Blog IT, Blog Marketing

Jak skakać to z kwiatka na kwiatek

Jak skakać to z kwiatka na kwiatek

Marcin Sarna , 06.11.2020 r.

Wujek złota rada twierdzi: nie rzucaj pracy nie mając nowej.

Nie działaj pod wpływem emocji

Możesz nienawidzić swojej pracy tak bardzo, że tworzysz sobie coraz to nowe fantazje na temat tego, jak odejdziesz - być może spontanicznie, stojąc na biurku, wygłaszając płomienne przemówienie do swojego szefa, a następnie otrzymując coraz szybsze brawa ze strony kolegów. Choć może się to wydawać oczyszczające, nie powinieneś rezygnować z pracy bez planu, ponieważ możesz stracić świadczenia i odprawy.

Wydaje się to oczywiste ale ciągle zbyt wiele osób podejmuje nieprzemyślane decyzje. Nie rzucaj się działając impulsywnie ani nie daj się zwolnić, jeśli możesz zaradzić swoim zawodowym frustracjom w inny sposób.

Istnieją dwa zasadnicze sposoby na odejście z pracy: zostanie wyrzuconym albo zwolnienie się samemu.

Nie doprowadzaj do własnego zwolnienia

Zmiana pracy na zasadzie „nie chce mi się tu już nic robić, niech mnie sami wywalą” nie jest dobrym pomysłem. W procesie zmiany pracy to Ty powinieneś być demiurgiem i sterować całym procesem. Zaprzestanie wykonywania swoich obowiązków i oczekiwanie na zwolnienie nie spowoduje, że się na kimkolwiek odegrasz. Może jedynie skutkować negatywnymi dla Ciebie konsekwencjami, takimi jak to, że:

  • Nie otrzymasz wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
  • Możesz zaprzepaścić prawo do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenia przewidziane ewentualnie przez Twojego pracodawcę na wypadek zwolnienia w innym trybie.
  • Możesz zmniejszyć swoje szanse na znalezienie nowej pracy, ponieważ pracodawca może być mniej skłonny do udzielenia Ci referencji.
  • Stracisz dochód, który osiągnąłbyś, pozostając przy pracy do czasu znalezienia nowego zajęcia.

Wyrzucenie z pracy jest najgorszym rozwiązaniem przede wszystkim dlatego, że może odbić się na Twojej reputacji zawodowej i utrudnić Ci znalezienie innej pracy. Trudne może być również odpowiadanie na rozmowach rekrutacyjnych potencjalnym, nowym pracodawcom, dlaczego rozstałeś się z poprzednia firmą.

Najlepszy sposób na odejście z pracy

O wiele łatwiej jest znaleźć nową pracę, gdy już ją masz. Idealnym scenariuszem jest pozostanie przy swoim pracodawcy, dopóki nie znajdziesz czegoś innego, co zapewnia świadczenia społeczne i przede wszystkim wynagrodzenie. Dla wielu osób może to być gorzka pigułka do przełknięcia, ale lepiej mieć plan: zaktualizuj swoje CV, sprawdź oferty pracy i wysyłaj określoną liczbę podań o pracę tygodniowo. Pomyśl o tablicach ogłoszeń jak o formie terapii: za każdym razem, gdy masz złe spotkanie lub masz do czynienia z tym trudnym klientem, szukaj nowej pracy. Posiadanie planu pomoże ci uniknąć niezadowolenia i zgorzknienia podczas próby opuszczenia firmy.

Ponadto Twoje poszukiwanie pracy może trwać tak długo, jak chcesz, ponieważ jesteś już zatrudniony. To może działać na Twoją korzyść, jeśli uważasz, że zwolnienia w firmie, w której pracujesz, mogą być nieuchronne. Możesz nieco bardziej strategicznie podchodzić do swojego harmonogramu; nawet jeśli uważasz, że zostaniesz zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i masz prawo do wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, to i tak aktywnie starając się o pracę, zapewnisz sobie najlepszą z możliwych opcji.

Zapoznaj się też z tymi radami.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej