Blog IT, Blog Marketing

Elastyczne formy zatrudnienia w IT? To się opłaca!

Elastyczne formy zatrudnienia w IT? To się opłaca!

TeamQuest 08.05.2016 r.

Jak wynika z obserwacji rynku pracy, coraz więcej specjalistów z branży IT decyduje się na mobilny styl pracy. Korzyści, jakie niesie za sobą ten rodzaj współpracy, zdają się dostrzegać także organizacje. A wszystko dzięki technologii, która sprawia, że jest łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej pracować z każdego miejsca na świecie. Czy sztywne formy zatrudnienia i system pracy etatowej w sektorze IT odejdą w niepamięć?

Technologie mobilne zmieniają styl pracy

Obszar IT, jak żadna inna branża, jest przykładem zmian, jakie na rynku pracy pociągają za sobą globalizacja i nowoczesne technologie. Badania pokazują, że już co dziesiąty specjalista IT pracuje wyłącznie w formie zdalnej. Dużo więcej, bo około 60%, decyduje się na ten model pracy częściowo. Możliwość pracy w tym trybie coraz częściej postrzegana jest podczas procesu rekrutacyjnego jako dodatkowa wartość decydująca o związaniu się z danym pracodawcą. Nic dziwnego. Elastyczne godziny pracy i możliwość dopasowania ich do swoich potrzeb wiążą się z szeregiem korzyści zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

Praca z domu ma swoje plusy

Największą zaletą wymienianą przez specjalistów pracujących w systemie mobilnym jest wygoda. Miejsce zamieszkania przestaje mieć znaczenie, bo osoba taka może pracować z każdego miejsca, choćby z domu, oszczędzając czas na dojazdy do pracy i stanie w korkach. Uniezależnienie od lokalizacji pracodawcy to krok milowy, który sprawił, że coraz więcej osób specjalizujących się w nowych technologiach, mieszkając w kraju, pracuje nad aplikacjami dla firm usytuowanych w najróżniejszych zakątkach świata. Zadanie to ułatwia angielski, który stał się uniwersalnym językiem branży. Brak przywiązania do jednego pracodawcy, umożliwia ponadto podejmowanie zatrudnienia w kilku firmach jednocześnie i wybór takich projektów, które z punktu widzenia zawodowego, są najciekawsze i dają szansę rozwoju. Dla specjalistów IT oznacza to nie tylko różnorodne doświadczenie, ale i dodatkowe środki finansowe, niejednokrotnie – w przypadku pracy dla zagranicznych organizacji – przewyższające polskie stawki.

Korzyści dla pracodawcy

Praca z domu ma swoje plusy

Zmotywowani, zaangażowani pracownicy oraz konkurencyjność na rynku pracy pozwalająca przyciągnąć nowe talenty to niejedyne, co zyskuje firma oferując swoim specjalistom elastyczne formy pracy. Nie każdy gotów jest dla kariery poświęcić dom i rodzinę. Zdalna forma współpracy może być więc dla firmy jedyną okazją na pozyskanie specjalistów o pożądanych kwalifikacjach bez konieczności przeprowadzki. Biorąc pod uwagę niedobór kandydatów w sektorze IT, gotowość do tego rodzaju współpracy zwiększa pulę potencjalnych pracowników, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku specjalistów o niszowych umiejętnościach. Zdalna praca to również ograniczenie kosztów. Pracodawca nie musi bowiem organizować pracownikom miejsca pracy w siedzibie firmy ani zapewniać sprzętu. I w końcu, co niemniej ważne, otwartość na elastyczny styl pracy pozytywnie wpływa na wizerunek firmy, która jest postrzegana jako dopasowująca się do najnowszych trendów rynku pracy i przyjazna pracownikowi.

Wiele wskazuje na to, że rynek pracy zmierza do rozpowszechnienia elastycznych form zatrudnienia również w innych branżach. Firma prowadzi działalność w sposób bardziej mobilny i elastyczny, produktywniej i taniej, pracownicy zyskują możliwość wykonywania zadań w optymalnym czasie i miejscu. Czego chcieć więcej? Cóż, warto zadawać sobie sprawę, że tego rodzaju współpraca wymaga wiele dojrzałości ze strony pracownika a przede wszystkim zaufania ze strony pracodawcy, co wbrew pozorom, nie zawsze jest proste i oczywiste.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej