Blog IT, Blog Marketing

Jak nie CV, to co? Alternatywy dla tradycyjnego życiorysu zawodowego programisty

Jak nie CV, to co? Alternatywy dla tradycyjnego życiorysu zawodowego programisty

TeamQuest 24.04.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie inne niż CV opcje prezentacji umiejętności zawodowych ma do wyboru developer?
  • gdzie warto mieć konto, by dać się znaleźć rekruterowi IT?
  • czy papierowe CV to dziś dla programisty przeżytek?

Nowe technologie szturmem wkraczające w kolejne dziedziny naszego życia, zrewolucjonizowały również procesy rekrutacyjne. Choć CV w tradycyjnej formie wciąż pozostaje standardową formą aplikacji, nie jest już jedynym sposobem na znalezienie wymarzonej pracy czy kontakt rekrutera z kandydatem. Coraz częściej, zwłaszcza w przypadku rekrutacji na stanowiska IT, jego rolę przejmują rosnące jak grzyby po deszczu platformy cyfrowe. Które z nich mogą stanowić alternatywę dla CV programisty?

LinkedIn

Media społecznościowe

Coraz trudniej sobie dziś wyobrazić zawodowe funkcjonowanie bez profilu na LinkedIn. Co prawda platforma ta nie jest przeznaczona wyłącznie dla programistów, ale to właśnie dzięki niej wielu koderów zmienia pracodawców. Kompleksowo uzupełniony i na bieżąco aktualizowany profil to nic innego jak wirtualne CV udostępnione szerokiemu gronu odbiorców. Jego dodatkowym atutem jest możliwość załączenia tu branżowych certyfikatów, publikacji czy referencji. Nawet najlepiej skonstruowany profil to jednak jedynie pierwszy krok do sukcesu. Niemniej istotne jest tworzenie sieci kontaktów, wyrażanie swoich opinii w dyskusjach na grupach tematycznych, dzielenie się branżową wiedzą. Wszystkie te działania służą budowaniu wizerunku profesjonalisty i mogą stać się początkiem zwrotu w karierze programisty.

GitHub

Ta założona w 2008 roku platforma, nazywana niekiedy Facebookiem dla programistów, jest aktualnie największą na świecie witryną kodowania społecznego, której liczba użytkowników przekroczyła 14 milionów. To internetowe repozytorium dla projektów open-source, które nie tylko ułatwia współdzielenie kodu i usprawnia współpracę nad projektami, ale jest również świetnym narzędziem dla developerów zorientowanych na karierę. Wśród informacji, jakie potencjalnemu pracodawcy dostarcza GitHub są dane na temat zatrudnienia, hobby i zainteresowań programisty. Można znaleźć tu linki do prywatnych stron www, blogów a przede wszystkim do wykonanych projektów. Największą zaletą tej platformy jest to, że wszelka aktywność w niej nie pozostaje bez śladu. Oznacza to, że każda zmiana dokonana w kodzie, która poprawia jego jakość, jest okazją do zaprezentowania swoich umiejętności. Rodzaj projektów, w jakie angażuje się programista, ich ocena a także popularność samego profilu są bezcennym dowodem jego talentu i kreatywności.

StackOverflow

Social network

Serwis ten nazywany jest ostatnią deską ratunku każdego programisty. Nie bez powodu. Niezależnie od doświadczenia, w pracy każdego developera pojawia się moment, kiedy potrzebuje pomocy kolegów po fachu. StackOverflow to miejsce stworzone po to, by developerzy zadawali pytania na temat szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania i mogli uzyskać na nie konstruktywne odpowiedzi. Kto wie, ile projektów dzięki niemu zostało uratowanych? Platforma ta przyciąga każdego miesiąca 40 milionów użytkowników z całego świata, nic więc dziwnego, że stanowi również łakomy kąsek dla headhunterów. Obserwując, w jaki sposób programiści radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, mając łatwy dostęp do zamieszczanych fragmentów kodów, rekruterzy IT mogą dotrzeć do tych najlepszych i zaproponować im ofertę pracy. Pomocą w znalezieniu talentów jest to, że zarówno pytania jak i udzielane odpowiedzi są przez użytkowników poddawane ocenom. Dlatego dla programistów zorientowanych na karierę StackOverflow to świetne narzędzie do budowania wizerunku eksperta.

Coraz częściej można spotkać się z opinią, że profil na GitHub czy StackOverflow to najlepsze CV. Czy rzeczywiście platformy cyfrowe są w stanie zastąpić starannie przygotowany papierowy dokument? W naszej opinii mogą stanowić jedynie jego uzupełnienie, a zaktualizowane CV zawsze warto posiadać, choćby po to, by walczyć ze stereotypem „primadonny IT”.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej