Blog IT, Blog Marketing

Programista i kawa – nieodłączny duet!

Programista i kawa – nieodłączny duet!

TeamQuest 23.10.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego programiści kochają kawę?
  • w jaki sposób mała czarna pomaga w programowaniu?
  • jakie zdrowotne właściwości płyną z jej picia?

Jedni mówią, że developer to maszyna, która konwertuje kawę na kod, inni małą czarną nazywają najpopularniejszym językiem programowania. Faktem jest, że wśród przedstawicieli tego zawodu trudno znaleźć osobę, która nie byłaby entuzjastą tego aromatycznego trunku. W przypadku Jamesa Goslinga zamiłowanie to przerodziło się w nadanie stworzonej przez siebie technologii nazwy Java na cześć jednego z gatunków kawy. Wystarczy zresztą spojrzeć na logo tego powszechnie stosowanego dziś języka – to przecież kubek gorącego czarnego naparu. Dlaczego zatem programista i kawa to zgrany duet? Oto kilka powodów.

Kawa pomaga w koncentracji

Kawa przy pracy

Przekształcenie pomysłu w działający kod, jak każda twórcza praca, wymaga wysokiej koncentracji. Wypicie filiżanki kawy przyspiesza czas reakcji, poprawia logiczne myślenie i zdolność skupienia uwagi. Maksymalne stężenie stojącej za tymi właściwościami kofeiny utrzymuje się w organizmie do godziny.

Kawa ułatwia życie nocnym markom

Nie jest tajemnicą, że wielu koderów uwielbia pracować w nocy. Brak rozpraszaczy, hałasu i innych zakłóceń sprawia, że to idealna pora na programowanie. Dzięki kawie to dużo prostsze. Zawarta w niej kofeina działa pobudzająco i orzeźwiająco oraz sprawia, że zmęczony mózg pracuje lepiej.

Regularne picie kawy opóźnia proces starzenia

Kawa zawiera liczne przeciwutleniacze zapobiegające powstawaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia komórek. Co prawda owoce i warzywa również zawierają ich wiele, jednak liczne badania wykazały, że ludzkie ciało pochłania więcej tych związków z kawy.

Kawa zawiera ważne składniki odżywcze

Dobra kawa

Jedna filiżanka aromatycznego czarnego trunku zawiera 11% dziennej zalecanej ilości ryboflawiny (witamina B2), 6% kwasu pantotenowego (witamina B5), 3% potasu i manganu , oraz 2% niacyny i magnezu.

Zapach kawy łagodzi stres

Tezę te udowodnili naukowcy z Seulu przeprowadzając eksperyment na szczurach. Otóż przez kilka dni nie pozwolono zwierzętom spać, tym samym powodując u ich zwiększenie poziomu stresu. Część gryzoni w trakcie badania mogła wąchać kawę. Jak się okazało, w mózgach tej grupy szczurów zaszły pozytywne zmiany.

Kawa chroni przed depresją

Liczne badania, m.in. naukowców z Harvard School of Public Health dowiodły, że zawarta w kawie kofeina stymulując ośrodkowy układ nerwowy, korzystnie zmienia chemię w mózgu. Amatorzy czarnego napoju są nawet o 10 proc. mniej narażeni na depresje!

Kawa obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy

Praca przy komputerze

Według badań American Chemical Society, picie małej czarnej powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju cukrzycy typu drugiego. Ryzyko to spada nawet o połowę w porównaniu do osób, którym smak kawy nie przypada do gustu.

Picie kawy przyspiesza przemianę materii

Przyjemnym skutkiem ubocznym picia czarnej kawy jest również szybsze spalanie tłuszczu. Według różnych teorii zawarta w niej kofeina może przyspieszyć metabolizm od 3 do 11 proc.

Kawa działa pozytywnie na wątrobę

Ci, którzy piją przynajmniej trzy filiżanki dziennie kawy, mogą pochwalić się zdrowszą wątrobą. Amerykańscy naukowcy z National Health dowiedli bowiem, że czarny napój zmniejsza ryzyko marskości tego organu. Co ciekawe, terapeutyczne działanie ma zarówno kawa z kofeiną jak i bezkofeinowa.

Jak widać lista korzyści zdrowotnych wynikających z picia kawy jest niebagatelna. Być może jednak najważniejszym argumentem, który powinien się na niej znaleźć jest fakt, że programowanie w towarzystwie aromatycznego espresso lub latte jest po prostu dużo przyjemniejsze.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej