Blog IT, Blog Marketing

Jak zwiększyć swoje szanse na awans?

Jak zwiększyć swoje szanse na awans?

TeamQuest 16.06.2016 r.

Awans to ważne i doniosłe wydarzenie w życiu chyba każdego pracownika. Jest dowodem na docenienie dotychczasowej pracy; daje nowe możliwości rozwoju zawodowego. O potencjalnej podwyżce wynagrodzenia nie trzeba chyba wspominać. Nie każdy jednak z nas może doświadczyć tak pozytywnej chwili, jaką jest informacja o awansie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, niektóre z nich mogą leżeć po stronie pracownika. Na co zwrócić uwagę, co robić, aby zostać dostrzeżonym przez szefa i urealnić możliwość otrzymania awansu? O tym poniżej:

1. Daj się poznać swojemu szefowi

Rada ta dotyczy przede wszystkim większych organizacji, które podzielone są na duże zespoły. Natłok pracy, czy też nieodpowiedni system raportowania wyników pracy może przyczynić się do tego, że nasza praca nie będzie dostrzegana przez naszego przełożonego. Będzie ona traktowana jako standardowe wykonywanie obowiązków zawodowych. Staraj się zostać zauważonym przez swojego szefa, wykaż się postawą proaktywną. Dobrym rozwiązaniem jest zgłaszanie nowych pomysłów na usprawnienie swojej pracy, jak również pracy zespołu; pokazanie, że Ci zależy na firmie.

2. Zapytaj o informację zwrotną

Podstawą do awansu jest satysfakcja przełożonego z osiąganych wyników, czy też efektywności pracy samej w sobie. Warto zatem poprosić swojego szefa o okresową ocenę wykonywanych obowiązków. Być może jest coś, co można poprawić? Szef powinien dostrzec Twoje zaangażowanie i chęć wykonywania jak najlepiej swoich obowiązków. To również dobry sposób na wytyczenie ewentualnych planów dalszego rozwoju i obejmowania nowych obowiązków. Okresowa ocena pozwala również na wyeliminowanie naszych ewentualnych niedociągnięć.

3. Pamiętaj, że jesteś od zarabiania pieniędzy

Smutne, ale jednak bardzo prawdziwe. Oczekując na awans i tym samym na wzrost wynagrodzenia, należy pamiętać, że musimy wnieść wartość dodaną, które przyniesie dla firmy zysk. Swoją ciężką pracą powinniśmy udowodnić naszą wartość dla organizacji, czy też zespołu. Nic nie ma za darmo. Przełożony musi wiedzieć, że awansowanie Ciebie po prostu mu się opłaci.

4. Szanuj swój czas

Awans nie powinien dotyczyć jedynie tych co pracują bo godzinach. Liczy się przede wszystkim wydajność pracy w regularnych godzinach, a nie po ich przekroczeniu. Szef powinien dostrzec naszą niezawodność i pracowitość. Co jednak nie oznacza, że w wyjątkowych przypadkach nie możesz zrobić przełożonemu niespodzianki i zostać po godzinach, aby skończyć ważny dla firmy projekt. Wtedy takie zachowanie zostanie uznane za wyjątkowe i wymagające jeszcze większego zaangażowania z Twojej strony.

5. Szef to też człowiek

Ciężka praca popłaca

Każdy z nas może mieć gorszy dzień, nasz przełożony również. Jeżeli widzimy, że szef nie jest w dobrym humorze, coś zaprząta mu głowę, warto go zapytać o ewentualną pomoc; pokazać się od bardziej ludzkiej strony. Oczywiście nasza troska powinna być szczera i w granicach rozsądku. Należy pamiętać, że to nasz przełożony.

Rzeczywistość pokazuje, że na awans trzeba ciężko zapracować. Jest to nagroda za nasze osiągnięcia na polu zawodowym. W zabiegu o bardziej odpowiedzialną posadę, powinno się pokazać swoje zaangażowanie, swoją troskę o losy firmy. Jeżeli nie będziemy traktowali naszego miejsca pracy, jako miejsca jedynie do zarabiania pieniędzy, perspektywa awansu może okazać się bliższa.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej