Programisto, chroń swój kręgosłup!08 listopada 2017

Programisto, chroń swój kręgosłup! Z tego wpisu dowiesz się
  • co robić, aby uniknąć bólu pleców po wielu godzinach spędzonych prze komputerem?
  • w jaki sposób zapobiegać schorzeniom kręgosłupa wynikającym z pracy w pozycji siedzącej?
  • jak powinno wyglądać idealne stanowisko pracy programisty?


Zaczyna się od niewinnego bólu pleców i szyi, który z czasem promieniuje do ramion, by następnie spowodować drętwienie dłoni i stóp. Finał? Nawet na stole operacyjnym. Praca programisty wiąże się z wielogodzinnym spędzaniem czasu przed komputerem a to, jak wiadomo, nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że gdy siedzimy, obciążenie kręgosłupa wzrasta o połowę w porównaniu do pozycji stojącej. Jeśli zatem ważymy 70 kg, to nacisk na kręgi lędźwiowe w tej sytuacji będzie wynosił aż 140 kg! Urazy, wady postawy, zwyrodnienia kręgów szyjnych – to najczęstsze przypadłości, do których prowadzi długotrwała praca siedząca. Jak temu zapobiegać, zanim będzie za późno?

Biurko ma znaczenieBiurko

Rzadko można spotkać biurka, które mają regulowaną wysokość. Mimo to dobrze, aby programista zaopatrzył się właśnie w takie. Blat powinien być bowiem dostosowany do wzrostu pracującej osoby i znajdować się na wysokości jej łokci. Szukając odpowiedniego biurka warto zwrócić uwagę na to, czy jego przednia część jest wyprofilowana w taki sposób, aby można było wsunąć się pod blat możliwie głęboko i swobodnie oprzeć na nim nadgarstki. Dobrze również pamiętać o tym, że w świetle najnowszych badań, mniej obciążamy kręgosłup, gdy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce. Prawdziwi weterani, którzy przed komputerem spędzają nawet kilkanaście godzin dziennie, powinni także od czasu do czasu spróbować pracować w pozycji stojącej.

Naucz się siedziećSiedzenie

Oczywiście da się kodować siedząc na zwykłym krześle a nawet na kanapie. Jednak cena, jaką prędzej czy później trzeba będzie za to zapłacić, może być bardzo wysoka. Dlatego w przypadku programisty konieczne może okazać się zainwestowanie w dobrze dopasowany fotel ergonomiczny, który nie tylko zapewni wygodę, ale również ułatwi utrzymanie prawidłowej pozycji. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Przede wszystkim powinien mieć możliwość regulacji wysokości siedziska, oparcia i podłokietników. Najmniej obciążymy kręgosłup, kiedy stopom zapewnimy podparcie a kolana i łokcie będą zgięte pod kątem prostym. Dodatkowo, niezbędne jest dopasowanie oparcia do kształtu pleców, tak by wesprzeć odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Ustaw odpowiednio monitorUstaw odpowiednio monitor

Nie bez znaczenia dla kręgosłupa jest także sposób ustawienia monitora. Ogólna zasada mówi, żeby umiejscowiony był on na wprost oczu, w odległości 40-75 cm od nas, a jego górna krawędź znajdowała się nieco powyżej linii wzroku. Dzięki takiej pozycji kark będzie w naturalny sposób pochylony i unikniemy obciążenia górnego odcinka kręgosłupa. Nie jest również wskazane, aby ekran znajdował się zbyt nisko. Jeżeli zatem pracujemy na laptopie, warto zainwestować w specjalną podstawkę i zewnętrzną klawiaturę, dzięki czemu komfort naszej pracy znacznie wzrośnie.

Rusz się!Rusz się!

Nie tylko praca w niewłaściwej pozycji zagraża naszemu kręgosłupowi. Nie służy mu również siedzenie w bezruchu przez długi czas. Dlatego warto wykorzystywać każdą sposobność, aby odejść od komputera. Musisz coś przemyśleć lub omówić ze współpracownikami? Można to przecież zrobić spacerując po pokoju. Nawet jeśli nie pojawia się żadna specjalna okazja, aby wstać, obowiązkowo w ciągu każdej godziny rób kilka 1-5 minutowych przerw, które możesz wykorzystać na wykonanie kilku prostych ćwiczeń lub po prostu przejrzenie tradycyjnej poczty czy zrobienie kawy.

Choć praca programisty niesie ze sobą całe mnóstwo korzyści, jak każdy zawód, nie jest również pozbawiona wad, do których należy m.in. zagrożenie chorobami kręgosłupa. Trudno znaleźć obszar, w którym bardziej niż w tym przypadku, sprawdzałaby się zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, jeżeli do tej pory nie wprowadziliśmy w życie zasad zdrowej pracy przy komputerze, warto zrobić to jak najszybciej.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

5 wskazówek, jak nadać tempo swojej karierze i dostać zasłużony awans

Jak to się robi w Google? Sekret rekrutacyjny amerykańskiego giganta

Sztuka autopromocji – między skromnością a megalomanią

Sztuka wpływania czyli manipulacyjne triki w miejscu pracy

Prace, które są lepsze, niż się Tobie może wydawać

Najnowsze komentarze

luiza
2018-06-29 10:09:04
luiza
2018-06-28 09:48:22
kjonca
2018-06-22 17:41:09
Dominik Szczepaniak
2018-06-22 14:33:52
MiXen
2018-06-17 22:00:45
ekonomiczny-wojownik.pl
2018-06-05 03:22:27
Gacek Guciowski
2018-04-28 22:09:40
jasiek
2018-04-24 16:03:41
Magdalena Mbn
2018-04-23 11:01:45
Magdalena Mbn
2018-04-23 10:53:42
Może zainteresuje Cię również: