Blog IT, Blog Marketing

Pięć powodów dla których ludzie przestają się uczyć programowania

Pięć powodów dla których ludzie przestają się uczyć programowania

Marcin Sarna , 18.03.2021 r.

Nie pozwól by dopadła Cię jedna z tych przypadłości.

Błędne przekonanie, że każdy może łatwo zostać programistą

Wiemy, że chęć i entuzjazm wystarczą, aby dowiedzieć się wszystkiego – przynajmniej czasami. Komputery mają złożoną strukturę. Kodowanie wymaga analitycznego myślenia a to jest stresujące. Czasami nie możesz spać, pracujesz długie godziny. Czasami ludzie nie wiedzą tak do końca czego oczekiwać od programowania a potem są rozczarowani rzeczywistością. Kodowanie ani nie jest tak łatwe jak oglądanie filmów ani nie wygląda tak jak to się w nich pokazuje.

Gdyby pisanie kodu było łatwe, każdy mógłby zmienić swoją branżę i nauczyć się programować w ciągu miesiąca. COVID-19 całkowicie zmienił nasze życie. Ludzie zaczęli uczyć się kodowania i postanowili zmienić branżę. Jeśli ci ludzie rozpoczynają pracę programisty od razu z oczekiwaniami finansowymi, czy mogą się szybko czegoś nauczyć? Noblistka Gertrude B. Elion, która doprowadziła do odkrycia wielu leków, powiedziała:

Nie bój się ciężkiej pracy. Nic wartościowego nie przychodzi łatwo. Nie pozwól, aby inni Cię zniechęcali lub mówili, że nie możesz tego zrobić. Za moich czasów mówiono mi, że kobiety nie interesują się chemią. Nie widziałem powodu, dla którego nie moglibyśmy.

Kodowanie wymaga cierpliwości i staranności. Są takie sytuacje, że drobny błąd może zająć kilka godzin. Rozwiązanie tego wymaga cierpliwości. Ciągłość nauki jest najważniejsza podczas nauki języka obcego i tak samo jest przy nauce języka programowania.

Porównywanie się z innymi

Jednym z najbardziej powszechnych i destrukcyjnych codziennych nawyków jest ciągłe porównywanie siebie i swojego życia z innymi i ich życiem. Kiedy robisz to w odniesieniu do swojego zawodu, zadajesz sobie niepotrzebnie różne bolesne pytania.

Aby zakończyć to porównywanie się, musimy skupić się na sobie. Musimy znaleźć swoje mocne strony i dążyć do ich ulepszania. Nikt nie jest lepszy od ciebie i pamiętaj, jesteś lepszy niż nikt - Thomas Jefferson.

Podejmij działanie - ludzie są lepsi lub gorsi od ciebie, ale wszyscy są różni.

Jeśli nie jesteś pewien swoich celów i dlaczego w ogóle to zacząłeś - poddajesz się

Jeśli nie nauczysz się kodować dla konkretnego celu, zagubisz się. Spokojnie, na początku większość adeptów tej sztuki nie wie od czego zacząć programowanie, ani czym się interesować. Podczas gdy wszyscy rozmawiają o czymś innym i każdy chwali swój temat, Ty jesteś kompletnie zagubiony. Normalka. Ta sytuacja sprawia czasem, że czujemy się jakbyśmy tonęli. Wracamy ciągle do miejsca, w którym zaczęliśmy, zadając sobie te same pytania.

Tymczasem rozpoczęcie stażu w firmie pozwala zobaczyć, jak się sprawy mają. Powinieneś odbyć staż, nawet bez żadnych oczekiwań co do wynagrodzenia. Jeśli spotkasz kompetentnych ludzi, po jakimś czasie będziesz wiedział czego chcesz. Kiedy regularnie pracujesz nad konkretnym tematem czy projektem, niektóre rzeczy „same z siebie” stają się jaśniejsze.

Rozpoczynanie zbyt dużej ilości kursów, oglądanie wielu filmów i brak ćwiczeń praktycznych

Kursy Udemy, kanały YouTube… Kiedy bierzesz udział w tylu kursach, możesz pomyśleć iż nauczysz się tego wszystkiego, ale nie ma tak dobrze. Potrzebujesz czasu. Przepisujesz gotowy kod lub nie piszesz go wcale podczas oglądania wideo. A kiedy próbujesz zrobić to sam, zdajesz sobie sprawę, że nic nie pamiętasz. Powodem tego jest brak praktyki. Najlepszym sposobem, aby się czegoś nauczyć, jest powtórzenie tego. Nie możemy się nauczyć, kiedy nie wracamy do miejsca, w którym skończyliśmy.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Ciągłe ćwiczenie, sprawdzanie kodu napisanego przez innych i ciągłość pracy to konieczność dla dewelopera. Kupując kursy, musimy również sprawdzić, czy są dobrej jakości. Nigdy nie ignoruj komentarzy tych, którzy już do nich przystąpili.

Łatwo się poddać, gdy spotkasz „kolegów”, którzy w Ciebie nie wierzą, którzy wprowadzają Cię w błąd lub zawsze Cię zniechęcają

Z pewnością na którymś etapie swojej kariery będziesz miał dziwnego szefa lub kolegę. Konflikty mogą po prostu wystąpić. Pamiętaj, jest wiele cennych lekcji, których możesz się nauczyć w kiepskim środowisku. Ale musisz też być otwarty na informacje zwrotne, nawet jeśli nie są dla Ciebie wspaniałe. Tylko wzięcie ich pod uwagę i poprawianie słabości może przynieść korzyści. Nie denerwuj się, nie męcz się i – jeśli trzeba - odejdź z toksycznego miejsca po cichu.

A, i nie przejmuj się jeśli najwięcej czasu zajmuje Ci zrozumienie „jak to działa”.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej