Blog IT, Blog Marketing

Akcja relokacja czyli pytania, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji o wyjeździe

Akcja relokacja czyli pytania, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji o wyjeździe

TeamQuest 30.10.2016 r.

Możliwości zatrudnienia za granicą nigdy nie były tak ogólnodostępne jak w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Dotyczy to zwłaszcza specjalistów IT, którzy bez większego trudu mogą dziś zamienić pracę w Warszawie na posadę opłacaną w euro czy dolarach. Jeżeli właśnie rozważasz, czy swoją karierę zawodową nie skierować czasowo na zagraniczne tory, zadaj sobie kilka pytań, które być może ułatwią ci podjęcie decyzji.

Gdzie jest największy popyt na twoje umiejętności?

Jeśli propozycja relokacji nie wypłynęła od twojego obecnego lub potencjalnego pracodawcy, ale na własną rękę szukasz dla siebie nowych możliwości, jakie daje praca za granicą, przede wszystkim zorientuj się, gdzie jest największe zapotrzebowanie na specjalistów z twoimi umiejętnościami. Podejmując przemyślaną decyzję dotyczącą miejsca wyjazdu, masz szansę na negocjację jak najlepszych warunków zatrudnienia.

Dlaczego chcesz się przeprowadzić?

Dlaczego chcesz się przeprowadzić

Uczciwie odpowiedz sobie na pytanie, jakie są prawdziwe powody tego, że szukasz pracy poza swoim miejscem zamieszkania. Czy stoją za tym kwestie osobiste? A może główną motywacją są wyższe zarobki, chęć zdobycia międzynarodowego doświadczenia, pracy w prestiżowej firmie lub chęć zmiany stylu życia? Tylko wtedy, kiedy dobrze znasz swoje cele i potrzeby, możesz ocenić, czy wyjazd w dane miejsce i praca na określonym stanowisku będą w stanie je zaspokoić.

Na jak długo planujesz wyjechać?

Kluczową kwestią przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe jest określenie, przez jaki czas planujemy podbijać zagraniczne rynki. Jeżeli zaoferowano ci konkretną propozycję, dowiedz się, jak długo będzie trwał kontrakt. Czy to wystarczająco, żeby osiągnąć twoje cele? A może zbyt długo? Czy będziesz mieć jakieś inne zobowiązania w tym czasie? Jeżeli samodzielnie szukasz dla siebie pracy z dala od domu odpowiedzi na te pytania pozwolą ci ukierunkować poszukiwania.

Kogo chcesz ze sobą zabrać?

Rozważając relokację trzeba wziąć pod uwagę fakt, że zawsze jest to decyzja, która znacząco wpływa na nasze najbliższe otoczenie: partnerów, dzieci, przyjaciół czy rodziców. Musisz zastanowić się, kto pojedzie z tobą. Jeśli masz dzieci, dowiedz się , jaki jest lokalny system edukacji? Jakie są możliwości pracy dla twojego partnera? Jak często będzie można przyjeżdżać do domu? Czy istnieje możliwość pracy za granicą w tygodniu i powrotu do domu na weekendy?

Co ci mówi twój własny research?

Co ci mówi twój własny research

Jakie trendy panują w lokalnej gospodarce? Jakie lokalizacje do zamieszkania będą pasowały do twojego stylu życia? Ile czasu zajmie ci dojazd do pracy? Zapisz się do lokalnego forum i porozmawiaj z mieszkańcami, co pozwoli ci uzyskać praktyczne wskazówki na temat życia i pracy w nowym miejscu.

Jakie różnice kulturowe cię czekają?

Czy praca na nowym stanowisku będzie wymagała nauki obcego języka? O jakich zwyczajach lokalnych warto wiedzieć? Tych czynników również nie warto lekceważyć. To od nich może zależeć, jak szybko się zaadaptujesz i czy sam wyjazd okaże się sukcesem czy porażką.

Czy nowy pracodawca zapewnia pomoc w relokacji?

Czy możesz liczyć na pakiet relokacyjny? Co zawiera? Jakie są koszty życia w nowym miejscu? Rozłóż wszystko na czynniki pierwsze: począwszy od wysyłki rzeczy aż do zakwaterowania. Dowiedz się, jakie wsparcie możesz otrzymać od pracodawcy, które ułatwi ci aklimatyzację.

Obcy kraj, otoczenie i kultura, w której nie tylko szybko trzeba się zaadaptować, ale i sprawnie funkcjonować to niewątpliwie ogromna zmiana w życiu. Mimo to relokacja niesie ze sobą wiele korzyści w postaci cennego doświadczenia zawodowego i życiowego, które niejednokrotnie przewyższa koszty. Decyzji takiej nie da się jednak podjąć bez dogłębnej analizy wszystkich „za” i „przeciw”.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej