Blog IT, Blog Marketing

Jak sprawdzić, czy pasujesz do kultury organizacyjnej firmy, w której chcesz pracować

Jak sprawdzić, czy pasujesz do kultury organizacyjnej firmy, w której chcesz pracować

TeamQuest 15.05.2016 r.

Dostałeś propozycję pracy? Świetnie! Kasa się zgadza, lokalizacja wymarzona, na myśl o inspirujących projektach, które cię czekają dostajesz zawrotu głowy. Ale… coś jednak zgrzyta. Najprawdopodobniej to niedopasowanie do kultury organizacyjnej. Szkoda byłoby odchodzić lub, co gorsza, być zwolnionym po kilku miesiącach. Na szczęście są sposoby na to, żeby zorientować się w kulturze organizacyjnej firmy, zanim podejmiesz pracę.

Zacznij działać jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną

„Śledztwo” najlepiej rozpocząć zanim jeszcze dojdzie do rozmowy rekrutacyjnej. Nic się tu nie sprawdzi tak dobrze jak wujek Google. Przeglądanie sieci rozpocznij od strony internetowej. Już z samego wyglądu firmowej witryny można wysnuć interesujące wnioski. Czy w jej stworzenie włożono dużo wysiłku czy też jej wygląd wskazuje na działanie w pośpiechu? Jest nowoczesna, czy może wskazuje opór przed zmianami i innowacyjnością? Następnie rzuć okiem na profile społecznościowe. Zwróć uwagę na to, jakim językiem firma komunikuje się ze światem. Czy ton wypowiedzi jest swobodny, wchodzący w interakcję z innymi użytkownikami, czy raczej zimny i formalny? Może uda ci nawet znaleźć opinie klientów lub między wierszami wyczytać, co o twoim potencjalnym pracodawcy myślą inni. Szczególnie interesujące mogą być negatywne opinie, a zwłaszcza to, jak firma (i czy w ogóle?) na nie zareagowała.

Na co zwrócić uwagę podczas spotkania?

Przede wszystkim, o ile to możliwe, na rozmowę kwalifikacyjną przyjdź wcześniej. Spędź trochę czasu na obserwacji i… wyciągaj wnioski. Zauważ, w jaki sposób odnoszą się do siebie pracownicy. Czy ich strój jest swobodny czy też wskazuje na obowiązujący dress code? Jak są zaaranżowane stanowiska pracy? Podczas samej rozmowy skorzystaj z szansy uzyskania informacji „z pierwszej ręki”. Nie obawiaj się zadawać pytań. Osoby, które to robią postrzegane są jako bardziej zaangażowane i samoświadome. Dowiedz się, jak rekruterom pracuje się w firmie. Co lubią w niej najbardziej, a co by zmienili? Zadaj pytanie o relacje między pracownikami. Odpowiedzi wymijające lub mało konkretne mogą świadczyć o tym, że misja firmy figuruje tylko na papierze lub wcale nie została określona. Jeśli wskazanie mocnym stron organizacji pracownikowi HR lub, co gorsza, szefowi przychodzi z trudem, powinno ci się zapalić czerwone światło. Dowiedz się, czego oczekuje się od osoby na stanowisku, na które aplikujesz. Odpowiedź da ci jasny wgląd w to, jakie wartości są cenione w firmie. Może się na przykład okazać, że organizacja nastawiona jest na terminowość i szybkość wykonywania zadań ale też że wyrazem zaangażowania jest praca po godzinach. Na koniec możesz rozważyć prośbę o krótkie oprowadzenie po firmie lub poproś, by przynajmniej pokazano ci miejsce, gdzie miałbyś pracować. Główne wejście i sale konferencyjne mogą być olśniewająco zaprojektowane. Nie zaszkodzi jednak sprawdzić, jak stanowiska pracy mają się do tej fasady.

Zanim podejmiesz decyzję

Zanim podejmiesz decyzję

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zastanów się na spokojnie, czy są jeszcze jakieś pytania, na które chciałbyś jeszcze znać odpowiedzi. Jeżeli współpracujesz z agencją doradztwa personalnego, konsultanci z pewnością chętnie skontaktują się bezpośrednio z firmą, żeby je dla ciebie uzyskać. Warto również sięgnąć do LinkedIn. Może w swoich kontaktach masz osobę, która już jest tam zatrudniona? Jeśli nie, spróbuj dotrzeć do kilku pracowników, aby opowiedzieli ci o swoich doświadczeniach pracy w tym miejscu.

Dopasowanie kandydata do kultury organizacyjnej panującej w przedsiębiorstwie to kwestia często bagatelizowana. Niesłusznie. Nieumiejętność odnalezienia się w nowym miejscu pracy skutkuje nie tylko brakiem satysfakcji, frustracją, stresem i spadkiem zaangażowania, ale jest również jedną z najczęstszych przyczyn odejść. Dlatego dobre rozeznanie się w kulturze organizacyjnej jeszcze przed podjęciem pracy leży w interesie zarówno pracownika jak i pracodawcy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej