Z tego wpisu dowiesz się:
- jaki wpływ na karierę zawodową może mieć relokacja?
- jakie osobiste korzyści się z nią wiążą?
- dlaczego nie warto od razu odrzucać propozycji pracy poza miejscem zamieszkania?
Rekruterzy proponujący kandydatom ofertę pracy IT w innym mieście czy państwie, w wielu przypadkach spotykają się z automatyczną odmową. Trudno się dziwić. Dlaczego ktoś miałby porzucać dającą poczucie bezpieczeństwa pracę lub rezygnować z bliskości rodziny i znajomych? Tymczasem relokacja, choć trudno zaprzeczyć temu, że przewraca życie „do góry nogami”, może być jednocześnie wspaniałą życiową przygodą, która otworzy wiele nowych szans i perspektyw, nie tylko zawodowych. Oto kilka powodów, dlaczego wziąć ją pod uwagę.
Rozwój osobisty
Nikt nie lubi wychodzić poza swoją strefę komfortu, a jednak to właśnie dzięki temu się rozwijamy, uczymy i doskonalimy. Porzucenie bezpiecznej rutyny i wydeptanych ścieżek na rzecz oswajania zupełnie nowej rzeczywistości w innej części kraju lub globu to z całą pewnością prawdziwe wyzwanie, które uczy odpowiedzialności, cierpliwości i samodzielności, jest źródłem wiedzy o sobie i sprawdzianem charakteru. Bycie przyjezdnym, choć trudne na początku, z czasem staje się źródłem wiary w siebie i powodem do dumy.
Szansa na wymarzoną pracę
Wyobraź sobie swoją idealną pracę. Czy jesteś pewien, że masz na nią szansę w swoim obecnym miejscu zamieszkania? Być może tak jest, jednak nie wszyscy mają takie szczęście. W większości przypadków będzie to wymagało przeprowadzki. Dlaczego zatem nie sięgnąć po marzenia, niezależnie od tego, w jakiej przestrzeni geograficznej mają szansę się spełnić? W końcu, cytując Marka Twaina, „za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś”.
Perspektywa rozwoju kariery
Skorzystanie z propozycji relokacji może sprawić, że twoja kariera nabierze rozpędu i otworzą się przed tobą niedostępne do tej pory zawodowe możliwości. Relokacja stwarza bowiem szansę zdobycia doświadczenia w zupełnie nowych warunkach, poznania innej kultury pracy i w rezultacie stania się lepszym, bardziej cenionym na rynku pracy IT specjalistą. Sprzyja również nawiązywaniu relacji, zarówno biznesowych jak i osobistych, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się nieocenione.
Poznanie nowych miejsc
Podróże, jak wiadomo, kształcą. Nie tylko te wakacyjne. Przeprowadzka za pracą może być prawdziwą edukacyjną przygodą. To okazja do poznania nowych krajów, miast, regionów, kultur, szansa uczestniczenia w lokalnych imprezach, zwiedzania atrakcji turystycznych, smakowania miejscowej kuchni czy szlifowania języka obcego. Nierzadko okazuje się, że fascynacja nowym miejscem jest tak duża, że osoby planujące wyjazd na rok lub dwa decydują się pozostać w nim na stałe.
Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania nigdy nie jest łatwa. Oprócz obaw, warto jednak dostrzec korzyści, jakie ze sobą niesie a kiedy zadzwoni rekruter z propozycją pracy w innym regionie , przynajmniej bliżej przyjrzeć się ofercie i dobrze ją przemyśleć.