Blog IT, Blog Marketing

Szczecin stawia na nowe technologie

Szczecin stawia na nowe technologie

TeamQuest 19.07.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jaką rolę na mapie ośrodków IT w Polsce pełni Szczecin?
  • co do zaoferowania inwestorom ma stolica zachodniopomorskiego?
  • jaka jest specyfika rynku IT w tym regionie?

Rynek IT w Polsce dynamicznie się zmienia. Centra usług informatycznych i projektów IT nie są już lokowane wyłącznie Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, choć nadal powstaje ich tam wiele. Z roku na rok coraz większe znaczenie na mapie ośrodków IT ogrywają miasta regionalne. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje stolica Pomorza Zachodniego.

Miasto otwarte

Miasto otwarte

W ciągu ostatnich kilku lat Szczecin przeszedł wiele przeobrażeń stając się miastem otwartym dla przedsiębiorców i inwestorów. Przyciąganiu nowym firm sprzyja przychylność lokalnych władz dążących do tego, by nowe technologie uczynić podstawą rozwoju ekonomicznego miasta. Jak się okazuje, działania te przynoszą skutki. Nowoczesne biurowce wyrastające w ostatnim czasie jak grzyby po deszczu a niskie koszty powierzchni biurowych stanowią zachętę dla dużych korporacji, które jeszcze do niedawna chcąc ulokować się w Szczecinie napotykały wiele problemów związanych z infrastrukturą. O tym, że jest w czym wybierać świadczy fakt, że na przestrzeni ostatnich lat oddano do użytku projekty o łącznej powierzchni ponad 100 tys. m². Największą dotychczasową inwestycją w tym zakresie było stworzenie Technoparku Pomerania ukierunkowanego na wspieranie na wspieranie rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości.

IT dla młodych

Praca IT

Atrakcyjna infrastruktura do nie wszystko. Podobnie jak w przypadku innych miast regionalnych, inwestorów IT przyciąga do Szczecina mniejsza konkurencja i niższa rotacja w porównaniu z aglomeracjami. Nie znaczy to, że powszechny w całej Europie problem z pozyskaniem specjalistów IT tamtejszych firm nie dotyczy. Chcąc zapewnić sobie stały dopływ wykwalifikowanych pracowników i mając świadomość, że mogą liczyć głównie na lokalne zasoby, zrzeszone w szczecińskim Klastrze IT firmy prężnie współpracują lokalnymi uczelniami. Gra jest warta świeczki. Szczecin to największy ośrodek akademicki w województwie zachodniopomorskim. Trzy najpopularniejsze uczelnie: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Morska w Szczecinie i Uniwersytet Szczeciński co roku dostarczają ambitnych absolwentów informatyki. Warto odnotować również fakt, że w porozumieniu z firmami IT oraz parkiem technologicznym Pomerania, w Szczecinie powstało Technikum Technologii Cyfrowych, które swój debiut będzie miało we wrześniu tego roku.

Magnes dla gigantów?

Magnes

Atuty Szczecina sprawiają, że obecnie jest on jedną z najpopularniejszych lokalizacji dla centrów BPO, SSC i ICT. W całym zachodniopomorskiem funkcjonuje ponad 5 tys. firm informatycznych, z czego prawie połowa działa w samej tylko stolicy województwa. Lokalne przedsiębiorstwa rozwijają się bardzo szybkim tempie odnotowując wzrost przychodów, pozyskując międzynarodowych partnerów i wprowadzając swoje usługi i produkty na zagranicznych rynkach. Do największych firm zlokalizowanych w tym regionie należą Unizeto Technologies, które jest teraz częścią Grupy Asseco, Tieto, BL Stream, Sagra Technology, Profi - Data czy też SoftVig. To są przedsiębiorstwa IT zatrudniające od kilkudziesięciu do kilkuset osób. W ubiegłym roku decyzję o otworzeniu swojego drugiego po Warszawie polskiego oddziału właśnie w Szczecinie podjęła Wincor Nixdorf docelowo planująca zatrudnić 300 programistów i specjalistów IT. To pierwsza tak duża firma z tego sektora, która na swoją lokalizację wybrała właśnie stolicę Pomorza Zachodniego.

Wsparcie władz miasta, dostępność absolwentów, niższe koszty pracy a także bliskość zachodnich sąsiadów to główne atuty przyciągające inwestorów IT do Szczecina. Czy wystarczające, aby zgodnie z oczekiwaniami samorządowych władz uczynić z niego polską Doliną Krzemową? Sądząc po dynamice, z jaką rozwija się miasto, kandydatura do tego tytułu wydaje się być bardzo silna.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej