Jeżeli właśnie stoisz u progu kariery, cechuje Cię ścisły, analityczny umysł i lubisz pracę z komputerem z pewnością rozważasz skierowanie swojej ścieżki zawodowej w kierunku branży informatycznej – jednego z najprężniej rozwijających się sektorów na rynku pracy. W ramach IT rozróżniamy wiele specjalizacji, a jedną z nich jest programowanie. Zawód programisty bardzo szybko zyskał zainteresowanie społeczne i stał się pożądany wśród planujących karierę.
Tworzenie kodów
Programista zajmuje się tworzeniem kodów programów komputerowych. Posługuje się zazwyczaj jednym z języków oprogramowania (reguły określające, w jaki sposób można stworzyć program), będąc w nim ściśle wyspecjalizowanym. Dlatego też na rynku mamy ekspertów – programistów JAVA, C++ czy Python. Warto również dodać, że osoba zajmująca się programowaniem musi doskonale znać reguły matematyczne.
Praca programisty polega na przygotowywaniu projektów kodów, ich realizacji, testowaniu, a także wprowadzaniu do użytku i utrzymaniu. Wieloetapowość tworzenia programów sprawiła, że programiści wyspecjalizowali się również pod kątem wykonywanych obowiązków – poszczególne osoby odpowiadają za konkretny etap tworzenia oprogramowania. I tak przykładowo za pisanie kodów źródłowych odpowiada koder, za sprawdzanie poprawności – tester, a za ogólną analizę systemów – analyst.
Doświadczenie cenniejsze niż wykształcenie
Zawód programisty wiąże się przede wszystkim z praktycznymi umiejętnościami, dlatego pracodawcy poszukujący osoby na to stanowisko zazwyczaj kładą nacisk na zdobyte doświadczenie i realizowane projekty, a nie na wykształcenie.