TeamQuest Blog

7 faktów na temat programowania, o których nie wiedzą osoby spoza branży (cz. I)

7 faktów na temat programowania, o których nie wiedzą osoby spoza branży (cz. I)

TeamQuest 07.08.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie są najczęstsze mylne wyobrażenia na temat programistów i programowania?
  • co osobom spoza branży najtrudniej zrozumieć?
  • o jakich prawdach związanych z kodowaniem większość ludzi nie ma pojęcia?

Różnego rodzaju aplikacje zawładnęły naszym życiem. Liczba użytkowników Facebooka przekroczyła 2 mld, gry mobilne cieszą się niesłabnącym powodzeniem a znalezienie osoby, która dziwnym trafem wyobraża sobie życie bez Google graniczy dziś z cudem. Mimo to, większość ludzi niezwykle mało wie zarówno o narzędziach, z których na co dzień korzysta, jak i o specjalistach, którzy je tworzą. Jakie fakty, oczywiste dla programistów, mogą wprawić w zdumienie „szarych” użytkowników sieci?

Programista to nie człowiek od naprawiania komputerów

Programista

„Laptop się zepsuł. Zrób coś. W końcu jesteś informatykiem” – chyba nie ma programisty, który przynajmniej raz w życiu nie usłyszał podobnej kwestii. Większość ludzi jest święcie przekonanych, że ten, kto pracuje przy komputerze z łatwością, wręcz z uśmiechem na twarzy, rozwiąże problem czarnego ekranu, przeinstaluje Windowsa czy zmusi do pracy zbuntowaną drukarkę. W rzeczywistości w worku „informatyk” kryje się wiele różnych specjalności. Praca programisty Javaadministratora sieci wymaga zupełnie innych umiejętności i kompetencji. Dlaczego nikt nie prosi kardiologa, by ten rozwiązał ich problem z bolącą nogą? To, że ktoś programuje nie oznacza, że musi wiedzieć, jak naprawić dysk twardy.

Większość scen hakowania w filmach niewiele ma wspólnego z rzeczywistością

Kariera dla hakera

Trudno się dziwić, że wraz z rozwojem nowych technologii wielu twórców kina sięga po wątek hakerski. Niestety, utrwalany w filmach wizerunek cyberprzestępcy, który włamuje się do banków kradnąc grube miliony lub nastolatka-geniusza, który z zacisza swojej piwnicy potrafi przełamać zabezpieczenia NASA, w większości wypadków jest mocno przekoloryzowany. W istocie większość osób wyszukujących braki w zabezpieczeniach wykorzystuje swoje umiejętności w bardziej konstruktywny sposób. Co więcej, wielu z nich znajduje zatrudnienie w państwowych instytucjach i firmach czuwając nad bezpieczeństwem zgromadzonych danych.

Node.js Developer

Praca zdalna
Aplikuj

Java Software Developer (telco area experience)

Praca zdalna
Aplikuj

Android Application Developer

Praca zdalna
Aplikuj

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Manager Działu Serwisu

Warszawa
Aplikuj

Programowanie to przede wszystkim myślenie a nie stukanie w klawiaturę

Programowanie i tworzenie muzyki

Programista zasiada do komputera, a spod jego palców niczym z rękawa płyną kolejne linijki kodu? Taka rozpowszechniona wizja pracy developera znacznie odbiega od tego, jak to wygląda w rzeczywistości. Programowanie to skomplikowany proces a zapisanie kodu jest tylko jednym z jego etapów. Najważniejsze elementy aplikacji takie jak wymyślenie koncepcji, szukanie rozwiązań problemów czy znalezienie sposobu, aby wszystko działało zgodnie z założeniami, rzadko rodzą się przed ekranem komputera. Najlepsze pomysły zwykle przychodzą w chwilach relaksu, podczas patrzenia w okno, spaceru, snu lub wykonywania innych czynności, które pozwalają odpocząć i pomyśleć.

Następnym czterem faktom przyjrzymy się bliżej w kolejnym wpisie: 7 faktów na temat programowania, o których nie wiedzą osoby spoza branży (cz. II).

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej