Blog IT, Blog Marketing

Język programowania PERL

Język programowania PERL

Aleksandra Golenia , 04.04.2024 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest PERL i jakie są jego podstawowe cechy
  • Jakie są najważniejsze funkcjonalności języka programowania PERL
  • Jakie są wady i zalety PERL, czym się wyróżnia, a co wymaga dopracowania
  • W jakich obszarach PERL znajduje zastosowanie

PERL – „klej systemowy” wśród języków programowania

PERL należy do języków kompilowanych. Co to oznacza? Aby uzyskać działający program, język trzeba wcześniej skompilować do postaci kodu maszynowego, czyli do postaci binarnej. Napisane w nim programy są przechowywane w postaci źródłowej. Jeśli chodzi o proces kompilowania, to dochodzi do niego w momencie wykonania programu przez interpreter. Dlaczego właśnie w ten sposób? Chodzi o to, aby wprowadzanie zmian w kodzie i ich testowanie było maksymalnie proste, unikamy w ten sposób ręcznego kompilowania, które ma miejsce m.in. w Javie czy C++.

PERL jest uznawany za jeden z najlepszych języków programowania do pisania najbardziej skompilowanych skryptów zarządzających systemami UNIX'owymi, ale i narzędzi konfiguracyjnych. Świetnie sprawdza się do pisania programów CGI.

Jest to język znany przede wszystkim ze swojej niebywałej zdolności do skutecznego przetwarzania tekstu. Nazywa się go nawet „klejem systemowym” ze względu na to, że świetnie radzi sobie z łączeniem różnych narzędzi i aplikacji. Programiści mają szeroką paletę sposobów pozwalających rozwiązać właśnie ten problem.

PERL pojawił się już w 1987 roku. Za jego stworzeniem stoi Larry Wall, który wzorował się na języku programowania C. Jest to wolne oprogramowanie, dostępne dla wielu systemów operacyjnych, co poszerza jego zakres wykorzystania. Oczywiście ma też swoje ulubione, naturalne środowisko, którym jest UNIX, chociaż na pewno można zauważyć trend wzrostu popularności PERLA w środowisku Microsoftu. PERL może pochwalić się naprawdę imponująco elastyczna składnią i bardzo szeroką paletą wbudowanych funkcjonalności. To czyni go narzędziem o wszechstronnym zastosowaniu i sprawdzającym się przy rozwiązywaniu różnorodnych problemów. Ten język jest nieustannie rozwijany, co zawdzięczamy jego dużej społeczności. Przybywa modułów, które ułatwiają pracę nad mniej i bardziej zaawansowanymi projektami. PERL jest lubiany wśród programistów, chociaż na pewno jego użytkowników jest mniej niż np. Javy czy Pythona. To może oznaczać jedno – znajomość tego języka programowania jest szansą na szybki rozwój i dobrą pracę. Nie można go nazwać językiem niszowym, ale na pewno o dużym, niewykorzystanym potencjale. A szkoda…

Kluczowe elementy języka programowania PERL

A co kryje zaplecze PERLA? Jest to język programowania postrzegany jako bardzo elastyczny i funkcjonalny, musi więc mieć bogate portfolio funkcji i modułów. Zatem sprawdźmy, co skrywa.

Nieodłączną częścią PERLA są zmienne i typy danych. Zmienne są dynamiczne, więc nie trzeba deklarować ich typu przed użyciem. Przypisujemy wartość do zmiennej, a PERL sam ogarnie odpowiedni typ danych. Programiści mogą elastycznie manipulować danymi i tworzyć ich różne struktury, co jest możliwe dzięki obsłudze wielu typów danych np. ciągów znaków czy liczb całkowitych.

PERL zawiera też różne funkcje i podprogramy. Jeśli chodzi o funkcje, to odpowiadają one za grupowanie powtarzalnych fragmentów kodu, po czym można je wykorzystać w różnych obszarach programu. Podprogramy z kolei są nieco podobne do funkcji, ale odróżnia je od nich to, że nie zwracają wartości i są używane głównie do grupowania kodu i przekazywania argumentów przez referencję. Oba narzędzia jednak pozwalają na tworzenie modularnego i skalowalnego kodu.

To teraz nieco o kluczowym elemencie programowania w PERL, czyli strukturach kontrolnych, które umożliwiają sterowanie przepływem wykonywania kodu. W PERL znajdziemy wiele różnych struktur kontrolnych, w tym pętle i warunki. Przykładowo, warunki, które są reprezentowane przez instrukcje if, elsif i else, umożliwiają podejmowanie decyzji na podstawie konkretnych warunków. Jeśli zaś chodzi o pętle tj.: or, while i do-while, to dzięki nim możemy powtarzać określone fragmenty kodu.

PERL ma w sobie też wiele funkcji, które pozwalają na otwieranie, czytanie i zapisywanie zamkniętych plików. Dzięki temu programiści mogą skutecznie zarządzać danymi przechowywanymi w plikach. Poza tym do tych najważniejszych elementów języka PERL zaliczamy moduły służące do tworzenia bardziej modułowego i czytelnego kodu. Czym one właściwie są? To zestawy funkcji, procedur i zmiennych, które się grupuje, aby wykonać konkretne zadania lub dostarczyć określonych funkcjonalności. Dla programistów oznacza to łatwy dostęp do gotowych rozwiązań, co z kolei pozwala unikać powtarzania kodu.

Mocne i słabe strony PERL

Poznając możliwości PERL, łatwo jest uznać, że ten język programowania ma naprawdę dużo do zaoferowania programistom. Wydaje się, że jest pozbawiony większych wad i niedoskonałości, podczas gdy, podobnie jak w przypadku innych języków programowania, są pewne niedociągnięcia, które warto znać i mieć ich świadomość. Zacznijmy jednak od tego, czym PERL może się pochwalić.

PERL można bardzo łatwo przenieść z jednej platformy na inną, ponieważ ma specjalne interpretatory o przeznaczeniu na różne systemy operacyjne. Co ciekawe i wciąż niedoceniane, język ten zawiera najbardziej elastyczne i najwydajniejsze narzędzia do przetwarzania tekstów. Czemu tak mało osób to wykorzystuje, trudno to wyjaśnić. Język został zoptymalizowany do pracy z tekstami o dowolnej długości, tutaj nie mamy specjalnych ograniczeń. W PERL możemy napisać aplikację, która obsługuje bazę danych, grafikę i sieć. Język jest ogólnie bardzo praktyczny, elastyczny i stosunkowo łatwy w nauce i użytkowaniu. Charakteryzuje się też dużą szybkością, nawet przy pisaniu większych aplikacji. PERL łatwo też się rozszerza dzięki dostępności wielu modułów. Bez problemu dostosowuje się do potrzeb projektu i oczekiwań programisty. Co ważne, PERL ma zapożyczoną składnię z innych języków programowania. To zdecydowanie ułatwia jego naukę już doświadczonym programistom, nie trzeba się go uczyć od podstaw. Świetnie poradzą sobie z tym zadaniem też Ci, którzy dopiero raczkują w programowaniu.

Ok, ale PERL nie we wszystkich obszarach jest tak doskonały i niezawodny. Można mu też co nieco zarzucić, chociaż ostatecznie i tak wypada na plus, ponieważ więcej ma zalet niż wad. Na pewno nie jest to język z tych „ładnych”, to raczej nie jest minimalista i elegant. Jego wadą jest też to, że jest kompilowany przy każdym uruchomieniu, co w konsekwencji prowadzi do pewnych opóźnień. Na pewno nie jest to najlepszy wybór do pisania wieloprocesowych aplikacji, w tym zadaniu nie wypada najlepiej. Oprócz tego PERL jest językiem wyższego poziomu, więc wymaga większego przekształcenia kodu, aby był on zrozumiały dla procesora. I co ważne, skrypty CGI, które są napisane w tym języku, są mniej bezpieczne, niż przykładowo skrypty napisane w języku typowo kompilowanym ze względu na możliwość odczytania ich źródeł.

PERL w praktyce. Obszary wykorzystania języka programowania PERL

Ze względu na szeroką paletę funkcjonalności i modułów PERL ma bardzo bogate zastosowanie. Jest wykorzystywany do różnych celów, co sprawia, że sprawdzi się przy wielu bardzo zróżnicowanych projektach. Do obszarów jego zastosowań na pewno należy automatyzacja zadań administracyjnych i skryptowanie. Świetnie sprawdza się do wykonywania zadań powtarzalnych, co zawdzięczamy potężnym funkcjom obsługi plików i wyrażeń regularnych. PERL znalazł swoje zastosowanie również w przetwarzaniu i analizie danych. To z kolei dzięki bogatej bibliotece modułów i narzędzi do pracy z danymi. Programista dzięki nim może łatwo filtrować i analizować duże zbiory.

To co jest wyróżniającym PERL atutem, to na pewno jego zastosowanie jako narzędzie do tworzenia skryptów dedykowanych do automatycznego testowania i monitorowania usług internetowych. Będzie odpowiednim wyborem do zadań dotyczących komunikacji sieciowej. Poza tym PERL nadaje się do projektów związanych z tworzeniem aplikacji internetowych, szczególnie w połączeniu z frameworkami webowymi i technologią CGI.

PERL jest też bardzo często wybierany do projektów wymagających przetwarzania tekstu. Doskonale odnajduje się w takich zadaniach, jak manipulowanie danymi w formatach tekstowych czy też generowanie raportów i analiza logów. Programiści dostrzegają w nim też potencjał, jeśli chodzi o prototypowanie. Wyróżnia się dużą elastycznością i szybkim rozwojem. Oznacza to, że jest idealnym narzędziem do sprawnego tworzenia prototypów aplikacji.

Tak ogólnie, to PERL wykorzystywany jest w tych projektach, które wymagają elastycznego i czytelnego kodu. Na pewno jest niezawodnym narzędziem pozwalającym na szybkie rozwiązywanie różnych problemów. W ostatnich latach został jednak odsunięty w cień, jakby zdegradowano go do dalszego rzędu. Inne potężne języki programowania przyćmiły jego sławę, która tak naprawdę nigdy nie była imponująca. Są jednak programiści, którzy doceniają PERL i bardzo dobrze wychodzą na tym, że używają go w swoich projektach. Czasem trzeba bardziej obiektywnie rozejrzeć się w środowisku programistycznym i niekoniecznie podążać za trendami. Programistów Javy czy Pythona jest mnóstwo, z kolei PERL pozostaje prawdziwą perełką, a może nawet nieoszlifowanym diamentem…

PERL może pochwalić się bogatą składnią, elastycznością, uniwersalnością i łatwością nauki. To na pewno jego mocne strony. Sprawdza się w wielu dziedzinach, od przetwarzanie tekstu, przez automatyzację i programowanie webowe, aż po prototypowanie. Czy ma jeszcze szansę wyjść na prowadzenie i prześcignąć gigantów o ustabilizowanej pozycji w środowisku języków programowania? Jest to możliwe…

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej