Blog IT, Blog Marketing

Dlaczego najlepsi rekruterzy zaoszczędzą Twoje pieniądze?

Dlaczego najlepsi rekruterzy zaoszczędzą Twoje pieniądze?

TeamQuest 03.05.2015 r.

W przekonaniu wielu przedstawicieli polskich firm, realizowanie projektów rekrutacyjnych jest zadaniem prostym, które nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Istnieje bowiem opinia, że wystarczy opublikować ogłoszenie o pracę na jednym z portali, aby w ten sposób pozyskać wartościowych kandydatów, a spośród nich wyłonić przyszłego pracownika. Jednak pozorna oszczędność może przerodzić się w wysokie koszty. Dlaczego? Dwa zasadnicze powody poniżej:

Strata czasu

Jeżeli wejdziemy na jeden z portali ogłoszeniowych i przejrzymy aktualne oferty pracy, to zauważymy, że ich ilość jest znaczącą. Duża liczba ogłoszeń, dotyczy przede wszystkim branż technicznych, czy tym bardziej sektora IT/Telco. Prawdopodobieństwo, że kandydaci będą skłonni przesłać swoje CV na nasze ogłoszenie tym samym maleje – wiele ofert pracy to pole wyboru. Ponadto, nawet jeżeli uda nam się zaprosić kandydatów na rozmowy rekrutacyjne, nie oznacza wcale że przyjmą naszą ofertę pracy. Duża ilość ofert pracy to większa konkurencja między firmami o pozyskanie najbardziej wartościowych kandydatów. W ten sposób może okazać się, że możemy stracić co najmniej miesiąc czasu na nieudany projekt rekrutacyjny. Dwa tygodnie trwa zbieranie i selekcjonowanie kandydatów, następne dwa to czas na rozmowy z nimi. Jeżeli żaden z nich nie obejmie stanowiska, to wakat z tego tytułu może generować straty dla firmy. Dla przykładu: niewystarczająca ilość programistów w zespole może skutecznie opóźnić oddanie projektu na czas i tym samym generować straty i złą opinie u klienta.

Utrata jakości

Najlepsi nie szukają pracy, to praca szuka ich. Szukanie kandydatów tak zwaną metodą bezpośrednią (direct search) nie jest łatwe. Również z różnych względów nie każda organizacja może pozwolić sobie na otwarte kierowanie ofert do potencjalnych kandydatów. Firma, która skupia się na publikowaniu ogłoszeń o pracę i tworzenie zakładki na własnej stronie w stylu „Aktualne oferty pracy”, czy też Kariera, nie jest gwarantem, że trafią do nas najlepsi specjaliści. W przypadku stanowisk związanych z programowaniem w rzadkich językach, może się nawet okazać, że żaden z przesłanych kandydatów nie będzie wartościowy z punktu widzenia naszego stanowiska pracy.

Niedostatecznie profesjonalny zespół to ryzyko utraty jakości, której brak może przeszkodzić w rozwoju biznesu, czy też osłabić naszą pozycję na tle konkurencji.

Przyszła praca to inwestycja

Projekt rekrutacyjny to jeden z najważniejszych procesów, jakie dokonują się w ramach danej organizacji. Chociażby z tego powodu nie należy traktować go jako wydatek, a raczej jako inwestycję która zaprocentuje zyskami w niedalekiej przyszłości. Skuteczne prowadzenie polityki rekrutacyjnej nie musi oznaczać zatrudnienia sztabu rekruterów, którzy rzeczywiście przy stosunkowo niewielkiej ilości projektów, mogą generować nieuzasadnione koszty. W tego typu przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się agencja pracy, która wesprze nas w realizowaniu projektów rekrutacyjnych. Profesjonalne firmy doradztwa personalnego, do których niewątpliwie zalicza się TeamQuest, mają za zadanie dostarczyć dla organizacji, kandydatów, którzy spełnią jej potrzeby. TeamQuest przygotowuje szczegółowe raporty z przeprowadzonych rozmów z kandydatami i tym samym to klient posiadając pełna wiedzę, decyduje o spotkaniu z kandydatem.

Agencja pracy to również oszczędność czasu. Jego utrata omówiona w pierwszym punkcie może być zredukowana do minimum, ponieważ firmy rekrutacyjne z reguły potrzebują mniej niż tygodnia, aby dostarczyć krótką listę kandydatów.

Paradoksalnie współpraca z firmą doradztwa personalnego to oszczędność pieniędzy. Koszt ponoszony jest jedynie w przypadku obsadzenia wakującego stanowiska pracy; zatem nie ponosimy kosztów bezczynności wewnętrznego zespołu rekrutacyjnego. Dodatkowo usługi takich firm, jak Team Quest są objęte gwarancją. Zatem ryzyko poniesienia strat związanych z zrekrutowaniem niewłaściwego kandydata znacznie maleje.

Zdjęcia: Pixabay

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Automatic Tester

Warszawa
Aplikuj

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Ingres SQL Developer

Warszawa
Aplikuj

DevOps Engineer Conexa First (Contractor)

Praca zdalna
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej