Z tego wpisu dowiesz się:
- za jakie języki programowania pracodawcy na świecie płacą najwięcej?
- na które technologie warto postawić, by zarabiać więcej jako programista?
- jakie języki stają się coraz bardziej poszukiwane?
Jakiego języka programowania się uczyć? – każdego dnia tysiące studentów, bezrobotnych i niezadowolonych ze swojej branży pracowników, którzy chcą rozpocząć przygodę z kodowaniem, zadaje sobie to pytanie. Większość z nich decyduje się na „klasyczne” technologie, takie jak Java, C++ czy Python, ze względu na duży popyt i wszechstronność zastosowania. Popularność nie oznacza jednak, że to na nich można zarobić najwięcej. Badanie przeprowadzane przez Stack Overflow, przynosi odpowiedź na pytanie, znajomość których języków programowania najbardziej się opłaca.
Clojure
Popularność tej stworzonej w 2017 roku przez Richa Hickeya technologii rośnie z roku na rok a biegli w niej specjaliści, ze średnim rocznym wynagrodzeniem wynoszącym 72 000 $, należą obecnie do najlepiej opłacanych. Clojure to język ogólnego przeznaczenia, wspierający modyfikację uruchomionego programu i zachęcający do programowania funkcyjnego oraz współbieżnego. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza m.in. temu, że jest bardzo dobrze przemyślany, szybki, kryje w sobie potencjał języka Lisp, a przede wszystkim działa na dobrze wszystkim znanej wirtualnej maszynie Javy. To prawdziwy „koń roboczy” wśród języków programowania.
Rust
Język ten w 2006 r. zaprojektował Graydon Hoare. Trzy lata później pod swoje skrzydła przejęła go Fundacja Mozilla, która nie tylko do dziś go sponsoruje, ale również rozwija. Rust jest kompilowaną technologią ogólnego przeznaczenia, która w założeniach ma zastępować C zapewniając jego szybkość i znaczenie większą stabilność. Co ciekawe, już drugi rok z rzędu, Rust zajął pierwsze miejsce wśród najbardziej lubianych przez użytkowników Stack Overflow języków programowania. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że jego pierwsza stabilna wersja pojawiła się w 2015 roku. Developerzy programujący w tej technologii mogą zarobić 65 714 $.
Elixir
Niewiele niższe stawki (65 000 $) czekają na tych, przed którymi nie ma tajemnic Elixir. To funkcyjny i współbieżny język programowania, który został stworzony przez José Valima i ujrzał światło dzienne w 2012. Technologia ta, składniowo wyglądająca jak Ruby i działająca na maszynie Erlanga, znajduje zastosowanie w tworzeniu aplikacji skalowalnych. Wśród największych firm, które ją przyswoiły należą WhatsApp, Heroku, Basho czy Klarna.
F#
Język ten opracowany został przez australijskiego informatyka Don Syme’a, pracującego w Microsoft Research. Jego pierwsza wersja została udostępniona na przełomie 2004/2005 roku. F# jest jednym z najnowocześniejszych języków funkcyjnych, ale umożliwia również pisanie kodu imperatywnego i obiektowego. Wśród jego największych zalet wymienia się zwięzłość, wydajność i ekspresywność. Choć należy do technologii typu open-source, stanowi część platformy.NET. Osobom, które są w nim biegłe pozwala zarobić 64,516 $ rocznie.
Go
Język ten (nazywany także golang) pojawił się w 2009 r. jako efekt pracy programistów z Google i od tego czasu pnie się w górę w rankingach popularności. Łączy w sobie prostotę użycia charakterystyczną dla języków dynamicznych (Python, Lisp) oraz wydajność języków kompilowanych (C, C++). Na przepisanie swoich aplikacji webowych do Go zdecydowały się m.in. Wirtualna Polska, Dropbox czy You Tube. Według raportu Stack Overflow zarobki developerów kodujących w tej technologii kształtują się na identycznym poziomie co programistów F#.
Patrząc na powyższe zestawienie trudno nie zgodzić się z faktem, że znalazły się w nim języki, którym daleko do powszechnie znanych. Wniosek? Jeśli chcesz zarabiać lepiej jako programista, może warto postawić na technologie niekoniecznie najpopularniejsze, ale takie, na które zapotrzebowanie rośnie szybciej niż liczba specjalizujących się w nich osób.