Blog IT, Blog Marketing

7 faktów na temat programowania, o których nie wiedzą osoby spoza branży (cz. I)

7 faktów na temat programowania, o których nie wiedzą osoby spoza branży (cz. I)

TeamQuest 06.08.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie są najczęstsze mylne wyobrażenia na temat programistów i programowania?
  • co osobom spoza branży najtrudniej zrozumieć?
  • o jakich prawdach związanych z kodowaniem większość ludzi nie ma pojęcia?

Różnego rodzaju aplikacje zawładnęły naszym życiem. Liczba użytkowników Facebooka przekroczyła 2 mld, gry mobilne cieszą się niesłabnącym powodzeniem a znalezienie osoby, która dziwnym trafem wyobraża sobie życie bez Google graniczy dziś z cudem. Mimo to, większość ludzi niezwykle mało wie zarówno o narzędziach, z których na co dzień korzysta, jak i o specjalistach, którzy je tworzą. Jakie fakty, oczywiste dla programistów, mogą wprawić w zdumienie „szarych” użytkowników sieci?

Programista to nie człowiek od naprawiania komputerów

Programista

„Laptop się zepsuł. Zrób coś. W końcu jesteś informatykiem” – chyba nie ma programisty, który przynajmniej raz w życiu nie usłyszał podobnej kwestii. Większość ludzi jest święcie przekonanych, że ten, kto pracuje przy komputerze z łatwością, wręcz z uśmiechem na twarzy, rozwiąże problem czarnego ekranu, przeinstaluje Windowsa czy zmusi do pracy zbuntowaną drukarkę. W rzeczywistości w worku „informatyk” kryje się wiele różnych specjalności. Praca programisty Javaadministratora sieci wymaga zupełnie innych umiejętności i kompetencji. Dlaczego nikt nie prosi kardiologa, by ten rozwiązał ich problem z bolącą nogą? To, że ktoś programuje nie oznacza, że musi wiedzieć, jak naprawić dysk twardy.

Większość scen hakowania w filmach niewiele ma wspólnego z rzeczywistością

Kariera dla hakera

Trudno się dziwić, że wraz z rozwojem nowych technologii wielu twórców kina sięga po wątek hakerski. Niestety, utrwalany w filmach wizerunek cyberprzestępcy, który włamuje się do banków kradnąc grube miliony lub nastolatka-geniusza, który z zacisza swojej piwnicy potrafi przełamać zabezpieczenia NASA, w większości wypadków jest mocno przekoloryzowany. W istocie większość osób wyszukujących braki w zabezpieczeniach wykorzystuje swoje umiejętności w bardziej konstruktywny sposób. Co więcej, wielu z nich znajduje zatrudnienie w państwowych instytucjach i firmach czuwając nad bezpieczeństwem zgromadzonych danych.

Programowanie to przede wszystkim myślenie a nie stukanie w klawiaturę

Programowanie i tworzenie muzyki

Programista zasiada do komputera, a spod jego palców niczym z rękawa płyną kolejne linijki kodu? Taka rozpowszechniona wizja pracy developera znacznie odbiega od tego, jak to wygląda w rzeczywistości. Programowanie to skomplikowany proces a zapisanie kodu jest tylko jednym z jego etapów. Najważniejsze elementy aplikacji takie jak wymyślenie koncepcji, szukanie rozwiązań problemów czy znalezienie sposobu, aby wszystko działało zgodnie z założeniami, rzadko rodzą się przed ekranem komputera. Najlepsze pomysły zwykle przychodzą w chwilach relaksu, podczas patrzenia w okno, spaceru, snu lub wykonywania innych czynności, które pozwalają odpocząć i pomyśleć.

Następnym czterem faktom przyjrzymy się bliżej w kolejnym wpisie: 7 faktów na temat programowania, o których nie wiedzą osoby spoza branży (cz. II).

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej