Blog IT, Blog Marketing

Jak zostać supergwiazdą wśród rekruterów IT?

Jak zostać supergwiazdą wśród rekruterów IT?

TeamQuest 15.05.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakimi cechami powinien się wyróżniać dobry rekruter IT?
  • jak przyciągnąć do siebie najlepszych kandydatów?
  • o czym pamiętać, by nie zaprzepaścić szansy na współpracę?

Dla nikogo, kto na co dzień zmaga się z poszukiwaniem kandydatów na stanowiska IT, nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że rekrutacje w tej branży należą do najtrudniejszych. Brak na rynku pracy wystarczającej liczby informatyków sprawia, że to pracodawcy muszą dokładać starań, by przyciągnąć do siebie osoby o odpowiednich kwalifikacjach, a nie na odwrót. Jednocześnie wymagania specjalistów IT w stosunku do całego procesu rekrutacji są dziś bardzo wysokie. Jakie cechy charakteryzują najlepszych w swoim fachu rekruterów?

Zrozumienie potrzeb kandydata

Potrzeby kandydata

Oczywistym jest fakt, że każdy rekruter IT działa na zlecenie konkretnego pracodawcy i jego celem jest przede wszystkim spełnienie oczekiwań i potrzeb swojego klienta. Prawdziwe supergwiazdy tej branży nie tracą jednak z oczu kandydata. Doskonale orientują się w tym, co dla specjalistów IT jest ważne. Znają badania i statystyki mówiące o tym, że developerzy, którzy mają możliwość pracy zdalnej, są bardziej zadowoleni z pracy i że najbardziej irytującym etapem rekrutacji jest dla nich rozmowa kwalifikacyjna. Zdają sobie również sprawę, że – zgodnie z krążącym w branży dowcipem – trzydzieści minut to maksymalny czas, kiedy dobry programista pozostaje bezrobotny, dlatego nie proponują terminów spotkania w standardowych godzinach pracy, lecz ustalają je indywidualnie.

Dbałość o szczegóły

Niemal każdy specjalista IT miał wątpliwą przyjemność przynajmniej raz w swojej zawodowej karierze otrzymać wiadomość, której treść brzmiała mniej więcej: „Dzień dobry, mam dla Pani/Pana ciekawą ofertę, proszę o numer telefonu”. Takie „owijanie w bawełnę” i brak konkretów podczas pierwszego kontaktu przez nikogo nie jest mile widziane. Najlepsi headhunterzy IT dokładają starań, by proces rekrutacji od samego początku był maksymalnie przejrzysty. Dbają o to, by możliwie wyczerpująco przedstawić kandydatowi szczegóły oferty i na bieżąco udzielać mu informacji zwrotnej na każdym etapie rekrutacji.

Autentyczne zainteresowanie nowymi technologiami

Nowe technologie

Trudno wyobrazić sobie dobrego rekrutera IT, który nie posiadałby branżowej wiedzy. Nowe technologie to najszybciej rozwijająca się dziedzina. Zmiany w tym obszarze zachodzą nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc. Nie wystarczy zatem raz dowiedzieć się, jakie technologie oraz języki programowania pasują do określonego stanowiska, ale wiedzę na ten temat trzeba wciąż zdobywać na nowo. Najłatwiej przychodzi to tym, którzy są autentycznie zainteresowani branżą, a śledzenie technologicznych nowinek to wręcz ich pasja. To oni mają największe szanse na zostanie rekrutacyjnymi superninja.

Znajomość branżowego żargonu

Rozumienie przez rekrutera IT żargonu, jakiego używają poszukiwani przez niego specjaliści, to nie wszystko. Najlepsi z najlepszych potrafią posługiwać się nim swobodnie, dzięki czemu dla kandydatów mogą stanowić prawdziwych partnerów do rozmowy. Nie ma nic gorszego niż rekruter IT, który nie zna podstawowych branżowych terminów lub używa słów, których nie rozumie. Dlaczego developer każdego dnia zasypywany dziesiątkami ofert od headhunterów obiecujących złote góry miałby chcieć współpracować z kimś, kto nie odróżnia front-endu od back-endu?

Oczywiście nie trzeba być programistą ani mieć doświadczenia w administrowaniu sieci, aby tymi specjalistami obsadzać stanowiska. Warto jednak pamiętać, że szeroko rozumiani informatycy mają świadomość ogromnego popytu na nich a ich oczekiwania wobec przeprowadzania rekrutacji są dziś bardzo wysokie. Kto inny w końcu ma szansę przyciągnąć prawdziwe supergwiazdy programowania, jeśli nie rekrutacyjna supergwiazda?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej