Blog IT, Blog Marketing

Programisto, chroń swój kręgosłup!

Programisto, chroń swój kręgosłup!

TeamQuest 07.11.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się

  • co robić, aby uniknąć bólu pleców po wielu godzinach spędzonych prze komputerem?
  • w jaki sposób zapobiegać schorzeniom kręgosłupa wynikającym z pracy w pozycji siedzącej?
  • jak powinno wyglądać idealne stanowisko pracy programisty?

Zaczyna się od niewinnego bólu pleców i szyi, który z czasem promieniuje do ramion, by następnie spowodować drętwienie dłoni i stóp. Finał? Nawet na stole operacyjnym. Praca programisty wiąże się z wielogodzinnym spędzaniem czasu przed komputerem a to, jak wiadomo, nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że gdy siedzimy, obciążenie kręgosłupa wzrasta o połowę w porównaniu do pozycji stojącej. Jeśli zatem ważymy 70 kg, to nacisk na kręgi lędźwiowe w tej sytuacji będzie wynosił aż 140 kg! Urazy, wady postawy, zwyrodnienia kręgów szyjnych – to najczęstsze przypadłości, do których prowadzi długotrwała praca siedząca. Jak temu zapobiegać, zanim będzie za późno?

Biurko ma znaczenie

Biurko

Rzadko można spotkać biurka, które mają regulowaną wysokość. Mimo to dobrze, aby programista zaopatrzył się właśnie w takie. Blat powinien być bowiem dostosowany do wzrostu pracującej osoby i znajdować się na wysokości jej łokci. Szukając odpowiedniego biurka warto zwrócić uwagę na to, czy jego przednia część jest wyprofilowana w taki sposób, aby można było wsunąć się pod blat możliwie głęboko i swobodnie oprzeć na nim nadgarstki. Dobrze również pamiętać o tym, że w świetle najnowszych badań, mniej obciążamy kręgosłup, gdy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce. Prawdziwi weterani, którzy przed komputerem spędzają nawet kilkanaście godzin dziennie, powinni także od czasu do czasu spróbować pracować w pozycji stojącej.

Naucz się siedzieć

Siedzenie

Oczywiście da się kodować siedząc na zwykłym krześle a nawet na kanapie. Jednak cena, jaką prędzej czy później trzeba będzie za to zapłacić, może być bardzo wysoka. Dlatego w przypadku programisty konieczne może okazać się zainwestowanie w dobrze dopasowany fotel ergonomiczny, który nie tylko zapewni wygodę, ale również ułatwi utrzymanie prawidłowej pozycji. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Przede wszystkim powinien mieć możliwość regulacji wysokości siedziska, oparcia i podłokietników. Najmniej obciążymy kręgosłup, kiedy stopom zapewnimy podparcie a kolana i łokcie będą zgięte pod kątem prostym. Dodatkowo, niezbędne jest dopasowanie oparcia do kształtu pleców, tak by wesprzeć odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

AI Specialist

Warszawa
Aplikuj

Java Full Stack Developer (projekty w obszarze AI)

Lublin
Aplikuj

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

Marketing Manager 15000 - 20000 PLN

Łódź
Aplikuj

Business Unit Manager (Recruitment Business) 10000 - 13000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Ustaw odpowiednio monitor

Ustaw odpowiednio monitor

Nie bez znaczenia dla kręgosłupa jest także sposób ustawienia monitora. Ogólna zasada mówi, żeby umiejscowiony był on na wprost oczu, w odległości 40-75 cm od nas, a jego górna krawędź znajdowała się nieco powyżej linii wzroku. Dzięki takiej pozycji kark będzie w naturalny sposób pochylony i unikniemy obciążenia górnego odcinka kręgosłupa. Nie jest również wskazane, aby ekran znajdował się zbyt nisko. Jeżeli zatem pracujemy na laptopie, warto zainwestować w specjalną podstawkę i zewnętrzną klawiaturę, dzięki czemu komfort naszej pracy znacznie wzrośnie.

Rusz się!

Rusz się!

Nie tylko praca w niewłaściwej pozycji zagraża naszemu kręgosłupowi. Nie służy mu również siedzenie w bezruchu przez długi czas. Dlatego warto wykorzystywać każdą sposobność, aby odejść od komputera. Musisz coś przemyśleć lub omówić ze współpracownikami? Można to przecież zrobić spacerując po pokoju. Nawet jeśli nie pojawia się żadna specjalna okazja, aby wstać, obowiązkowo w ciągu każdej godziny rób kilka 1-5 minutowych przerw, które możesz wykorzystać na wykonanie kilku prostych ćwiczeń lub po prostu przejrzenie tradycyjnej poczty czy zrobienie kawy.

Choć praca programisty niesie ze sobą całe mnóstwo korzyści, jak każdy zawód, nie jest również pozbawiona wad, do których należy m.in. zagrożenie chorobami kręgosłupa. Trudno znaleźć obszar, w którym bardziej niż w tym przypadku, sprawdzałaby się zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, jeżeli do tej pory nie wprowadziliśmy w życie zasad zdrowej pracy przy komputerze, warto zrobić to jak najszybciej.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej