Co zniechęca do nauki programowania? 4 mity, które najlepiej… zignorować23 listopada 2016

Co zniechęca do nauki programowania

Myślisz o tym, żeby zostać programistą, jednak znany ci wizerunek „typowego kodera” sprawia, że masz wątpliwości, czy to zawód dla ciebie? Wydaje ci się, że pisanie kodu to czynność zarezerwowana wyłącznie dla umysłów ścisłych? Na temat pracy programisty krąży wiele przekonań, które najczęściej niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Czas rozprawić się z najpopularniejszymi mitami.

Trzeba być dyplomowanym informatykiem, żeby zostać programistą

Istnieje wiele zawodów, w których ukończenie studiów kierunkowych jest niezbędnym elementem. Na szczęście programowanie do nich nie należy. Tu liczą się przede wszystkim konkretne umiejętności techniczne, znajomość narzędzi i technologii, które umożliwiają napisanie dobrego kodu, a te można opanować nawet bez wychodzenia z domu, korzystając z licznych kursów poradników i materiałów dostępnych online. Mimo że wiedza akademicka z pewnością się przydaje, choćby przyspieszając rozumienie teorii i pojęć, ważniejsza od tytułów naukowych jest w tym przypadku umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy. W przeciwieństwie do innych branż, programowanie jest dziedziną rozwijającą się w błyskawicznym tempie i tylko od samego developera zależy, czy nadąży za tymi zmianami.

Programowanie jest dla geekówProgramowanie jest dla geeków

Wyalienowani, zamknięci w sobie, skupieni wyłącznie na kodach i liczbach – tak bardzo często spostrzegane są osoby tworzące oprogramowania. Owszem, developer głównie komunikuje się ze swoim komputerem, ale nie oznacza to, że jego praca polega na automatycznym wykonywaniu zadań niczym robot. Napisanie kodu to zwykle tylko część realizowanego projektu, którego efekt zależy od porozumienia całego zespołu specjalistów. Nad jednym elementem telefonu, np. kamerą, pracuje nawet kilkaset osób, które muszą komunikować się i współpracować ze sobą. Do tego dochodzi konieczność kontaktowania się z klientami czy brania udziału w spotkaniach. W rzeczywistości bardzo dobre umiejętności interpersonalne to kompetencja wręcz pożądana w tym zawodzie.

Polecane oferty pracy

Aplikuj Solution Manager z językiem angielskim

Aplikuj Mid/Senior Android Developer

Aplikuj DevOps (Cloud/AWS)

Znajomość zaawansowanej matematyki to w programowaniu podstawa

Choć w niektórych obszarach IT umiejętność wykonywania skomplikowanych operacji matematycznych bywa potrzebna, nie jest to z pewnością warunek konieczny do tego, aby zostać programistą. Mnożenie, dzielenie i odejmowanie to wiedza, która w przypadku aplikacji webowych czy mobilnych często okazuje się wystarczająca. Istnieje w końcu cała rzesza wtyczek i bibliotek, które, stosowane wprost do kodu, w razie potrzeby ułatwiają rozwiązywanie matematycznych problemów. Dużo bardziej od znajomości formuł i algorytmów w pracy developera liczy się umiejętność logicznego myślenia.

Programowanie to zabawa dla facetówProgramowanie to zabawa dla facetów

Mimo że nadal, z różnych powodów, szeregi programistów zasilają głównie mężczyźni, z każdym rokiem przybywa kobiet, które decydują się na naukę pisania kodów, tworzenia aplikacji i budowania stron www. Nie bez znaczenia jest tutaj rola zrzeszających specjalistki IT grup, takich jak Geek Girls Carrots, Rails Girls czy Django Girls, które są najlepszym dowodem na to, że programowanie nie ma płci. Kobiety w mniejszych i większych firmach zaczynają stanowić coraz większy odsetek zatrudnionych. I słusznie. Każdy dodatkowy programista (lub programistka), który jest dobry w swoim fachu, to dla pracodawców szansa na zapełnienie wciąż powiększających się luk kadrowych. Poza tym, jak pokazuje praktyka, kobiety niejednokrotnie bywają bardziej kreatywne w pomysłach IT niż mężczyźni!

Jak widać, wiele powtarzanych powszechnie opinii na temat programowania, zwykle jest dalekich od prawdy. Z pewnością niejedną osobę ominęła przez to szansa zrobienia kariery developera. A programowanie to dziedzina tak jak każda inna, gdzie przede wszystkim liczy się ciężka praca i determinacja.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Palący problem: dymek w godzinach pracy

10 twórców języków programowania, których trzeba znać (część I)

Zrozumieć kobietę czyli jak przyciągnąć i zatrzymać w firmie specjalistki IT

Najnowsze komentarze

Moneetor
2018-10-12 00:42:16
http://netpoint.systems
2018-10-10 21:04:58
Marcin Adamski
2018-10-06 20:07:02
Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43
luiza
2018-06-29 10:09:04
luiza
2018-06-28 09:48:22
kjonca
2018-06-22 17:41:09
Może zainteresuje Cię również: