Blog IT, Blog Marketing

W poszukiwaniu mistrza, czyli gdzie znaleźć mentora IT?

W poszukiwaniu mistrza, czyli gdzie znaleźć mentora IT?

TeamQuest 29.10.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • po co programiście mentor?
  • kto może pełnić tę funkcję?
  • jak znaleźć osobę, która zechce stać się dla nas przewodnikiem po karierze?

Zawód programisty, jak żaden inny, wymaga ciągłego rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Błyskawicznie zmieniające się trendy, stale pojawiające się nowe narzędzia i frameworki sprawiają, że nie tylko początkujący developerzy mogą czuć się przytłoczeni. Mimo wielu darmowych materiałów i filmów instruktażowych dostępnych w Internecie, wszystkim wyzwaniom tego zawodu dużo łatwiej sprostać, kiedy pracuje się pod okiem doświadczonego specjalisty, który nie tylko chętnie podzieli się swoją praktyczną wiedzą oraz będzie służył pomocą i radą, ale również w chwilach zwątpienia podniesie na duchu. Tylko gdzie szukać dla siebie takiej osoby?

Namierz mentora wśród współpracowników

Mentoring IT

Jednym z najprostszych (i najskuteczniejszych) sposobów na znalezienie mentora jest bliższe przyjrzenie się swoim obecnym współpracownikom. Czy jest wśród nich ktoś, na kim możesz polegać? Nawet, jeśli na myśl przychodzi ci szef, raczej od razu wykreśl go z listy potencjalnych mentorów. Zależy ci przecież na odkrywaniu nowych możliwości rozwoju dla siebie. Mało prawdopodobne, aby twój przełożony chciał rozmawiać z tobą np. na temat strategii opuszczenia firmy. Lepszym pomysłem będzie zwrócenie się do współpracownika, który w firmie jest weteranem i zjadł zęby na programowaniu. Zaryzykuj i poproś go o spotkanie w zamian za symboliczną kawę lub ciastko.

Uruchom swoją sieć kontaktów

Zastanów się, czy wśród twoich znajomych jest osoba, której ścieżkę karierę podziwiasz i chciałbyś naśladować. Być może brałeś udział w hackatonie, konferencji czy innym branżowym wydarzeniu, gdzie miałeś okazję poznać programistów starszych od ciebie stażem, z którymi znalazłeś wspólny język a ich wartości były podobne do twoich? Programiści z reguły lubią pomagać innym i wielu z nich poczuje się zaszczycona, kiedy poprosisz ich o mentoring. Nie dowiesz się jednak, jaka będzie ich odpowiedź, jeśli nie zapytasz.

Znajdź swojego mistrza w sieci

Siła kontaktów

Nie jest niczym zaskakującym, że wiele możliwości na znalezienie mentora, oferuje również Internet. Z pomocą przychodzą zwłaszcza media społecznościowe. Wystarczy przejrzeć profile programistów na LinkedIn czy GitHub, wybrać osobę, która wyprzedza cię w karierze o kilka lat a jednocześnie jej ścieżka rozwoju jest bliska temu, co sam chciałbyś osiągnąć, a następnie… zainicjować kontakt. Możesz również skorzystaj z platform, takich jak codementor.io, stworzonych specjalnie po to, by kojarzyć osoby poszukujące przewodnictwa w karierze z tymi, którzy czerpią przyjemność z dzielenia się swoimi doświadczeniami i „know how”. Choć stworzenie relacji z kimś, kogo nie znasz osobiście z pewnością będzie trudniejsze i zajmie więcej czasu, może również otworzyć nowe możliwości, które dotychczas pozostawały poza twoim zasięgiem.

Zwróć się do jednego z byłych szefów

Szef

Jeśli jesteś co najmniej Mid Level Developerem prawdopodobnie masz na swoim koncie wiele stanowisk w kilku różnych firmach. Czy któryś z twoich byłych szefów w szczególny sposób potrafił cię wesprzeć i zmotywować do rozwoju a jego rady były dla ciebie wyjątkowo cenne? Jeśli rozstaliście się w dobrych relacjach, to może być dobry kandydat na mentora. Dlaczego? Zna twój styl pracy i wartości, jakie wyznajesz, orientuje się w celach, do których dużych. Nawet jeśli ostatecznie twój były szef nie podejmie się wyzwania, fakt, że się do niego zwrócisz będzie dla niego dużym dowodem uznania.

Bez względu na to, na jakim etapie kariery jesteś teraz, osobisty przewodnik pomoże ci się zmotywować i wprowadzić twoją karierę na kolejny poziom. Dużo łatwiej jest, kiedy swojej zawodowej podróży nie trzeba odbywać samodzielnie, prawda? Choć znalezienie osoby, która zechce pełnić w naszym życiu rolę mistrza może być jednak nie lada wyzwaniem, warto je podjąć, by móc w pełni korzystać z potęgi, jaką daje mentoring.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej