Z tego wpisu dowiesz się:
- o czym pamiętać ucząc się kodowania w domowym zaciszu?
- co zrobić, aby samodzielna nauka programowania była jak najbardziej efektywna?
- jak zadbać o motywację, aby osiągnąć swój cel?
Trwający boom na specjalistów IT powoduje, że swoich sił w programowaniu chcą próbować zarówno absolwenci szkół stojący przed wyborem ścieżki zawodowej jak i czterdziestolatkowie ze stabilną pracą. Jednocześnie wielu z nich zastanawia się, w jaki sposób i czy w ogóle da się posiąść tę tajemną wiedzę samodzielnie, w domowych warunkach i w dodatku za darmo. Oczywiście programista-samouk to zjawisko, które rynek pracy IT zna bardzo dobrze. Część z takich osób jest specjalistami najwyższej klasy. Nie jest jednak tajemnicą, że to droga znacznie trudniejsza niż ukończenie studiów informatycznych czy udział w bootcampie. O czym pamiętać wybierając ten sposób nauki programowania?
Sformułuj swój cel
Silna motywacja to, w przypadku osób zgłębiających tajniki kodu na własna rękę, podstawa sukcesu. Zastanów się, co chcesz osiągnąć. Niezależnie od tego, czy kieruje tobą chęć zmiany zawodu i zdobycia lepiej płatnej pracy czy masz pomysł na aplikację, którą chciałbyś samodzielnie stworzyć, zwerbalizuj swój cel, zapisz go i umieść w widocznym miejscu. Będzie nieocenioną pomocą w momentach zwątpienia, których z całą pewnością nie będzie brakować.
Wybierz odpowiedni język
Podjęcie decyzji, jaką technologię wybrać na pierwszy ogień, spędza sen z powiek niejednemu początkującemu programiście. Żaden idealny język programowania jednak nie istnieje i zamiast tracić czas lepiej zacząć od jakiegokolwiek pamiętając o tym, że znając jeden dużo prościej jest nauczyć się kolejnego. Oczywiście niektóre technologie, takie jak Python, mogą być łatwiejsze do opanowania na początek. Wybór języka będzie też zależał od celu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli jest nim napisanie aplikacji na iOS, naturalną kolejnością będzie wybór Swift’a.
Stosuj metodę małych kroków
Niezależnie od tego, którą technologię wybierzesz, jedz słonia po kawałku. O co chodzi? Otóż nauka programowania od zera może na samym początku wydawać się równie niewykonalna, co zjedzenie słonia. Co innego, kiedy podzielimy ją na mniejsze, łatwiejsze do „przełknięcia” części. Uzbrój się zatem w cierpliwość i nie próbuj przyswajać sobie zbyt dużej ilości materiału na raz. W przeciwnym razie łatwo stracisz motywację i poddasz się. Do kolejnego zagadnienia przechodź dopiero wtedy, gdy będziesz mieć pewność, że dobrze opanowałeś poprzednie.
Korzystaj z darmowych narzędzi
W Internecie można znaleźć mnóstwo narzędzi ułatwiających naukę początkującym programistom. Miejscem w sieci, które cieszy się dużą popularnością jest Codecademy – witryna oferująca m.in. kursy z HTML&CSS, JavaScript, jQuerry, PHP, Python, Ruby a także tworzenia stron internetowych czy wiedzy o bazach danych. Kopalnią wiedzy są również strony: KhanAcademy, Programmr czy Code.org. Udostępniane tam materiały i tutoriale wprowadzą cię w tajniki programowania krok po kroku. W dodatku zupełnie za darmo!
Znajdź mentora
Osobiste wsparcie przewodnika, który jest ekspertem z danej dziedziny, jest nieocenione podczas każdej nauki. Społeczność developerów pełna jest osób, które chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, udzielą feedbacku oraz wyposażą w cenne wskazówki. Gdzie ich szukać? Platformy dla programistów czy branżowe fora to miejsca, w których mogą znajdować się potencjalni mentorzy. Warto również skorzystać z Hack.pledge () – witryny stworzonej po to, by kojarzyć ze sobą uczniów i nauczycieli.
Sposobów na samodzielną naukę programowania może być wiele. Warto próbować różnych z nich, aby wybrać ten, który w naszym wypadku sprawdzi się najbardziej. Najważniejsze jednak to nie zrażać się początkowymi trudnościami. W końcu nikt nie powiedział, że droga do zostania programistą będzie usłana różami.