nie można pominąć frameworka Node.js – wieloplatformowego środowiska uruchomieniowego JavaScript, które sprawia, że typowo frontendowy język ma możliwość działać nie tylko po stronie klienta, ale również po stronie servera, czyli możliwość wykonywania zadań backendowych. Ale to już temat zasługujący na osobny artykuł.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej