Blog IT, Blog Marketing

AWS ogłosił BugBust

AWS ogłosił BugBust

Marcin Sarna , 28.06.2021 r.

Wymieniaj punkty na nagrody ;-)

Wykorzystają Amazon CodeGuru

Amazon właśnie rozpoczął program AWS BustBust. Jest to globalny konkurs dla programistów Java i Python w formule znanego „łapania bugów”. To co czyni go wyjątkowym to jasno określone, kolektywne cele: programiści mają wspólnie naprawić milion błędów i zaoszczędzić firmie 100 milionów dolarów długu technicznego a to wszystko z pomocą deep learningu zapewnianego przez Amazon CodeGuru.

Amazon CodeGuru to usługa uczenia maszynowego służąca do automatycznego przeglądu kodu i przekazująca rekomendacje dotyczące wydajności aplikacji. Jego głównym zadaniem jest wskazywanie programistom najbardziej kosztownych (czyt.: najgorzej napisanych…) wierszy kodu w ich aplikacjach. Składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszym jest recenzent (reviewer), który skanuje w poszukiwaniu krytycznych problemów, identyfikuje błędy i zaleca, jak je naprawić. Drugi to profiler, który pomaga programistom znaleźć właśnie te kluczowe wiersze kodu aplikacji a do tego dostarczy konkretne zalecenia dotyczące ulepszania kodu.

CodeGuru został po raz pierwszy zaprezentowany na konferencji Amazon re:Invent w grudniu 2019 roku. AWS BugBust może być postrzegany jako ponowne podejście do CodeGuru, mające na celu jego rozpowszechnienie. Nawet jeśli już wyczerpałeś bezpłatny okres próbny CodeGuru to zapisanie się do AWS BugBust daje bowiem kolejne 30 dni bezpłatnego dostępu do niego.

Grywalizacja jako sposób na usuwanie błędów

Przedstawiając AWS BugBust, szef Amazona Werner Vogels, przyznał, że naprawianie błędów jest bardzo potrzebną, ale żmudną częścią pracy programisty. Sugeruje, że grywalizacja jest dobrym sposobem na zachęcenie zespołów i firm do poświęcenia czasu na to zadanie i to jest myślenie stojące za AWS BugBust. Ujął to jako pierwsze na świecie globalne wyzwanie dla programistów polegające na wyeliminowaniu błędów oprogramowania, poprawie niezawodności aplikacji i zaoszczędzeniu pieniędzy dla organizacji w zabawnym i wciągającym formacie.

Idea polega na tym, że poszczególne firmy i organizacje planują wydarzenie w ramach AWS BugBust, oczywiście online, w którym programiści konkurują ze sobą, zgłaszając i usuwając błędy w swoich aplikacjach. Im więcej programiści naprawią błędów, tym wyżej pną się w rankingu AWS BugBust. To z kolei pozwala im otrzymać odznaki za osiągnięcia i „ekskluzywne” nagrody. I tak za 100 punktów zdobywasz koszulkę, 2000 punktów jest wymagane dla kurtki AWS BugBust Varsity Jacket a 10 000 dla „trofeum”. A jeśli jesteś jednym z 10 najlepszych BugBusterów, możesz się zakwalifikować na opłacony wyjazd na AWS re:Invent 2021 w Las Vegas.

Technologia

Najbardziej nowatorskim elementem tego konkursu nie jest jednak oparcie go na grywalizacji czy kwalifikacja punktowa lecz to co kryje się w warstwie technologicznej projektu. Chodzi o wykorzystanie wspomnianych Amazon CodeGuru Reviewer i Amazon CodeGuru Profiler. Oba narzędzia są oparte na chmurze AWS i oba wykorzystują uczenie maszynowe. Skoro zaś zapisanie się do AWS BugBust automatycznie daje 30 dni bezpłatnego korzystania z tych narzędzi to prawdopodobnie organizacje, które odkryją korzyści z ich używania, przekonają się do płacenia za nie w przyszłości. To kolejny element całej tej układanki, z której największe korzyści, jak w przypadku wszystkich programów typu bug bounty, chce oczywiście osiągnąć sam organizator czyli Amazon.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej