Blog IT, Blog Marketing

Zanim zwolnisz pracownika

Zanim zwolnisz pracownika

TeamQuest 03.10.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak się przygotować do rozmowy z pracownikiem, z którym chcesz rozwiązać umowę?
  • na jakie pytania warto znać odpowiedzi zanim poinformujesz go o zwolnieniu?
  • jak rozstać się z klasą?

Nie ma na świecie organizacji, która miałaby na swoim koncie same udane rekrutacje. Branża IT nie jest tu wyjątkiem. Oznacza to, że niezależnie czy jesteś właścicielem firmy, managerem czy szefem HR, najprawdopodobniej prędzej czy później staniesz przed koniecznością spojrzenia w oczy swojemu pracownikowi i poinformowania go, że jest zwolniony. Nie powinieneś się jednak do tego zabierać bez dobrego przygotowania. Oto kilka kluczowych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, zanim dojdzie do rozstrzygającego spotkania.

Jakie są przyczyny zakończenia współpracy?

Zanim podejmiesz decyzje

Pojawienie się podczas rozmowy z pracownikiem pytania o powody zwolnienia jest niemal gwarantowane. Niestety wielu managerów niechętnie udziela na nie szczerej odpowiedzi. Tymczasem uczciwość w tej kwestii nie tylko się pracownikowi należy (szczególnie, jeśli długo w firmie pracował), ale jest również wyrazem szacunku do niego. Dlatego przede wszystkim spójrz w przeszłość, dokładnie przeanalizuj działania podwładnego, zapisując powody zwolnienia w formie faktów, tak by podczas rozmowy móc przedstawić je w jasny i rzeczowy sposób.

Kiedy poinformować pracownika?

W powszechnej opinii najlepszym czasem na przekazanie złych wieści jest poniedziałek rano, aby pracownik mógł od razu podjąć kroki zmierzające do znalezienia nowej pracy, lub piątek popołudniu, co zmniejsza ryzyko wytrącenia z równowagi pozostałych członków załogi. W rzeczywistości tę niełatwą rozmowę warto przeprowadzić niedługo po utwierdzeniu się w przekonaniu, że decyzja, którą podejmujesz jest słuszna. Zbyt długie odwlekanie tego, co nieuniknione nie tylko może wpłynąć na aktualnie prowadzone projekty, ale również na relacje w zespole.

Co dalej?

Planowanie z wyprzedzeniem

Niezależnie od tego, jak nieefektywna była praca osoby, którą chcesz zwolnić, jej utrata może spowodować chaos w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego zanim poinformujesz pracownika o końcu jego kariery w firmie zastanów się, czy masz w zespole osobę, która mogłaby go zastąpić. Możesz również rozpocząć rekrutację i zwolnienie odłożyć do chwili, kiedy znajdziesz odpowiedniego kandydata. Przygotuj się również na omówienie z pracownikiem dalszych kroków, takich jak referencje, niewykorzystany urlop, przekazanie prowadzonych projektów. Im bardziej będziesz konkretny, tym lepiej.

Jak zakomunikować swoją decyzję pozostałym członkom zespołu?

Najgorsze, co możesz zrobić po odejściu pracownika, to milczeć na ten temat przed resztą teamu. W końcu utrata jednej osoby z zespołu, dotyczy wszystkich jego członków, a zwłaszcza tych, którzy będą musieli, choćby tymczasowo, przejąć jej obowiązki. Jeśli powody zakończenia współpracy zachowasz dla siebie, stworzysz pole do plotek i domysłów. W najgorszym wypadku odbije się to na morale i motywacji pozostałych pracowników.

Zwolnienie to nieprzyjemna sytuacja nie tylko dla pracownika, ale zwykle również dla managera, który musi przekaż złe informacje. Powiedzenie: „Zwalniam cię” z całą pewności nie jest proste, ale czy będąc przywódcą da się uniknąć trudnych rozmów? Podobnie jak w przypadku innych wyzwań w życiu, kluczem jest odpowiednie przygotowanie. Nie warto tego lekceważyć.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej