Blog IT, Blog Marketing

5 profesji IT, które nie wymagają umiejętności programowania

5 profesji IT, które nie wymagają umiejętności programowania

TeamQuest 06.09.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • które zawody dają szansę pracy w IT „nietechnicznym” osobom?
  • jak zrobić karierę w IT nie znając żadnego języka programowania?

Wysokie zarobki, perspektywy rozwoju i ciekawe wyzwania to główne czynniki, którymi branża IT kusi potencjalnych pracowników. To wszystko sprawia, że coraz większa liczba osób chce dziś spróbować swoich sił w pisaniu kodu. Niestety, nie wszystkim to wychodzi. Wbrew forsowanej dziś opinii, rozpowszechnianej głównie przez organizatorów kursów i szkoleń, nie każdy może zrobić karierę jako programista. Marzy ci się praca w IT, jednak masz świadomość, że Java, C++ czy Cobol to nie twoja bajka? Oto zawody ściśle związane z tą branżą, które w mniejszym stopniu oparte są na umiejętnościach technicznych.

Project Manager

Project Manager

Jeśli kodowanie nie przypadło ci do gustu, za to świetnie czujesz się wśród ludzi, nie gubisz się trzymają wiele srok za ogon, jesteś świetnie zorganizowany i nie straszne ci sytuacje kryzysowe, być może Project Manager to zawód dla ciebie. Funkcja ta łączy w sobie fachową wiedzę i doskonałe kompetencje interpersonalne. Od osoby na tym stanowisku wymaga się stania na straży projektu od momentu jego przejęcia, poprzez wszystkie etapy realizacji aż po efekt końcowy. O sukcesie w tym zawodzie, bardziej niż praktyczna wiedza programistyczna, decyduje umiejętność rozumienia potrzeb wszystkich zaangażowanych w projekt osób: począwszy od klienta, poprzez zespół IT aż po dział sprzedaży.

Specjalista ds. sprzedaży

Produkt IT bez osób ,które zajmą się jego sprzedażą, byłby tylko sztuką dla sztuki. Przed tymi, którzy chcą się odnaleźć w tym zawodzie rynek stawia jednak wysokie wymagania. O odbiorców nowych rozwiązań i usług IT konkurują ze sobą zwykle największe firmy a stosowane przez nich metody należą do najbardziej zaawansowanych. Zrozumienie dla potrzeb klienta, umiejętność łączenia jego oczekiwań z możliwościami zespołu programistów a także cierpliwość i wytrwałość to wyzwania, z jakimi musi się zmierzyć osoba z działu handlowego IT tak, by zapewnić firmie kolejne zlecenia w odpowiednim czasie.

Analityk biznesowy

Analityk biznesowy

Profesja ta działa na pograniczu IT i biznesu. Analityk pełni rolę pomostu między klientem a zespołem developerów, tłumacząc oczekiwania i potrzeby tego pierwszego na język techniczny. Choć sam nie zaprogramuje, doskonale wie, jakie prace muszą zostać wykonane i komu oddelegować zadania, aby efekt końcowy spełniał cele biznesowe projektu. Czuwa również nad tym, aby dokumentacja była spójna i odzwierciedlała stan faktyczny, ustala priorytety a kiedy trzeba – wprowadza zmiany.

Specjalista UX/UI

Zawód ten łączy w sobie kompetencje grafika, dobrego psychologa i badacza rynku. Rolą specjalisty UX/UI jest zaplanowanie funkcjonalności produktu tak, aby odpowiadał potrzebom użytkowników końcowych (User Experience) oraz projektowanie interfejsu (User Interface). Mimo że sam nie programuje i nie musi posiadać technicznego wykształcenia, ściśle współpracuje z zespołem developerów. Planuje sposób, w jaki będzie działać aplikacja a także to, jak będą rozmieszczone poszczególne elementy interfejsu. Bada i testuje różne rozwiązania z użytkownikami.

Technical Writer

Dokumentacja IT

Głównym zadaniem dokumentalisty IT jest dostarczenie użytkownikowi informacji niezbędnych do poprawnego posługiwania się aplikacją. Tworzenie specyfikacji technicznych, instrukcji obsługi, opracowywanie szkoleń czy filmów instruktażowych to główne obszary działań technicznego copywritera. Osoba pełniąca tę rolę w projekcie, czuwa nad wszystkimi tekstami, które pojawiają się na interfejsie użytkownika, w tooltipach, plikach konfiguracyjnych czy komunikatach błędów. Ten cieszący się coraz większą popularnością zawód nie tylko nie wymaga technicznych umiejętności, ale jest jednym z niewielu profesji IT, które stoją otworem przez humanistami.

Dynamiczny rozwój świata nowych technologii i związane z tym zapotrzebowanie na coraz to nowe zawody sprawia, że branża IT jest otwarta dla wszystkich, którzy są zdeterminowani, by w niej pracować. Brak pasji do programowania nie jest przeszkodą. Każdy może znaleźć tu swoją niszę.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej