Blog IT, Blog Marketing

5 mitów na temat współpracy z agencją doradztwa personalnego

5 mitów na temat współpracy z agencją doradztwa personalnego

TeamQuest 08.11.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie przekonania najczęściej zniechęcają do outsourcowania rekrutacji?
  • czy obawy te są uzasadnione?
  • które z popularnych opinii na temat współpracy z firmą rekrutacyjną odbiegają od rzeczywistości?

Trudno polemizować z faktem, że udana rekrutacja to kwestia priorytetowa dla sprawnego funkcjonowania każdej firmy. Przez proces ten można przejść własnymi siłami lub zlecić go na zewnątrz. I choć ta druga metoda dawno już straciła swój elitarny charakter, sposób działania agencji doradztwa personalnego dla wielu osób wciąż owiany jest tajemnicą i bywa źródłem licznych nieporozumień. Jakie mity najczęściej stoją na drodze do podjęcia współpracy z firmą rekrutacyjną?

Zlecanie rekrutacji na zewnątrz jest drogie

Za drogo

To jeden z najczęściej powielanych mitów. Owszem, agencja doradztwa personalnego pobiera prowizję, ale czy rekrutacja na własną rękę nie bywa czasem tylko pozorną oszczędnością? Wbrew powszechnemu przekonaniu koszty rekrutacji to przecież nie tylko cena, jaką trzeba zapłacić za publikację ogłoszenia o pracę. Składają się na nie również m. in. godziny, jakie pracownicy działu HR poświęcają na szukaniu odpowiedniego kandydata, nie podejmując w tym czasie działań, które przyczyniłyby się do rozwoju firmy i zwiększenia zysków. Do tego dochodzą koszty wynikające z nieudanej rekrutacji, które mogą być nawet czterokrotnie wyższe niż roczne wynagrodzenie pracownika na danym stanowisku.

Wystarczy dobrze napisać ogłoszenie, aby dotrzeć do tych samych kandydatów, co rekruter

Bez wątpienia to, w jaki sposób skonstruowana jest oferta pracy, odgrywa kluczową rolę w procesie rekrutacji. Czy to jednak wystarczy, aby przyciągnąć najlepszych kandydatów? Niekoniecznie. W przypadku branż takich jak IT, najbardziej pożądani na rynku specjaliści, nie prowadzą aktywnych poszukiwań pracy. Coraz mniej dziwią sytuacje, kiedy na opublikowane ogłoszenie, nie wpływa żadna aplikacja. Konsultanci agencji rekrutacyjnych posiadają rozbudowaną bazę kontaktów a także doświadczenie i narzędzia pozwalające dotrzeć do pasywnych kandydatów i zainteresować ich ofertą.

Rekrutacja zewnętrzna jest dobra dla dużych firm

Rekrutacja zewnętrzna

W powszechnej opinii zlecanie przeprowadzenia procesu rekrutacji zewnętrznej agencji bardziej sprawdza się w przypadku dużych organizacji niż małych firm czy startupów. Czy rzeczywiście? Otóż w niewielkich przedsiębiorstwach, zwłaszcza tych, które nie mają własnego działu HR, obowiązek przeprowadzenia rekrutacji zwykle spada na szefa, który nie zawsze dysponuje wystarczającą ilością czasu oraz narzędziami pozwalającymi na dotarcie do odpowiednich kandydatów. W rezultacie ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby może być dla małej firmy wyższe a związane z tym konsekwencje bardziej dotkliwe niż dla dużej korporacji.

Wszystkie agencje doradztwa personalnego są takie same

Podobnie jak w przypadku innych branż, nie da się wrzucić wszystkich firm rekrutacyjnych do jednego worka. Oczywiście zdarzają się słabi rekruterzy, których działania dalekie są od profesjonalizmu. I choć to pojedyncze przypadki, potrafią zrujnować opinię całej branży. Czy jednak na tej podstawie warto skreślać całą grupę zawodową? Zdecydowana większość przedstawicieli agencji doradztwa personalnego to przecież specjaliści w swoim fachu, którzy używają wszelkich znanych sobie metod i narzędzi, aby rekrutacja zakończyła się sukcesem.

Rekruterzy mają gotowe bazy kandydatów na różne stanowiska

Baza kandydatów

Wielokrotnie można spotkać się z przekonaniem, że praca konsultantów agencji doradztwa personalnego polega na wprowadzeniu odpowiednich parametrów do bazy kandydatów, a następnie wydrukowaniu kompletnego wykazu specjalistów o odpowiednich kwalifikacjach na dane stanowisko. Nic bardziej mylnego! Owszem, rekruterzy posiadają rozbudowaną sieć kontaktów, jednak droga do finalnej listy kandydatów zaprezentowanej klientowi prowadzi przez setki wysłanych e-maili, dziesiątki wykonanych telefonów i przeprowadzonych rozmów kwalifikacyjnych. Wszystko po to, aby rekomendowani specjaliści nie tylko w jak największym stopniu odpowiadali wymaganiom na danym stanowisku, ale również byli jak najlepiej dopasowani do kultury organizacyjnej panującej w firmie.

Znalezienie pracownika, który przysporzy firmie oczekiwanych korzyści nie jest zadaniem łatwym. Skrócony czas rekrutacji, trafnie dobrani kandydaci i uniknięcie wszystkich konsekwencji zatrudnienia niewłaściwej osoby – to tylko niektóre korzyści, jakie daje współpraca z dobrą agencją doradztwa personalnego. Dlatego zanim uznamy, że zlecenie rekrutacji na zewnątrz nie jest dobrym pomysłem, sprawdźmy czy powodem tej decyzji nie jest przypadkiem jeden z mitów, który zwykle niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej