Z tego wpisu dowiesz się:
- jak mówić, aby być zrozumianym przez programistę?
- jak poprawić komunikację?
- o czym pamiętać, aby wzajemna współpraca była efektywna?
Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszego świata bez programistów. W Polsce jest już ich 250 tys. i liczba ta stale rośnie. Czy nam się to podoba czy nie, prędzej czy później niemal każdy z nas zetknie się z przedstawicielem tego zawodu – będzie musiał mu coś zlecić, wytłumaczyć, poprosić o pomoc lub uzyskać jakąś informację. Tylko jak dotrzeć do tych przesiąkniętych liczbami i algorytmami umysłów, porozumiewających się osobliwym slangiem, zrozumiałym jedynie dla kolegów po fachu? Czy to w ogóle jest możliwe? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią wzajemną komunikację.
Bądź konkretny
W rozmowie z programistą nie ma miejsca na domysły i wieloznaczności. To zwykle osoby bardzo konkretne. Jeśli zatem chcesz, żeby programista coś dla ciebie zrobił, musisz swój problem przedstawić tak szczegółowo, jak to możliwe. Zależy ci na dodaniu nowej funkcjonalności do aplikacji? Określ jasno, w jaki sposób ma się uruchamiać, czemu dokładnie ma służyć i kto będzie mógł z niej korzystać. Nie zakładaj, że coś jest oczywiste. Może się okazać, że na ten temat macie zupełnie inne wyobrażenia.
Nie zadowalaj się odpowiedzią „tak” lub „nie”
Od opinii programisty często zależy wiele ważnych decyzji w firmie lub projekcie. Jego „Nie da się” niejednokrotnie ma ogromny wpływ na ostateczny kształt produktu i zamyka wiele dróg, np. w negocjacjach z klientem. Dlatego zawsze dąż do tego, aby zrozumieć przyczynę, dla której odpowiedź programisty brzmi „tak” lub „nie”. Może nawet okazać się, że Twoje zainteresowanie i świeże spojrzenie na problem pomoże znaleźć rozwiązanie. Nawet jeśli w tym przypadku się to nie uda, pogłębisz swoją wiedzę i następnym razem będziesz bardziej świadomy skutków, jakie niesie ze sobą dana funkcjonalność.
Słuchaj
Kiedy zadajesz developerowi pytanie, słuchaj uważnie tego, co ma ci do powiedzenia. To może być trudne, tym bardziej, jeśli jego odpowiedź wymaga zagłębienia się w techniczne szczegóły projektu. Doceń jednak czas i wysiłek, jaki programista wkłada w wyjaśnienie ci wszystkich zawiłych kwestii.
Zadawaj pytania
Jeśli uzyskana od programisty odpowiedź jest twoim zdaniem zbyt powierzchowna, drąż temat i próbuj nakłoń go do tego, aby ją doprecyzował. Podobnie, jeśli developer nadmiernie zagłębia się w wyjaśnienia, zadaj odpowiednie pytanie, aby ponownie sprowadzić dyskusja na odpowiedni tory. Programista, podobnie jak każdy, potrzebuje informacji zwrotnej, aby mieć pewność, że kierunek jego wypowiedzi odpowiada oczekiwaniom rozmówcy.
Nie bój się przyznać, gdy czegoś nie rozumiesz
Hermetyczny język programisty może onieśmielać. Nie stwarzaj jednak wrażenia, że coś jest dla ciebie jasne, jeśli tak nie jest. To może prowadzić do wielu nieporozumień. Nie wahaj się więc prosić o dodatkowe wyjaśnienie kłopotliwych kwestii. Programiści to chyba najbardziej pomocna grupa zawodowa i dla większości z nich nie będzie stanowiło to żadnego problemu.
Bez efektywnej komunikacji nie sposób wyobrazić sobie udaje współpracy. Pomocą na drodze do porozumienia z programistą może być świadomość, że w większości wypadków jemu również zależy na jak najszybszym i najlepszym rozwiązaniu problemu. A że nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka? Cóż, nikt nie obiecywał, że będzie łatwo.