Aplikuj SAP HCM Specialist

Multitasking – hit czy mit?16 października 2017

Multitasking – hit czy mit? Z tego wpisu dowiesz się:
  • w jaki sposób robienie kilku rzeczy na raz wpływa na naszą efektywność?
  • czy dążenie do tradycyjnie rozumianej wielozadaniowości ma sens?
  • co robić, aby skutecznie radzić sobie z wieloma wyzwaniami?


Komu z nas nie zdarza się marzyć o wydłużeniu doby lub przynajmniej dodatkowej parze rąk? Piętrzące się obowiązki prywatne i zawodowe sprawiają, że konieczne staje się szukanie sposobów, aby im wszystkim stawić czoło. Kompetencją, która w powszechnej opinii w tym pomaga, jest umiejętność robienia kilku rzeczy jednocześnie. Wystarczy przyjrzeć się bliżej ofertom pracy. Wielozadaniowości oczekuje od kandydatów znaczna część pracodawców. Trudno się dziwić, że w efekcie czujemy się pod presją, by w tej kwestii dążyć do doskonałości. Tylko czy na pewno to jest dobra droga?

Trzymanie kilku srok za ogon słono kosztujeKoszty pracy

Myśląc o człowieku wielozadaniowym, zwykle przed oczami mamy osobę, która wykonuje kilka działań jednocześnie: pisze kod i słucha radia, prowadzi samochód i rozmawia przez telefon z klientem lub odpisuje na maile w trakcie telekonferencji. Na pierwszy rzut oka wygląda na oszczędność czasu, prawda? To jednak tylko pozory. Liczne badania wskazują na to, że konsekwencją takiego stylu funkcjonowania jest dekoncentracja, która sprawia, że dziennie tracimy nawet 30 procent produktywnego czasu a jakość naszej pracy ulega znacznemu pogorszeniu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż przeskakując z jednej czynności na drugą zużywamy cenne minuty oraz energię na ponowne wdrożenie się w każde z porzuconych wcześniej działań. To powoduje, że męczymy się szybciej, poziom naszego stresu zwiększa się a zdolność do koncentracji spada. Jeśli dodatkowo nie zadbamy o regenerację, to stąd tylko krok dzieli nas od wypalenia.

Wielozadaniowy mózg nie istniejeWielozadaniowy mózg

Jak się okazuje się, to, że nie da się robić wielu rzeczy jednocześnie i w każdej z nich być dobrym, wynika z naszych fizjologicznych uwarunkowań. Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że ludzki mózg nie jest przystosowany do nadmiaru bodźców i najlepiej działa w trybie „mono”. Pełne skupienie uwagi na pochodzących z różnych źródeł informacjach oraz realizowanie z dobrym skutkiem wielu projektów na raz jest dla niego wyzwaniem przekraczającym możliwości. Czy jest się czemu dziwić? W końcu nawet komputery, uchodzące za przykład niezwykłej efektywności i nadzwyczajnej szybkości, wbrew pozorom, nie dokonują wszystkich swoich obliczeń w tym samym czasie. Jeśli przyjrzymy się bliżej działaniom systemów operacyjnych, okazuje się, że każdy z działających procesów wykonywany jest w bardzo szybko i płynnie następujących po sobie sekwencjach, podczas których ma miejsce tylko jedna operacja!

Polecane oferty pracy

Aplikuj Samodzielny Account Manager - Sprzedaż usług HR

Aplikuj Konsultant Serwisowy SAP HR-PY

Aplikuj Java 8 Software Developer

Aplikuj Ruby on Rails Developer

Praca zdalna

Okiełznać nadmiar zadańZadania

Skoro zatem trening podzielności uwagi wydaje się bezcelowy, w jaki sposób najlepiej mierzyć się z koniecznością wykonywania wielu działań w krótkim czasie? Otóż zamiast walczyć z naturą, warto rozwijać zdolność koncentracji na tylko jednej aktywności, umiejętność planowania i priorytetyzowania zadań oraz zarządzania czasem. Pomocna może okazać się w tym technika Pomodoro, polegająca na pracy w 25-minutowych cyklach, podczas których eliminujemy wszelkie rozpraszacze i skupiamy uwagę wyłącznie na jednej aktywności. Przejście do kolejnego działania poprzedzamy krótką przerwą. Jak pokazuje praktyka, w ten sposób jesteśmy w stanie pracować dużo lepiej i szybciej niż gdybyśmy próbowali wykonywać te same zadania równolegle. Czy nie warto chociaż spróbować? W świetle przytoczonych argumentów multizadaniowość jest zatem mitem, w dodatku wyjątkowo szkodliwym, bo lista wynikających z niego strat jest długa. Jeśli zatem rzeczywiście zależy nam na jakości naszej pracy, zabierając się do działania, zamknijmy Facebooka, wyłączmy komunikatory, wyciszmy telefon i skupmy się na tu i teraz.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Nie bierz wolnego od kariery! Jak wykorzystać wakacje do zawodowego rozwoju?

5 tematów tabu w pracy, czyli o czym nie warto rozmawiać ze współpracownikami

Po czym poznać dobrego pracodawcę IT?

Najnowsze komentarze

Moneetor
2018-10-12 00:42:16
http://netpoint.systems
2018-10-10 21:04:58
Marcin Adamski
2018-10-06 20:07:02
Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43
luiza
2018-06-29 10:09:04
luiza
2018-06-28 09:48:22
kjonca
2018-06-22 17:41:09
Może zainteresuje Cię również: