Blog IT, Blog Marketing

40 godzin pracy tygodniowo – czy to (wciąż) ma sens?

40 godzin pracy tygodniowo – czy to (wciąż) ma sens?

TeamQuest 23.04.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak obowiązujący w polskich firmach system pracy wpływa na efektywność pracowników?
  • dlaczego 8-godzinny tryb pracy nie jest doskonały?
  • czy w dobie nowoczesnych technologii ustawowe regulacje w tej kwestii mają rację bytu?

Praca od 9 do 17 przez pięć dni w tygodniu to standard przyjęty przez wiele firm na świecie. W Polsce 40-godzinny tydzień pracy wprowadzono w 1919 roku i mimo wielu zmian w ostatnich latach zmierzających do uelastycznienia czasu spędzonego w firmie, wciąż pozostaje on obowiązującym systemem. Tymczasem liczne badania coraz częściej poddają w wątpliwość, czy pełen etat powinien wynosić właśnie 40 godzin. Dlaczego temu stworzonemu jeszcze w ubiegłym wieku trybowi pracy daleko do doskonałości?

Mniejsza produktywność

Wynika ona zarówno z indywidualnych cech jak i samej organizacji pracy przez pracownika. Niektórzy są najbardziej efektywni z samego rana, inni z kolei wolą pracować intensywnie od południa do późnej nocy. Dodatkowo, organizacja pracy u niektórych powoduje, że swoje zadania (a nieraz jeszcze więcej) wykonują w znacznie krótszym czasie niż inni.

Bieg przez płotki

Bieg przez płotki

W skrócie, jeśli wszyscy przychodzą o tej samej porze, w te same dni, pracują te bite 8 godzin, to w biurze zwołuje się niepotrzebne spotkania, wysyła niepotrzebne emaile, drukuje niepotrzebne dokumenty. Czyli zamiast skupić się na zadaniach i pracy, pisaniu kodów, testowaniu aplikacji – wykonuje się różne nie do końca potrzebne czynności. Skrócenie tygodnia pracy może spowodować, że pracownicy będą bardziej dbać o swoje zadania oraz dwa razy zastanowią się czy dane spotkanie lub zagranie krótkiego meczyku w piłkarzyki ma sens.

Wdech i wydech

Niejednokrotnie, liczba przepracowanych godzin przez pracowników/współpracowników danej firmy jest słabo skorelowana z rzeczywistymi projektami oraz potrzebami klientów. Co to oznacza? Że firma „nie oddycha” z rynkiem. Kiedy jest mniej pracy i mniej potrzeb, nie ma konieczności utrzymywania 40-godzinnego tygodnia pracy. Oczywiście, nie jest to takie proste jakby mogło się wydawać, jednak warto o tym pamiętać. Pytanie jest również na ile pracownicy mogą być elastyczni jeśli chodzi o wynagrodzenie.

Brak odpowiedzi na zmiany technologiczne i społeczne

Pytania bez odpowiedzi

Obecny 40-godzinny system pracy nie był od wielu lat modyfikowany, mimo że świat zmienia się a za postępem technologicznym wręcz trudno nadążyć. Zmienia się również patrzenie pracowników na firmy w których – albo dla których – pracują.

Wypalenie zawodowe

Przychodzenie do pracy w tych samych godzinach, praca w podobnym wymiarze godzinowym może powodować wypalenie zawodowe czyli w dużym skrócie: mniejsze zaangażowanie czy realizację zadań z mniejszą starannością.

Mniejsza kreatywność

Kreatywność

Kreatywność pobudzana jest zmianami, nowymi bodźcami, wiedzą. „Wtłoczenie” stanowisk kreatywnych w sztywny schemat pracy może spowodować gorsze wyniki pracy.

Większa rotacja pracowników

Firmy, które nie reagują na potrzeby pracowników, nie uelastyczniają organizacji pracy – widać to doskonale w branży IT – muszą liczyć się z problemami nie tylko z rekrutacją, ale również z utrzymaniem dotychczasowych pracowników.

Skrócenie czasu spędzonego w biurze, elastyczne godziny pracy czy praca zdalna nie muszą oznaczać mniejszej efektywności. Wręcz przeciwnie. Biorąc pod uwagę dzisiejsze możliwości technologiczne, rosnącą wśród pracowników potrzebę work-life balance oraz coraz częstszy projektowy tryb pracy, wydaje się, że rewolucja w tym zakresie to tylko kwestia czasu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej